Країна
6 Квітня 2021
2 432

Як пандемії вплинули на хід історії

Погляд на лиха давніх часів показує непередбачувані наслідки, які проявляються роками

Коли COVID-19 вперше з’явився минулого року, історичною паралеллю для всіх була пандемія грипу 1918 року. Саме тому, що це було настільки швидкоплинним, важко знайти докази того, що він викликав радикальну переорієнтацію повсякденному життю. Після цього більшість людей просто забули про те, що сталося. Інші глобальні патогени залишалися довше і найбільше впливали на суспільство.

Розглянемо, що виникло за подвійним спалахом хвороб, які вразили Римську імперію: чумою Антоніна, що вирувала між 165 і 180 роками, та кіпрською чумою, яка вразила у 249 році й тривала до 260-х років. Принаймні, один або обидва з них вважаються предками сучасного вірусу натуральної віспи, більш відомого як натуральна віспа.

Коли прийшли ці лиха, християнство було маргінальною релігією. Соціолог і релігієзнавець Родні Старк стверджував, що реакція на спалах серед цієї невеликої групи допомогла християнству стати панівною релігією, попутно зруйнувавши старі язичницькі релігії.

Старк стверджує, що, на відміну язичників, християни відповіли на хворобу релігійним милосердям. Вони доглядали за хворими, як язичниками, так і християнами. Вони представили переконливі аргументи на користь кращої релігії, звертаючись до своєї віри, одночасно надаючи паліативну допомогу — їжу, воду та основні зручності.

Дослідження Старка показують, що християни — особливо молоді, дітородні жінки — в основному пережили своїх язичницьких побратимів; вони також “християнізували” багатьох тих, що вижили. Візьміть до уваги той факт, що санкціоновані державою релігії в основному залишали людей вмирати, і причини стрімкого злету християнства в цей період стають яснішими.

Чорна смерть, або бубонна чума, вбила чверть населення Європи в 1300-х роках, що зробило її однією з найстрашніших спалахів в історії людства. Вона також розв’язала невимовне насильство проти євреїв. Багато з тих, хто вижили бігли в те, що зараз є Польщею та іншими частинами Східної Європи, поклавши початок наступного етапу єврейської діаспори.

Ця чума залишила після себе й більш позитивну спадщину. Хоча історики сперечаються про точний вплив, пандемія залишила феодальну Європу з серйозною нестачею селянської робочої сили, що підвищило позиції тих, що залишилися в живих. Це мало всілякі непередбачені наслідки, коли після пандемії була встановлена ​​перша мінімальна заробітна плата, а також виникли набагато більш серйозні проблеми для громадського порядку.

Приблизно через десять років після першої хвилі бубонної чуми народні повстання охопили Європу. Недавнє дослідження, проведене медієвістом Семюелем Коном, показало, що ці безлади не були справою рук людей, які протестують проти браку продовольства або умов праці. Швидше, вимоги тих, хто залишилися в живих були політичними, спрямованими проти обмежень феодального життя. Він стверджує, що чума породила те, що він називає “новою впевненістю селян, ремісників і робітників в тому, що вони теж можуть змінити світ”.

Пізніші спалахи хвороб були менш катастрофічними, а все ж таки, мали серйозні наслідки. Розглянемо холеру, бактеріальне захворювання, яке вразило кишкову систему, часто вбиваючи жертв протягом декількох годин. Хоча вона виникла в Індії, але завдала найбільшої шкоди промисловим містам на Заході, “процвітаючи” в питній воді, забрудненій стічними водами.

Спочатку представники громадської охорони здоров’я не розуміли зв’язку з цим, вважаючи, що вона поширюється повітрям за допомогою таємничих “міазмів”. У Лондоні, де відбулися одні з найстрашніших спалахів холери, гнітючий запах смердючих стічних вод спонукав побудувати складну систему каналізації для виведення людських відходів з міста.

Коли нова система сформувалася, британський лікар Джон Сноу з’ясував, що холера виникла через забруднену питну воду, давши наукове схвалення нової санітарної системи. Коли теорія Сноу отримала поширення, сучасні каналізаційні системи стали незамінними в боротьбі з хворобою, і міста у всьому світі почали позбавлятися від своїх відходів, замість того, щоб дозволяти їм потрапляти в питну воду.

Якщо холера дала нам сучасну сантехніку, то туберкульоз надихнув на будівництво “соляріїв” у житлових будинках по всій території США. Лікарі прописали “геліотерапію” як спосіб “дезінфекції” тіла, тому американці знайшли способи збільшити вплив ультрафіолету. Тоді ж засмага стала ознакою здоров’я та краси, а засмагання стало звичайним проведенням часу.

За іронією долі, саме новий акцент на гігієну та санітарію міг викликати ще одну епідемічну хворобу — поліомієліт. Коли ця хвороба почала калічити й вбивати дітей на початку XX ст., лікарі помітили щось дивне: у білих, багатих дітей, як правило, були найважчі випадки.

Одна з теорій полягає в тому, що немовлята в біднішому (і бруднішому) середовищі зіткнулися з вірусом поліомієліту, коли вони все ще були захищені материнськими антитілами, і захворіли дуже легким захворюванням. Діти, які виросли в надчистих будинках, призначених для захисту від мікробів, таких як туберкульоз, зазвичай зустрічалися з поліомієлітом пізніше, коли в них не було материнського імунітету.

Останні роки ця теорія зазнала сумніву, але вона підкреслює, наскільки наслідки наших зустрічей з мікробами не можна передбачити й легко зрозуміти. У випадку з COVID-19 ще занадто рано усвідомлювати всі наслідки.

Якщо нам пощастить, історики XXV ст. вкажуть на нашу зустріч з COVID-19, щоб пояснити незрозумілу смерть рукостискань і зростання числа штовхання ліктями — або той факт, що це сприяло виникненню таємничої нової релігії.

А якщо нам не пощастить? Згадайте римлян.

Джерело: Bloomberg

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram