Соцмережі
30 Березня 2021
660

Богдан Данилишин: Промислове виробництво, транспорт і фінанси

Прес-дайджест щодо ситуації в економіці та на фінансових ринках:

Економічна ситуація

Динаміка промислового виробництва та транспорту продовжує перебувати у червоній зоні. У січні-лютому 2021 р. індекс промислового виробництва знизився на 4,2% до відповідного періоду минулого року, у тому числі у добувній промисловості — на 3,4%, у переробній — на 6,5%. Зважаючи на збільшення попиту на енергетичні ресурси через більш холодні погодні умови, обсяг постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря збільшився у січні-лютому на 2,5% до відповідного періоду минулого року. За основними промисловими групами найбільше за 2 місяці 2021 року знизилися обсяги виробництва інвестиційних товарів (на 14,6% у річному вимірі) та споживчих товарів короткострокового використання (на 9,7% у річному вимірі), що свідчить, з одного боку, про песимістичні настрої промисловців щодо перспектив інвестування у розширення виробництва, з іншого — про недостатність внутрішнього попиту на промислові товари короткострокового призначення.

Вантажообіг підприємств транспорту у січні-лютому знизився на 5% порівняно із січнем-лютим 2020 р. Обсяг перевезених вантажів залізничним та автомобільним транспортом, частка якого становить понад 80% від загального обсягу вантажних перевезень, знизився порівняно із минулорічним на 7,4% та 4,7% відповідно. Зокрема, на 4-6% знизилися обсяги залізничних перевезень чорних металів, руди та будівельних матеріалів, на третину — зерна та продуктів його переробки.

Рівень безробіття (за методологією МОП) в Україні зріс у 4 кварталі 2020 року до 10,1%, що є найвищим значенням з початку 2017 року, у тому числі серед жінок — 9,8%, чоловіків — 10,5%. Про продовження тенденції із погіршенням ситуації із зайнятістю у 2021 році свідчать дані Держслужби зайнятості про збільшення кількості офіційних безробітних у січні-лютому на 29,9% порівняно із відповідним періодом минулого року, у тому числі у галузях переробної промисловості — на 20,7%, разом зі зниженням на 35,1% кількості зареєстрованих вакансій.

При цьому, індекс реальної заробітної плати штатних працівників зріс у лютому на 0,7% порівняно із січнем та на 7,6% до лютого 2020 р. (номінальні зміни — 1,7% та 15,7% відповідно), а обсяг заборгованості із виплати заробітної плати на 01.03.2021 зріс на 8,1% порівняно з 1 лютого та на 23,1% порівняно із початком року. Найбільше зростання заборгованості із заробітної плати з початку року — у будівництві та у галузях гостинності та розваг (у 2-3 рази), в абсолютному значенні — у промисловості, транспорті, професійній та науково-технічній діяльності.

Зниження рівня зайнятості свідчить про втрати потенційного зростання економіки через недостатнє залучення трудових ресурсів у процеси економічного відтворення, а тривалість негативних тенденцій на ринку праці — про ризик збільшення структурної складової безробіття, подолання якої є більш витратним, аніж комплексні заходи з упередження її утворенню.

Бюджетна сфера

Обсяг залучень гривневих коштів з метою фінансування державного бюджету на первинних аукціонах Міністерства фінансів з початку березня становив 28,7 млрд гривень, а середньозважена ставка по ним становила 10,94%, що на 44 б. п. нижче, ніж у січні-лютому. Зниження середньозваженої ставки запозичень стало можливим завдяки скороченню середньої строковості первинних розміщень в умовах зосередження основного попиту на державні цінні папери на короткому кінці кривої дохідності.

Через переважання планових погашень ОВДП над новими запозиченнями обсяг ОВДП в обігу за минулий тиждень скоротився на 2,6 млрд гривень (у тому числі, номінованих у гривні — на 3,7 млрд грн). Примітно, що обсяг гривневих ОВДП в портфелі нерезидентів вперше з початку року суттєво знизився — на 1,8 млрд грн (-1,7%) за тиждень до 103,7 млрд грн, що характеризує ризики рефінансування існуючої заборгованості.

Достатній залишок коштів на рахунку Уряду (23,3 млрд грн на 29.03.2021) разом із очікуваним його зростанням через сплату основних податків наприкінці місяця та відсутність значних погашень гривневих ОВДП до 14.04 залишає простір для Міністерства фінансів для утримання ставок за державними цінними паперами у гривні на поточному рівні. Однак подальша невизначеність щодо доступності зовнішніх джерел позикових коштів та планові виплати за валютними ОВДП у березні та квітні посилюватимуть тиск на внутрішній ринок державних запозичень.

Валютний ринок

Скорочення надходжень іноземної валюти від нерезидентів обумовило збільшення дефіциту іноземної валюти на міжбанківському ринку для задоволення попиту клієнтів банків. Надлишковий попит клієнтів задовольнявся переважно збільшенням продажу іноземної валюти з валютної позиції банків, які компенсували його за рахунок придбання готівкової та безготівкової іноземної валюти в населення, чиста пропозиція якої минулого тижня стрімко зросла (з початку березня — $135 млн у готівковій формі, +$47 млн у безготівковій формі).

Такі тенденції обумовили поступове знецінення курсу гривні до іноземних валют, яке за тиждень становило близько 1%. Враховуючи відсутність різких коливань обмінного курсу гривні Національний банк минулого тижня не брав участі в операціях на валютному ринку (сальдо валютних інтервенцій НБУ з початку березня +$50,5 млн, з початку року +$270,5 млн).

Фінансовий сектор

Ліквідність банківського сектору (депсертифікати та коррахунки банків в НБУ) зросла до понад 200 млрд грн через скорочення залишку коштів на рахунку Уряду та зниження обсягу готівки у позабанківському обігу. На черговому тендері з підтримання ліквідності банків Національним банком було надано рефінансування на суму 170 млн. гривень за ставкою 6,5% на строк 84 дні. Загальна заборгованість платоспроможних банків за кредитами рефінансування зросла до 68,8 млрд грн, з яких 66,4 млрд грн — тендерні кредити на строк від 1 до 5 років.

Надлишок ліквідності продовжує стимулювати зниження ставок за залученими банками ресурсами. Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) у гривні за минулий тиждень знизився: 3-міс. — на 15 б. п. (до 7,18%), 6-міс. — на 14 б. п. (до 7,83%), 9 міс. — на 13 б. п. (до 8,17%), 12-міс. — на 10 б. п. (до 8,33%). Ставки за депозитами банків в іноземній валюті також знизилися: у доларах США — на 8-16 б. п., в євро — на 4-7 б. п. за тиждень.

Водночас зниження ставок за кредитами є більш розтягнутим у часі, а його динаміка — неоднорідною в розрізі окремих категорій позичальників. Так, для суб’єктів великого підприємництва ставки за новими гривневими кредитами банків у лютому знизилися з 7,5 до 7,1% (щоправда, насамперед для пов’язаних позичальників, для решти ставки за гривневими кредитами у лютому становили 13,5%), то для підприємств малого та мікро-бізнесу ставки у лютому — навпаки — зросли порівняно із січнем до 14,3-15,7% річних.

Підтримку кредитуванню МСБ в умовах високої ринкової вартості кредитних ресурсів за допомогою механізму часткової компенсації відсоткових ставок надає Державна програма “Доступні кредити 5-7-9%”, в рамках якої минулого тижня банками було видано 764 кредити на загальну суму 1,9 млрд. гривень. Загалом, з початку програми кількість виданих кредитів сягнула 11,7 тис., а обсяг наданих коштів — 28,9 млрд грн, з яких 13,9 млрд грн (48,1%) — на рефінансування існуючих позик, 4,5 млрд грн (15,6%) — на інвестиційні цілі, 10,5 млрд грн (36,3%) — на антикризову підтримку бізнесу.

На запити ЗМІ надаю особистий експертний Прес-дайджест щодо ситуації в економіці та на фінансових ринках

Економічна…

Опубликовано Богданом Данилишиным Понедельник, 29 марта 2021 г.

 

 

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram