Країна
5 Квітня 2021
325

2003 рік: Конфлікт за Тузлу, наші миротворці в Іраку та революція троянд у Грузії

У проєкті 30 кроків до Незалежності: 1991-2021 роки згадуємо про ключові події 2003-го

2003 рік став успішним для економіки. Зростання ВВП становило майже 10%. Підйом активності фіксувався в усіх галузях української економіки. Підприємці демонстрували оптимізм і вірили у світле майбутнє. Оптимізм поступово повертався і до звичайних громадян.

Джерела зростання були незмінні: підвищення світових цін на основні експортні товари, підйом російського ринку (головного для українського експорту того часу), наявність недовантажених потужностей в промисловості, збільшення доходів населення, низькі ціни на газ (завдяки довгостроковим контрактом з Росією).

Того ж року вперше з початку 90-х порушили питання про Крим. Виник відомий конфлікт навколо острова Коса Тузла, до якого почала будувати дамбу Росія. Як потім пояснили в Кремлі, причиною таких дій стали нібито плани України дати дозвіл військовим кораблям третіх країн (країнам НАТО) входити в акваторію Азовського моря.

Світові та вітчизняні політичні тригери:

28 січня — під час зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про російсько-український державний кордон, який зафіксував сухопутну його частину і підтвердив, що Азовське море і Керченська протока є внутрішніми водами кожної з країн.

4 лютого — Союзна Республіка Югославія припинила своє існування — обидві палати союзного парламенту схвалили хартію нової держави, Союзної держави Сербії та Чорногорії, та ухвалили закон з її реалізації. Югославія припинила своє існування, не доживши до 75-річчя декількох місяців.

6 березня — Верховна Рада України ухвалила Закон “Про Державний гімн України”, який встановлював, що урочисті заходи загальнодержавного значення мали в обов’язковому порядку розпочинатися і закінчуватися виконанням Державного Гімну України.

19 березня — президент США Джордж Буш-молодший оголосив про початок війни США у союзі з Великою Британією і при підтримці урядів країн, що входили у міжнародну коаліцію, проти Іраку. Офіційним приводом для вторгнення, яке розпочалось наступного дня, був заявлений зв’язок режиму Саддама Хусейна з міжнародним тероризмом, зокрема рухом “Аль Каїда”, а також інформація ЦРУ про наявність в Іраку запасів зброї масового ураження, що згодом не знайшла підтвердження. Рішення про застосування військової сили проти Іраку підтримали 45 держав світу. Військові контингенти визначили 32 держави. 98% військ вторгнення надали США та Велика Британія.

На фото: Джордж Буш-молодший

9 квітня — Європарламент схвалив вступ до Європейського союзу 10 нових членів: Кіпр, Мальта, Естонія, Латвія, Литва, Угорщина, Польща, Чехія, Словаччина й Словенія.

27 червня — постановою Кабінету міністрів в Україні встановлена премія за кращу публіцистичну роботу в журналістиці ім. В’ячеслава Чорновола. Премія була заснована за пропозицією Державного комітету телебачення і радіомовлення і починаючи з 2004 року присуджується до дня народження Чорновола (24 грудня).

14 вересня — згідно з результатами щойно проведеного референдуму Швеція відмовилась від переходу на загальноєвропейську валюту євро.

29 вересня — росіяни почали будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла з метою приєднання його до материкової частини Росії. Це привело до кризи україно-російських відносин, втручання у конфлікт на найвищому рівні (президент Леонід Кучма перервав поїздку до Латинської Америки й особисто прибув на Тузлу).

22 листопада — революція троянд, яка розпочалась у Грузії після фальсифікації виборів, що пройшли 2 листопада, досягла свого апогею — мітингувальники захопили будинок парламенту під час першого засідання парламенту. Президент з охороною змушений був залишити засідання. Наступного дня, після зустрічі президента Грузії Едуарда Шеварднадзе з чільниками опозиції Міхеїлом Саакашвілі та Зурабом Жванією, Шеварднадзе оголосив про свою відставку та залишив країну.

Цього року з’являються великі компанії, такі як:

“Артхаус Трафік” — український кінодистриб’ютор та кінокомпанія, що спеціалізується на прокаті та створенні арткіно. З’явився в грудні 2003 року й став першим кінодистриб’ютором, хто почав займатися в Україні кінопрокатом артхаусного кіно.

ГрінКо — українська група компаній зі штаб-квартирою у Києві, що об’єднує підприємства та компанії, які спеціалізуються на переробленні та утилізації побутових, промислових, будівельних та небезпечних відходів і пов’язаних логістичних операціях.

ЕКО маркет — українська мережа супермаркетів.

“Епіцентр К” — мережа торговельних центрів в Україні.

“Пузата хата” — українська мережа ресторанів національної кухні.

ЛГЗ “Хортиця” — українське підприємство з виробництва напоїв, зокрема горілки, лікеро-горілчаних виробів, вина, соків та слабоалкогольних напоїв.

ТОВ “Майкрософт Україна” — діє в Україні з 25 червня 2003 року.

Zara Home — компанія, що належить іспанській Inditex групі, яка займається виробництвом домашнього текстилю.

Як вже згадувалось, 29 вересня 2003 року влада Росії почала будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла з метою приєднання його до материкової частини Росії. Це привело до кризи україно-російських відносин, яка завершилась у листопаді, коли прем’єр-міністри Росії та України домовились про припинення подальшого будівництва дамби.

На фото: Леонід Кучма на острові Тузла в жовтні 2003 року

Острів Тузла утворився в 1925 році внаслідок природного розмиття вузької коси, що була з’єднана з Таманським півостровом, котрий входив до складу Кубанської області Російської Федерації. У 1941 році острівок площею 3 км2 був переданий до складу Кримської Автономної Республіки, яка 1954 року разом з усім півостровом Крим була передана Українській РСР. Всупереч невеликому розміру, острів Тузла виявився стратегічно важливим — від РФ він відділявся мілководним каналом, а від півострова Крим — глибоководним, що робило Україну одноосібним власником суднохідного проходу через Керченську протоку.

29 вересня 2003 року під приводом захисту від розмиття узбережжя Таманського півострова влада Краснодарського краю розпочала будівництво дамби, яка мала б з’єднати острів Тузла з російським берегом. Після того як російські будівельники досягли українських територіальних вод, МЗС України направило МЗС Росії ноту протесту.

6 жовтня до Москви відбув міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко для урегулювання міждержавного конфлікту. Для особистої участі у його розв’язанні президент України Леонід Кучма перервав візит до Латинської Америки й особисто прибув на Тузлу.

Будівництво дамби було зупинене 23 жовтня за 102 м від сухопутного державного кордону України, після того, як у Москві Леонід Кучма і Володимир Путін погодили положення “Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки”, підписаного у грудні 2003 року.

2 грудня на Тузлі відкрилася нова українська прикордонна застава, проте питання демаркації російсько-українського кордону в акваторії Керченської протоки так і залишилось невирішеним.

Після анексії Криму, у червні 2014 року влада РФ ухвалила рішення про будівництво моста між Кримом і Краснодарським краєм, який через острів Тузла і Тузлинську косу з’єднає Керченський і Таманський півострови; його автомобільну частину було відкрито 15 травня 2018 року.

У 2003 році в Ірак вирушили українські миротворці. Українська бригада вступила в підпорядкування польському командуванню багатонаціональної дивізії “Центр-Південь” і була дислокована в провінції Васіт у 140 км від Багдада. Офіційно стверджувалося, що вони будуть виконувати виключно миротворчі, а то й господарські функції, а також контролювати ділянку кордону з Іраном. Однак дуже швидко стало зрозуміло, що там йде реальна війна і наші солдати в ній беруть участь.

Навесні 2004 року в провінції Васіт почалося повстання проти американців та їхніх союзників. У боях загинуло кілька українців. А до березня 2005 зустріли смерть 18 наших солдатів та офіцерів, понад 40 отримали поранення. В Україні ж у міру наближення президентських виборів стали посилюватися настрої, спрямовані на виведення військ. Основним аргументом якраз і служила загибель наших хлопців, незрозуміло заради чого. Втім, самі наші солдати в Іраку якраз не особливо прагнули на батьківщину — там вони заробляли чималі за нашими мірками гроші — $600 солдати, а офіцери — близько $1 тис.

11 січня 2005 року парламент ухвалив постанову, якою пропонував президенту повернути миротворців на батьківщину. Новий президент Віктор Ющенко віддав відповідний наказ, і з 15 березня почалося виведення військ.

Перша революція 2000-х, що стала поштовхом для України

До загострення внутрішньополітичної кризи Грузію підштовхнули парламентські вибори, які відбулися в країні 2 листопада 2003 року. 3 листопада телекомпанія “Руставі 2” оприлюднила дані екзит-полів, згідно з якими лідирував опозиційний блок Міхеїла Саакашвілі “Національний рух”. ЦВК після підрахунку 50% бюлетенів оголосила, що лідирує пропрезидентський блок “За нову Грузію”.

Опозиція вимагала повного скасування результатів виборів, які, на її думку, були сфальсифіковані владою. Одразу після оголошення попередніх результатів у Грузії спалахнули масові акції протесту з вимогою перерахунку голосів і відставки президента Едуарда Шеварднадзе. Щодня мітинги біля будівлі парламенту у Тбілісі збирали понад тисячу осіб. Масові демонстрації розпочалися і в інших містах та селищах Грузії.

Налагодити діалог між протиборчими сторонами не вдалося: 9 листопада безрезультатно завершилися переговори президента Едуарда Шеварднадзе з лідерами опозиції Ніно Бурджанадзе, Міхеїлом Саакашвілі та Зурабом Жванія. Зустріч, призначену на 11 листопада, було перенесено. 12 листопада в Грузії розпочався збір підписів за відставку Шеварднадзе.

13 листопада Міхеїл Саакашвілі заявив, що всі ресурси для діалогу з Шеварднадзе вичерпані й переговорів не буде. Згодом мирна революція у Грузії, яка в історії залишалась як “Трояндова революція”, у 2003 році змусила піти у відставку президента Едуарда Шеварднадзе.

На фото: Едуард Шеварднадзе/Fotobank/Getty Images

У січні-квітні 2003 року проти відповідного періоду 2002 року реальний ВВП зріс на 7,1%. Орієнтовно номінальний обсяг ВВП за цей період становив 67 249 млн грн. Приріст промислового виробництва за січень-квітень 2003 року проти відповідного періоду минулого року становив 11,4%. Обсяг промислового виробництва у квітні збільшився на 2,4%.

За перший квартал 2003 року промисловими підприємствами відвантажено продукції на 51,1 млрд грн. Питома вага продукції, відвантаженої на бартерних умовах, становила 2,3%, що на 2,1 відсоткового пункту (в. п.) менше, ніж за відповідний період минулого року. Частка грошових надходжень збільшилася на 5,5 в. п. і становила 82,7%. У січні-лютому 2003 року збільшилася кількість прибуткових промислових підприємств України, що становить 50% від загальної кількості підприємств.

Неплатежі в економіці. За перший квартал 2003 року дебіторська заборгованість зросла на 3,4 млрд грн, або на 1,4%, кредиторська — на 5,2 млрд грн, або на 1,7%. Кредиторська заборгованість перевищувала дебіторську в 1,3 раза.

Інфляція. У квітні 2003 року індекс споживчих цін становив 100,7%, за чотири місяці — 104,5%. У квітні ціни на продовольчі товари зросли на 1,1%. Індекс цін на непродовольчі товари залишився без змін.

Фіскальна політика. Реальні доходи Зведеного бюджету в січні-квітні 2003 року проти відповідного періоду минулого року зросли на 18,3%, Державного — на 22,0%. Профіцит Зведеного бюджету за чотири місяці 2003 року становив 2348,1 млн грн (3,5% від ВВП), Державного — 1620,1 млн грн (2,4% від ВВП). Доходи Зведеного бюджету становили 21435,7 млн грн, рівень виконання — 31,7% від плану на рік, Державного — 15893,5 млн грн, рівень виконання — 31,8%.

Сума видатків Зведеного бюджету становила 19087,6 млн грн, що на 11,6% більше проти відповідного періоду минулого року, Державного — 14273,4 млн грн. Рівень виконання видатків Зведеного бюджету становив 26,9% від річного плану, Державного — 27,0%.

Валютний та грошово-кредитний ринок. З початку 2003 року відбулося знецінення гривні щодо долара США на 0,06 коп., або на 0,01% (5,3330 грн/$1) та знецінення гривні щодо євро на 75,47 коп., або на 13,64% (6,2876 грн/€1). У січні-квітні 2003 року готівка зросла на 4,6%, грошова база — на 6,5%, а грошова маса — на 11,8%.

Соціальний розвиток. За перший квартал 2003 року реальні наявні доходи громадян, які можуть бути використані на придбання споживчих товарів та розрахунки за послуги, зросли на 8,4%, якщо порівняти з відповідним періодом минулого року.

Наявні доходи в розрахунку на душу населення у березні 2003 року становили 206,0 грн. Номінальна середня заробітна плата становила 422,58 грн.

За даними Держстату у 2003 році в Україні виробництво деяких видів промислової продукції становило:

• електроенергії — 180 млрд кВт·год;

• чорних металів (прокат) — 22,5 млн т;

• аміаку — 4,775 млн т;

• цементу — 8,9 млн т;

• сталевих труб — 2,136 млн т;

• автомобілів — 98,3 тис. шт.;

• холодильників — 504 тис. шт.

• тканини — 76,3 млн м2;

• взуття — 20,3 млн пар;

• ковбасних виробів — 271 тис. т;

• цукру — 2,486 млн т;

• олії — 1257 тис. т.

Зокрема вирощували:

• рогатої худоби — 9,1084 млн голів;

• свиней —9,203 млн голів;

• птиці — 476,4 млн голів.

Збирали:

• зернових та зернобобових культур — 12,495 млн га;

• цукрового буряка — 773 тис. га;

• соняшника — 4,001 млн га;

• картоплі — 1,585 млн га.

2002 рік: Скнилівська трагедія, відставка уряду та поява на політичній арені Віктора Януковича

2001 рік: Теракти в США, всеукраїнський перепис населення та візит Іоанна Павла II до України

2000 рік: Рік стабільного економічного зростання

1999 рік: Завершилося десятиліття економічного падіння — попереду вісім років покращення

1998 рік: Народна автівка Таврія-Нова, російський дефолт і перший крок до ЄС

1997 рік: Україна у космосі та перший ресторан McDonald’s у Києві

1996 рік: Ухвалення Конституції та введення в обіг гривні

1995 рік: Велика приватизація, ОВДП та перші банкрутства банків

1994 рік: Новий президент, фінансова криза, земельні паї та перша газова війна

1993 рік: Протести шахтарів, знецінення валюти та перший мобільний зв’язок

1992 рік: Символи незалежної держави, СНД та початок співпраці з МВФ

1991 рік: Реформа Павлова, розпад Радянського Союзу та крах рубля

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram