Новини
21 Вересня 2020
1 087

Buzzfeed News: П’ять найбільших банків світу допомагали олігархам відмивати “брудні” гроші

На фоні скандалу акції HSBC знизилися до 25-річного мінімуму

П’ять найбільших банків світу – JPMorgan, HSBC, Standard Chartered Bank, Deutsche Bank і Bank of New York Mellon вели бізнес з клієнтами, яких підозрювали у корупції, й дозволяли злочинцям переміщувати “брудні” гроші по всьому світу, про це зазначає видання BuzzfeedNews у своєму матеріалі, що базується на результатах дворічного дослідження банківських звітів, які було передано групі ICIJ, що об’єднує журналістів-розслідувачів з усього світу, й розповсюджено серед 108 новинних організацій у 88 країнах.

Видання зазначає, що банк HSBC дозволив шахраям переміщувати мільйони вкрадених доларів по всьому світу, навіть після того, як дізнався від американських слідчих, що ця схема була шахрайством.

При цьому американський фінансовий холдинг JP Morgan, що об’єднує декілька великих банків, дозволив компанії перемістити понад $1 млрд через лондонський рахунок, не знаючи, кому він належить. “Пізніше банк виявив, що компанія може належати мафіозі зі списку 10 найбільш розшукуваних ФБР”, – йдеться у повідомленні.

Один із найближчих соратників президента Росії Володимира Путіна використовував Barclays Bank у Лондоні, щоб уникнути санкцій, які мали заважати йому користуватися фінансовими послугами на Заході. Частина готівки пішла на придбання витворів мистецтва.

У Великобританії зареєстрована велика кількість компаній, які фігурували у звітах про підозрілу діяльність. У файлах FinCEN (дані секретного досьє Управління з протидії фінансовим злочинам, що входить у структуру Міністерства фінансів США)  вказано понад 3 тисячі британських компаній – більше, ніж компаній з будь-якої іншої країни.

Центральний банк Об’єднаних Арабських Еміратів не реагував на попередження про місцеву фірму, яка допомагала Ірану ухилятися від санкцій. Своєю чергою Deutsche Bank переміщував брудні гроші за організовану злочинність від терористів та наркоторгівців.

А Standard Chartered переводив готівку в Арабський банк понад десять років після того, як рахунки клієнтів в йорданському банку використовувались для фінансування тероризму. “Вище перераховані банки заявили, що не можуть коментувати конкретні операції через закони про банківську таємницю”, – зазначає BuzzFeed News.

Ринок реагує. На фоні новини в понеділок, 21 вересня, акції HSBC на біржі у Гонконгу знизилися на 4,4% до 29,60 гонконзьких доларів – найнижчого рівня з травня 1995 року. З початку року акції банку впали майже вдвічі, повідомляє Reuters.

Акції StanChart знизилися на 3,8% до 35,80 гонконзьких доларів, що є найнижчим їх показником з 25 травня цього року. Сам же індекс Hang Seng знизився майже на 1%. “HSBC і StanChart, що мають штаб-квартири у Лондоні, а також інші глобальні банки за останні роки заплатили мільярди доларів штрафів за порушення санкцій США щодо Ірану та правил по боротьбі з відмиванням грошей”, – йдеться у повідомленні.

Україна фігурує. Як зазначила українська журналістка-розслідувачка Тетяна Козирєва, яка брала участь у розшифровці #FinCENFiles, у даних FinCEN, які потрапили до журналістів BuzzFeed News і ICIJ, фігурують імена українських чиновників, олігархів і навіть президентів.

“Цікаво, що Коломойський, коли отримав від мене останній пул запитань (на три сторінки), просто заблокував мій номер. Мабуть, зачепила за живе”, – зазначила журналістка. І додала, що юристи Ахметова до останнього писали й дзвонили її роботодавцям у США, вигадуючи байки про некомпетентність і заангажованість. “Вони переконували не публікувати матеріал. Але медіа в США особливі. Редактори там цінують журналістів-розслідувачів і поважають їх роботу”, – наголосила пані Козирєва.

Що таке FinCEN. Як зазначає BBC, The Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) – це бюро Департаменту фінансів США, яке збирає “підозрілі фінансові транзакції” банківських клієнтів. “Підозрілі операції, здійснені в американських доларах, повинні надсилатися до FinCEN, навіть якщо вони відбувалися за межами США, – пояснює видання. – Якщо такі підозри реєструються, то складається звіт про підозрілу діяльність (suspicious activities reports або SAR). Такі звіти заповнюють банки, якщо переймаються через діяльність когось зі своїх клієнтів, і надсилають його владі”.

Додається, що це таємні документи міжнародної банківської системи – банки використовують їх, щоб повідомляти про підозрілу поведінку, але вони не є доказом протиправності чи злочину.

Така система збору даних має допомогти у боротьбі з фінансовою злочинністю та зупинити відмивання “брудних” грошей, тобто грошей зароблених злочинним шляхом (корупція, торгівля наркотиками тощо). “Банки повинні переконатися, що вони не допомагають клієнтам відмивати гроші або переміщувати їх так, щоб порушувати правила. За законом вони повинні знати, хто їхні клієнти – недостатньо подавати SAR і продовжувати брати брудні гроші у клієнтів, очікуючи, що влада розв’яже проблему. Якщо банки мають докази злочинної діяльності – їм слід припинити переміщення готівки”, – наголошує видання.

Файли FinCEN – це понад 2,5 тис. документів, більшість з яких були саме такими звітами про підозрілу діяльність, які банки надсилали владним структурам США у період з 2000 по 2017 рік.

Нагадаємо, на початку серпня мін’юст США звинуватив Коломойського у крадіжці мільярдів з його банку. Українського банкіра підозрюють у відмиванні грошей та їх інвестицій у нерухомість в різних штатах.

Нагадаємо, минулого року урядом Німеччини був підписаний новий законопроєкт по боротьбі з відмиванням грошей на ринку нерухомості, дорогоцінних металів, творів мистецтва та криптовалюти.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram