Думки
3 Жовтня 2023
1 501

Михайло Пацан: Криптовалюти в Африці та нові можливості для континенту, що розвивається

Інвестор, підприємець, експерт з питань міжнародних фінансових ринків і криптовалют, фінансовий радник, WEB3 розробник, засновник Web3-університету професій майбутнього “Learn to Earn Global” і блокчейн-протоколу “Amsets” — про те, чому крипта набуває популярності в Африці

Африка переживає бум криптовалют. Країни на кшталт Нігерії, Кенії та ПАР очолюють світові рейтинги за використанням Bitcoin та інших криптоактивів. Це відображає зростаючий попит на альтернативні цифрові платежі та інвестиції серед переважно молодого населення континенту. Проте криптовалюти несуть не лише можливості.

Низка чинників сприяє зростанню криптоактивів на континенті:

• Молоде населення. Понад 70% жителів Африки на південь від Сахари — молодші за 30 років. Молодь активніше застосовує нові технології та прагне альтернатив традиційним системам.

• Нерозвинутість традиційних фінансів. Банківська система охоплює лише третину дорослого населення регіону. Криптовалюти задовольняють попит на доступні фінансові послуги.  

• Нестабільність національних валют. Висока інфляція знецінює заощадження. Криптоактиви, особливо стейблкоїни, краще зберігають вартість.

• Грошові перекази. Криптоплатежі дешевші та швидші за традиційні канали на кшталт Вестерн Юніон. А грошові перекази життєво важливі для багатьох африканців. 

З огляду на ці фактори, можна очікувати подальше зростання крипторинків в Африці. 

Ключовими сферами застосування криптовалют на континенті є наступні:

Платежі та перекази. Платіжні системи в Африці часто неефективні та дорогі. Криптовалюти пропонують швидшу, дешевшу альтернативу для повсякденних транзакцій та переказів.

У Східній Африці деякі крипто-платформи дозволяють миттєво переказувати кошти у Bitcoin між Кенією, Угандою, Танзанією, Нігерією та іншими країнами. Це на 40% дешевше за Вестерн Юніон. У Західній Африці Cointral допомагає нігерійцям переказувати гроші в Гану за нижчими комісіями.

Для внутрішніх переказів Bitcoin часто ефективніший за банки. Відправлення $500 з Найробі в Момбасу коштуватиме приблизно $9 в Bitcoin та щонайменше $12 через банки.

Деякі африканські компанії вже приймають криптоплатежі, хоча їх кількість поки обмежена. Наприклад, ефіопська авіакомпанія Sheba Airlines приймає платежі в Bitcoin і Bitcoin Cash. А мережа магазинів Mama Mikes у Кенії та Уганді дозволяє розрахуватися біткоїном за покупки.

Заощадження та інвестиції. Через високу інфляцію багато африканців шукають альтернативи для збереження заощаджень. Традиційно долар США відігравав таку роль, але його використання коштує дорого. Тут криптовалюти мають переваги.

Наприклад, у Нігерії середньостатистична річна вартість зберігання $100 у банку становить близько $10. Водночас зберігання стейблкоїнів, прив’язаних до долара, коштує лише кілька центів. Через таку економію багато нігерійців конвертують найри у стейблкоїни.

Крім того, крипто приваблює як альтернативний інструмент інвестування, особливо для мілленіалів. У ПАР, Нігерії та Кенії молодь активно купує криптовалюти, щоб заробити на зростанні їхньої вартості. Для багатьох це один із небагатьох способів інвестувати, оскільки доступ до традиційних ринків капіталу обмежений.

Доступ до фінансів. В Африці понад 60% дорослого населення не має банківських рахунків. Криптовалюти можуть допомогти подолати цю проблему через простоту доступу. Щоб почати користуватися крипто, потрібні лише смартфон та інтернет. 

Компанії використовують цю перевагу, щоб надавати фінансові послуги через криптоплатформи. Деякі стартапи пропонуть мікрокредитування у кенійських шилінгах через мобільний гаманець. Користувачі можуть отримати та погасити кредит через додаток, не відвідуючи банк.

Подібні проєкти спрощують доступ до позик, оплати рахунків, отримання зарплати тощо. Це особливо актуально для сільських регіонів, де фінансові установи не часте явище, але мобільний зв’язок поширений. Загалом криптовалюти мають потенціал залучити до фінансової системи мільйони неохоплених африканців.

Перешкоди на шляху до масового поширення

Проте існують і стримуючі фактори, що гальмують масове використання крипто в Африці:

• Регуляторна невизначеність. Більшість країн не мають чітких правил щодо крипто, що стримує компанії.

• Технічні труднощі. Нестабільний інтернет і електропостачання ускладнюють використання криптогаманців.

• Фінансова грамотність. Чимало африканців не розуміють концепцій типу приватних ключів, ставлячи під загрозу свої активи.

• Волатильність. Коливання вартості крипти ускладнює її використання як платіжного засобу.

• Мережеві ефекти. Поки що крипту приймають обмежена кількість компаній, що звужує сфери застосування.

Крипторинки в Африці переживають бурхливе зростання, очолюване Нігерією, Кенією, ПАР та іншими країнами. Це обіцяє нові можливості у сфері платежів, заощаджень, інвестицій та фінансової інклюзії. 

Поки що, залишаються проблеми з регуляцією, технічні складнощі та низька фінансова грамотність населення Африки. Як не крути, регіон тільки розвиваєтсья і все одно має більше переваг від використання криптовалют ніж традиційних фінансових інструментів.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram