Країна, що пережила геноцид та наразі активно прямує до економічного добробуту
Камбоджа — держава у південно-східній Азії розташована на півдні півострова Індокитай.
На сході межує з В’єтнамом, на півночі — з Лаосом, на північному заході — з Таїландом.
Площа — 181 тис. км². Довжина берегової лінії — 443 км.
Гора Ораль, висотою в 1813 метри, є найвищою точкою в королівстві.
Населення Камбоджі понад 17 млн осіб, 97% — кхмери.
Гендерний склад країни — на 1000 жінок 950 чоловіків. Середня тривалість життя становить 65,9 рік.
В цей час більше половини жителів молодші 15 років, оскільки країна пережила геноцид при режимі “червоних кхмерів”. У 1975 році, було знищено до 3 млн осіб, або близько 20% населення. Комуністи насильно переселяли жителів міст у села, де змушували їх працювати по 20 годин на добу; винищували інтелігенцію, залишаючи в живих наймолодших і найбільш здорових, забороняли школи, сповідування будь-яких релігій, лікування ліками, розстрілювали людей, спійманих за читанням.
Близько 96% населення країни говорить кхмерською мовою. Другою мовою, як спадщина колоніальних часів, є французька. Останнім часом найбільш привабливими для вивчення іноземними мовами стали англійська та китайська.
Державною релігією є буддизм. Його сповідують 97,8% населення.
Офіційна назва країни — Друге Королівство Камбоджа. Деякий час держава мала назву Кампучія.
Державний устрій з 1993 року — конституційна монархія, глава держави — Король. Законодавчий орган — двопалатний парламент.
В період з 1863 по 1999 рік в Камбоджі 10 разів змінювався прапор. На нинішньому національному прапорі королівства зображено будівлю — Ангкор Ват. Це єдиний національний прапор, на якому зображено будівлю.
Девіз держави: “Нація, Віра, Король”.
Столиця Камбоджі — місто Пномпень.
Згідно з легендою місто було засновано черницею Пень. Вона побачила, як по річці плив стовбур дерева, у гілках якого вона знайшла статуї Будди.
Жінка встановила біля свого будинку вівтар, де розташувала статуї. І на цьому місці згодом виник монастир.
Наразі Пномпень — це місто хмарочосів і найкрасивіших будинків в колоніальному стилі, що залишилися від французів.
Грошовою одиницею є рієль. Проте всюди як платіжний засіб використовується американський долар. Камбоджійська валюта представлена тільки банкнотами, монет в обігу немає.
Камбоджа належить до найменш розвинених країн Азії та світу, проте за темпами зростання є однією з найшвидкоросліших економік південно-східної Азії.
ВВП країни у 2022 році за даними МВФ склав $89,6 млрд.
ВВП на душу населення у 2021 році за даними МВФ склав $1647. Це 149 місце у світі.
Камбоджа — аграрна держава. В сільському господарстві зайнято близько 80% жителів країни. Тут вирощують рис, кокосові пальми, цукрову тростину, каучуконоси, бавовну, банани тощо. Важливою промисловою галуззю Камбоджі також є рибальський промисел, зосереджений на озерних водах Тонлесап і біля берегів Сіамської затоки. Велику роль в економіці відіграє і тваринництво.
З 2000 року в країні спостерігається активний розвиток туристичної галузі.
Більшість камбоджійських компаній переробляє продукти сільського господарства, займається виготовленням товарів масового споживання. Сьогодні на підприємствах швейної промисловості, продукція якої становить 70% від загального експорту Камбоджі, працюють близько 300 тис. мешканців (5% від числа зайнятого населення).
У 2005 році на території держави були виявлені запаси нафти, тут також є можливості для видобутку золота і заліза. Але через відсутність кваліфікованих працівників підйом нових секторів гальмується.
Цікаві факти:
• Жителі Камбоджі переважно кхмери. Як правило вони живуть в маленьких халупах, з супутниковою тарілкою, плазмою на всю стіну і Лексусом біля житла.
• Закордонні паспорти тут не змінюються, а вклеюються сторінки. Товстелезний паспорт для кхмера — це звичайне явище.
• У Камбоджі багато туристів з Південної Кореї, тому назви тут дублюють не англійською, а корейською.
• В Камбоджі вулиці нумерують. Лише деякі з них в столиці держави отримали назви під впливом європейців.
• Також в країні найбільше поселення в’єтнамців за межами самого В’єтнаму. Ці люди живуть тут нелегально, але їх ніхто не чіпає.
• Імена новонародженим камбоджійцям, зазвичай дає буддиський чернець, спеціально запрошений для цієї мети. У багатьох кхмерів є два імені — одне для сім’ї та друзів, друге для всіх інших.
• У Камбоджі немає дитячих будинків.
• Кхмерський алфавіт складається із 72 букв. Він увійшов до Книги рекордів Гіннеса.
• Слово “так” для жінок і чоловіків має різне звучання.
• Рівень грамотності населення держави складає понад 80%.
• Основний вид міського транспорту в столиці Камбоджі — мопеди.
• Правил дорожнього руху тут немає взагалі. Що більше твій транспортний засіб — то більше у тебе переваг на дорозі. Єдине, за що можуть зупинити — це відсутність шолома.
• Найбільший в Азії ринок знаходиться в столиці Камбоджі.
• Через високу температуру тут не залишають приготовану їжу на наступний день та сильно приправляють її спеціями.
• В країні вирощування рису — найскладніша і найбільш високооплачувана професія. Дуже багато рису продають до Китаю.
• Храмовий комплекс Ангкор-Ват є найбільшою культовою спорудою у світі — його площа 1270 на 1500 метрів. Він присвячений індуїстському богові Вішну і знаходиться в центрі країни.
• У Камбоджі ще зустрічаються абсолютно пустельні пляжі з білим піском і пальмами. Людно тут буває тільки вихідними, коли приїжджають заможні жителі столиці.
• Рівень знеліснення Камбоджі є одним із найвищих у світі.
• Озеро Тонлесап, що називають внутрішнім морем Камбоджі, — це одне з найбільш продуктивних прісноводних ресурсів для видобутку риби у світі. За кількістю видів риби, які в ньому водяться, поступається лише Амазонці.
• Також озеро відоме своїми плавучими селами. Вони виникли під час В’єтнамської війни, коли чужинцям було заборонено тут оселятися. Але в законі мова йшла про землю і біженці знайшли вихід: вони оселилися на воді. Плавучі села — це величезне скупчення човнів різного розміру, які вільно плавають, утворюючи вулички.
• Річка Тонлесап двічі на рік змінює напрямок течії: вона то випливає з озера Тонлесап в річку Меконг, то навпаки.
• У Камбоджі в банках міняють долари на дрібні купюри, тому що в цій країні заведено давати чайові взагалі всім: офіціантам, барменам, водіям тощо.
• Останні роки Камбоджа вважалася найбільш замінованою країною світу.
• Американські бомбардувальники скинули на Камбоджу в цілому 2,75 млн тонн бомб.
Джерело: tsikavi-fakty, feerie, tut-cikavo, mandry.club, riara, faktypro, відкриті дані
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах