Новини
15 Грудня 2021
546

В Україні прикордонники отримали право перевіряти особисті речі

Відмова на законні вимоги представників служби тягне за собою адмінвідповідальність

Прикордонники отримали право здійснювати візуальний огляд осіб, речей, товарів (вантажів), транспортних засобів (поверхнева перевірка), а так само особистий огляд затриманих осіб, у разі потреби здійснювати вилучення речей, що можуть бути речовими доказами або заподіяти шкоду життю й здоров’ю людини.

Про це повідомляє Держприкордонслужба з посиланням на відповідні зміни до закону “Про Державну прикордонну службу”, що були офіційно опубліковані в газеті “Голос України” та набирають чинності вже сьогодні, 15 грудня 2021 року.

Зазначається, що закон “Про Державну прикордонну службу” доповнено статтею ст. 21-7 “Підстави та порядок здійснення поверхневої перевірки”. “Відповідно до внесених змін поверхнева перевірка здійснюється щодо осіб, речей, товарів (вантажів) і транспортних засобів, які перебувають у контрольованому прикордонному районі, в пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України або контрольному пункті в’їзду-виїзду”, — йдеться у повідомленні.

Поверхнева перевірка може здійснюватися у таких випадках:

• у разі порушення особою чи спроби особи порушити прикордонний режим, режим у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, режим у контрольних пунктах в’їзду-виїзду або зашкодити інтересам національної безпеки України;

• у разі перебування особи в межах прикордонної смуги без відповідного дозволу;

• у разі наявності підстав вважати, що в транспортному засобі перебуває правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

• у разі наявності підстав вважати, що в особи чи в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю і здоров’ю людини;

• якщо транспортний засіб або річ особи є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходяться в місці, в якому могло бути вчинено правопорушення;

• в інших випадках, передбачених законодавством або рішенням суду.

Як пояснили у Держприкордонслужбі, поверхнева перевірка полягає у здійсненні візуального огляду особи. Зокрема проведенні по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, а також візуального огляду речей особи для перевірки наявності речей, обіг яких заборонено чи обмежено або які становлять загрозу життю та здоров’ю такої особи або інших осіб.

Поверхнева перевірка проводиться військовослужбовцями та працівниками Держприкордонслужби однієї статі з особою, стосовно якої проводиться така перевірка. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-яка уповноважена посадова особа відомства, за умови використання спеціального приладу або засобу.

Під час поверхневої перевірки прикордонники мають право вимагати відкрити сумку, рюкзак, портфель, мішок чи інші засоби переміщення речей, капот, кришку багажника або двері салону транспортного засобу, показати вміст кишень одягу особи, стосовно якої проводиться перевірка. А особа зобов’язана показати, відповідно, вміст особистих речей, кишень, надати доступ до конструктивних елементів транспортного засобу, забезпечити відкриття капоту, кришки багажника або дверей транспортного засобу, причепу, вантажу (контейнера).

Відмова особи виконати законні вимоги прикордонника тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 185-10 “Злісна непокора законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону” КУпАП.

Поверхнева перевірка речей або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду чи візуального огляду вмісту особистих речей, салону, багажника, підкапотного простору транспортного засобу та вантажів (товарів та інших предметів), що переміщуються у такому транспортному засобі, без втручання в їх конструктивні особливості та без порушення цілісності пакування.

Водночас, поверхнева перевірка не здійснюється стосовно осіб, які відповідно до законодавства користуються правом недоторканності або мають дипломатичний імунітет.

Тим часом кількість туристів в Україну станом на кінець літа зросла на 9%. Більшість іноземців, які відвідали Україну, — європейці, на другому місці — представники країн Азійського регіону.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram