Думки
21 Липня 2021
2 265

Скотт Янг: Як знайти час вчитися, коли його немає

Блогер і підприємець пропонує чотири стратегії освоєння нового для зайнятих людей

Коли мені було двадцять з невеликим, знайти час для навчання було легко. Доводилося багато працювати, але вільний час завжди залишався. Тепер, бувши батьком і власником бізнесу, я можу зрозуміти, як важко знайти час, щоб освоїти щось нове.

Мій список того, що потрібно вивчити, довгий і постійно зростає. В бібліотеці у мене десятки непрочитаних книг. У браузері є вкладка з курсами, які я планую подивитися. Я хотів би опанувати безліч нових навичок і ще десятки потрібно підтримувати та вдосконалювати.

Але наприкінці тижня на навчання залишається всього кілька годин. Як втиснути в них все це? Нижче я сформулював стратегії, які допомогли мені знайти час на навчання.

Стратегія №1: тільки один проєкт

Я дотримуюся простого правила: лише один проєкт за один раз. Якщо ви хочете навчитися грати в теніс, малювати й програмувати, виберіть щось одне. Ви завжди можете зайнятися іншим пізніше, але якщо виявите, що часу не вистачає на одне заняття, то його точно не вистачить на три справи відразу.

Що робить якусь справу проєктом? Можливо, це виглядає неясно, але я б визначив, що навчання — це проєкт, якщо воно не може відбуватися більш-менш автоматично без зусиль. Тобто, якщо ви завзятий тенісист і граєте пару матчів на місяць в будь-якому випадку, це не проєкт. Але якщо ви новачок в спорті й вам потрібно годинами тренуватися, щоб навчитися грати, це безперечно він.

Іноді, коли я раджу людям з декількома цілями вибрати один проєкт, вони обурюються. “Але інші проєкти теж важливі для мене!”. Добре. Займетеся іншими після того, як досягнете прогресу в одному з них.

На практиці послідовне виконання проєктів вас не обмежує. Я думаю, що опір більше пов’язаний з тим, що вчитися складно, а коли немає можливості реалізувати якийсь проєкт, про нього легше фантазувати. Рішення спочатку виконати один проєкт, а потім інший, запобіжить цей момент і дозволить домогтися реального прогресу.

Стратегія №2: зробити навчання простим

Якщо у вас мало часу, потрібно максимально спростити процес навчання. Єдиний виняток з цієї тенденції полягає в тому, що, спрощуючи, не потрібно відмовлятися від реальної практики, яка необхідна, щоб домогтися гарних результатів.

Один зі способів зробити це — облаштувати навколишнє оточення так, щоб можна було відразу приступити до справи. Якщо заради тренування вам кожен раз доводиться витрачати 20 хв на підготовку обладнання, ви ніколи не будете тренуватися, якщо не зможете виділяти на це хоча б годину. А знайти цілу годину при завантаженому житті вельми складно, так що ви ніколи не будете тренуватися.

Ось кілька способів спростити навчання:

• Завжди тримайте матеріали при собі. Якщо ви читаєте, завжди беріть із собою книгу або Kindle. Якщо хочете малювати, носіть із собою альбом для малювання. Завантажте матеріали в смартфон, щоб вони були під рукою, коли ви будете готові.

• Обладнайте робоче місце так, щоб починати негайно. Якщо ви малюєте, тримайте мольберт і фарби напоготові. Якщо займаєтеся програмуванням, тримайте вікно з проєктом відкритим, щоб можна було клацнути мишею і почати писати код. Якщо готуєтеся до іспиту, тримайте питання на столі, щоб можна було пробігтися ним, нехай навіть у вас буде всього десять хвилин

• Згрупуйте всю тяжку стартову роботу. Іноді доводиться робити щось неприємне і виснажливе, перш ніж розпочати нове навчання. Наприклад, налаштування середовища програмування для вивчення нової мови — одна з найнеприємніших частин нового проєкту. Виділивши час спеціально для цього, вам буде легше використовувати п’ятнадцятихвилинні відрізки часу, які ви знайдете, щоб досягти прогресу.

Стратегія №3: інтегрувати навчання у своє життя

Багато проєктів випадають з графіка, тому що в кінцевому підсумку вони не відповідають іншим джерелам сенсу нашого життя. Те, що співзвучно вашій поточній роботі, соціальним або сімейним інтересам, може спочатку вимагати деяких зусиль, але в кінцевому підсумку стає чимось, що важко не робити.

Наприклад, якщо вам потрібно вивчити щось для роботи, задумайтеся, як зробити це обов’язковим для себе. Якщо вам доручать проєкт, в якому стане в пригоді це уміння, то краще, якщо він у вас вже буде, чим починати його вивчати до того, як взяти на себе якесь зобов’язання.

Те ж саме стосується хобі, яке інтегрується із соціальним життям. Навчитися робити щось разом з дітьми або опанувати навички, які роблять життя більш гладким і легшим, дуже корисно й важливо. А якщо предмет навчання ніяк не пов’язаний з важливими для нас речами, він, швидше за все, швидко відсіється.

Стратегія №4: Позбутися непотрібних альтернатив

Що заважає читати, так це Netflix, який завжди знаходиться на відстані одного кліка. Що ускладнює навчання програмуванню, так це можливість грати у відеоігри. Говорити новою мовою складно через те, що можна просто говорити рідною.

Часто ми вважаємо брак часу найбільшою перешкодою на шляху до прогресу, але більш імовірно, що винні зусилля. Багато людей надзвичайно зайняті, але потім якимось чином знаходять час, щоб годинами дивитися телевізор або грати в телефоні. Кажу це не з осудом, просто хочу зазначити, що виділення часу не допомагає, якщо проблема в тому, що проєкт вимагає великих зусиль.

Корисна стратегія — тимчасово відмовитися від будь-яких занять, за якими ви зазвичай проводите час: телевізор, телефон, ігри та соціальні мережі. Через місяць подумайте, що з цього ви хочете повернути, а без чого можете обходитися й надалі. Це не тільки економить час, а й на контрасті робить заняття, пов’язані з навчанням, менш трудомісткими.

Наостанок

Виділення часу на навчання — це, кінець кінцем, питання мотивації. Але справа не в тому, що ви повинні змусити себе вивчити щось або відчувати себе винними за те, що мало читаєте. Я думаю, що мотивація до навчання повинна виходити з чогось, що вас хвилює — ідея говорити іншою мовою, освоєння нового виду спорту або бажання стати краще повинно стимулювати вас достатньою мірою, щоб справа була того варта.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram