Соцмережі
7 Липня 2020
896

Віктор Галасюк: Проблеми сировинної економіки

10 інструментів, що прискорять темпи зростання ВВП

Пандемія, локдаун, рекордне безробіття в США 14%+, глобальна економічна рецесія… Складні часи і туманні перспективи. Українцям буде дуже непросто пережити все це, адже наша економіка сировинна, слабка й вразлива.

Якщо ж не розвивати власну промисловість, з кризи ми вийдемо ще слабші й залежніші. І будуть нові “рекорди” сировинного експорту, еміграції та іноземних кредитів. Все більше людей розуміють це. І мабуть тому експерти, виробники і депутати зараз об’єднали зусилля навколо промислової політики. В Раді зареєстрували одразу кілька знакових законопроектів – про локалізацію при держзакупівлях (модернізація ProZorro) та про інвестстимули для нових виробництв (індустріальні парки).

Одразу ж пролунало занепокоєння з Представництва ЄС в Україні. І кілька десятків неоліберальних економістів та грантових експертів скоординовано підняли ґвалт. Їх можна зрозуміти, адже їх “замовники” – іноземні виробники та місцеві імпортери – ризикують втратити звичні доходи. Навіть обіцяють “перекрити кисень” європейських грантів, кредитів… Але коли Україна через розумну промислову політику підніме власне машинобудування та інші сектори виробництва, ми самі зможемо давати кредити, гранти та економічні поради іншим! Звучить фантастично для 43-мільйонної країни в центрі Європи?!? Тоді нам з вами непомітно нав’язали не лише хибну економічну модель, а й психологію бідності і меншовартості. Гарна новина – цього можна позбутись!

Позбутись “сировинної хвороби” економіки і розвинути власне виробництво. Позбутись кредитної залежності і нарешті залучати реальні інвестиції. Позбутись статусу експортера сировини та людей №1 в Європі і навчитись заробляти (без еміграції) інтелектом, виробництвом та інноваціями. Цілком реально… але потрібні не мрії та ілюзії, а дієві інструменти.

1. Індустріальні парки з потужними інвестиційними стимулами для нових виробництв та R&D;
2. Обов’язкове врахування “місцевої складової” при держзакупівлях (“Buy Ukrainian”);
3. Нова модель безоплатного приєднання до інженерних мереж (як в США та Ізраїлі);
4. Перегляд цілей НБУ за зразком ФРС США (не лише боротьба з інфляцією, а й зниження ставок, сприяння економічному зростанню та мінімізації безробіття);
5. Створення Банку розвитку для супер-дешевого кредитування будівництва інфраструктури та нових виробництв;
6. Скасування усіляких преференцій/стимулів для сировинного бізнесу (зокрема, відміна відшкодування ПДВ при експорті сировини);
7. Перегляд угод про вільну торгівлю і митних тарифів в інтересах українських виробників (на основі інклюзивного промислового діалогу);
8. Запуск експортно-кредитного агентства (ЕКА) для повноцінної фінансової підтримки експансії українських товарів (а не сировини!) на глобальному ринку;
9. Облігації розвитку замість спекулятивних депозитних сертифікатів НБУ та ОВДП/ОЗДП;
10. Цільова грошова емісія (з запобіжниками від інфляції) у експортно-орієнтований виробничий сектор та будівництво інфраструктури…

Це не вичерпний перелік і не панацея. Але і цих десяти інструментів вистачить, щоб прискорити темпи зростання ВВП до стабільного рівня 7-8% на рік. А це вже серйозна заявка на реальну Євроінтеграцію.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram