На деякі продукти чекають великі зміни
Потепління клімату впливає на все, що стосується найулюбленіших у світі продуктів — від того, як їх вирощують, до того, як вони потрапляють до нас на стіл. Навіть в самих умовах — з помірною погодою, передбачуваними дощами та збалансованими сезонами — вирощувати все, що ми їмо, непросто.
А якщо згадати про нестабільність клімату, непередбачувані повені та часті засухи, то сучасна продовольча система загрожує проблемами. “Зміна клімату загрожує нашому харчуванню, а стратегій виходу з кризи немає”, — підкреслює Майкл Пума з Інституту Землі Колумбійського університету.
Як це позначиться на людях?
Зернові, такі як кукурудза і пшениця, чутливі до різких змін в регіонах, де їх вирощують, і врожайність їх падає. За даними ООН, без стратегії з адаптації до клімату низька врожайність основних культур призведе до дефіциту і подорожчання.
Що стосується незвичайних продуктів типу тих, що згадані у тексті, то їх чекають великі зміни. Вони зміняться зовні, зміниться їх харчова цінність, доступність і ціна, оскільки регіони вирощування будуть зміщуватися.
Виведення сортового насіння і редагування генів частково розв’язує проблему: деякі фрукти й овочі ростуть швидше і виростають більшими, випереджаючи ймовірні потопи й посухи. Інші технології допоможуть продуктам довше не псуватися, а значить, їх легше буде перевозити на далекі відстані.
Міжурядова група експертів зі зміни клімату ООН вважає, що до 2050 року планета не втратить багато орних земель, і мало які культури зникнуть повністю.
У наступні десятиліття раціон людини зміниться. За словами директора голландського дослідницького центру Climate Focus Шарлотти Стрек, збереження продуктів і зростання їх доступності вимагатиме від людей розумного харчування: менше м’яса, більше рослин і продуктів від місцевих виробників.
Ось лише деякі продукти, з якими можуть виникнути складності:
Кава. Майже три чверті всієї кави поставляється з невеликих ферм. Тепла погода і хвороби рослин можуть підвищити ціну на зерна.
Авокадо. Ці фруктові дерева не люблять спеку. Якщо фермери переїдуть у більш сприятливі райони, збільшиться відстань доставки авокадо (і, як наслідок, ціни на нього).
Креветки. Закислення океану впливає на здоров’я і смак ракоподібних. Дослідження показало, що в майбутньому креветки можуть стати менш смачними.
Лосось. Потепління вод загрожує холодноводним рибам. Якщо в природі лосося стане менше, то для підтримки запасів доведеться активніше розводити лосося на фермах.
Вино. Цей напій нікуди не дінеться з нашого столу, але зміни терруарів рано чи пізно змусять виноробів шукати способи зберегти фірмовий смак продукту.
Оливки. Тепліша погода може сприяти скороченню врожаю в багатьох регіонах.
Банани. Потепління розширило ареал, де можна вирощувати плоди. Водночас зріс ризик грибкових інфекцій, які вражають рослину.
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах