Ринок штучних морепродуктів поки відстає від ринку штучного м’яса
Компанія Nestle почала виробляти тунець на основі горохового протеїну та пшеничного білка. Продукцію запустять у кінці серпня на внутрішньому ринку Nestle у Швейцарії під брендом Garden Gourmet, повідомляє Bloomberg.
Корпорація вже продає альтернативні ковбасу, фарш, фрикадельки, курячі нагетси та філе.
Ринок штучних морепродуктів поки відстає від ринку штучного м’яса, причина може бути в тому, що риба вважається здоровою альтернативою червоного м’яса, зазначає видання.
У 2019 р. Impossible Foods заявила, що працює над створенням штучної риби. Бренд Gardein (входить в Conagra Brands) продає заморожене рибне філе на рослинній основі. Good Catch, яка фінансується приватним капіталом, виробляє тунець і крабові котлети з бобових.
Згідно зі звітом Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, частка рибних запасів, що не перевищує біологічно стійкий рівень (рівень, який може забезпечити максимальний стійкий улов), впала з 90% у 1974 р. до 66% у 2017 р. У 2018 р. на рибальські мережі припало близько половини 79 тис. тонн пластику в Великій тихоокеанській сміттєвій плямі.
У серпні стартап-випусник Y Combinator Kuleana почав виробляти тунець на рослинній основі для ресторанів. Kuleana збирається винайти вегетаріанську альтернативу лососеві та іншим морепродуктам.
Нагадаємо, Nestle запустила продажі першого у своєму роді корму для кішок, який, за її твердженням, може пом’якшити алергічну реакцію людей на шерсть.
В Японії стартап з виробництва культивованого м’яса IntegriCulture буде вирощувати фуа-гра зі штучного м’яса.
Як писали раніше Investory News, згідно зі звітом лондонської Farm Animal Investment Risk & Return (Fairr), понад 20 стартапів на ринку штучних білків залучили близько $1,4 млрд за перші сім місяців 2020 р. Інвестори більше ніж удвічі збільшили вкладення на ранній стадії у виробників альтернативних білків за даний період.
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах