Новини
24 Червня 2021
1 209

Опитування: 78% молоді не хочуть працювати за спеціальністю

При цьому більшість батьків бачать своїх дітей у високооплачуваній IT-сфері

Попри те, що 31% учасників ЗНО цьогоріч не склали тест з математики, більшість абітурієнтів і студентів планують працювати у сфері роздрібної торгівлі, продажів і закупок та очікують зарплату на рівні 5-10 тис. грн. Найменше українська молодь планує свою кар’єру в науковій галузі, авіації та військовій справі. Батьки ж переважно бачать майбутнє своїх дітей у високооплачуваному IT та вважають 10-15 тис. грн оптимальною зарплатою для першої роботи.

Про це йдеться у дослідженні OLX Робота про майбутнє та першу роботу, в якому взяло участь понад 5 тис. батьків та 1,5 тис. молоді (школярі старших класів, абітурієнти, студенти).

Зазначається, що у період літніх канікул 2/3 молоді шукають тимчасовий підробіток, а 1/3 — постійну роботу. Водночас більшість — 40% — готові працювати за 5-10 тис. грн на місяць, 28% — за 10-15 тис. грн, 15% — від 15 тис. і більше.

Найпопулярніші 5 сфер серед молоді виглядають так:

• Торгівля та продажі — 18%.

• Бари/ресторани/кафе  — 17%.

• ІТ/телеком/комп’ютери — 11%.

• Маркетинг/реклама/дизайн/SMM — 10%.

• Будівництво — 6%.

Найменше українська молодь бачить себе у науці — лише 0,33% опитаних; в авіації, військовій справі — по 0,58% респондентів.

Як зазначила керівник напрямку OLX Робота Марія Абдулліна, наразі спостерігається зміна робітничої парадигми: серед найпопулярніших професій все більше робітничих спеціальностей. Молодь дедалі частіше обирає фах за власним інтересом, а не умовним престижем у суспільстві.

“Саме тому серед найпопулярніших професій ми бачимо такі різні спеціальності: від продажів до IT, від будівництва до маркетингу. Це створює більші можливості для розвитку бізнесу та економіки. Занепокоєння викликає наднизька популярність сільського господарства, науки, авіації та військової справи. Державі та підприємцям необхідно розвивати ці галузі, мотивувати молодь і пропонувати кращі умови праці, адже вже зараз ми спостерігаємо недостатню кількість спеціалістів у цих галузях”, — прокоментувала вона.

І додала, що за даними Всеукраїнського центру зайнятості, наприклад, на 7 тис. штатних одиниць у сфері сільського господарства приходилося 36 тис. безробітних фахівців, у науковій діяльності — на 1,3 тис. шт. од. — 8 тис. безробітних спеціалістів.

Згідно з опитуванням, кожен третій опитаний дорослий хоче, щоб його діти працювали у приватному секторі, кожний четвертий — щоб вони самі стали підприємцями малого/середнього бізнесу, а кожний п’ятий — щоб стали держслужбовцями. Найменше бачать своїх дітей у сфері освіти — 4%, стартапах — 5% та громадському секторі — 6%.

Водночас батьки, серед яких більшість віком 40-55 років, не бачать своїх дітей у робітничих спеціальностях, а виключно “білими комірцями”.

Найпопулярніші 5 сфер для молоді з позиції батьків виглядають так:

• ІТ/телеком/комп’ютери — 19%.

• Медицина/фармація — 8%.

• Юриспруденція та бухгалтерія — 8%.

• Маркетинг/реклама/дизайн/SMM — 6%.

• Культура та мистецтво — 6%.

Цікаво, що 42% батьків все ще активно долучаються до процесу вибору спеціальності абітурієнта, а 39% дозволяють дитині обрати фах самостійно. Ключовим фактором стає інтерес до роботи, оплата праці та попит професії.

До речі, кожний п’ятий дорослий вважає, що для першої роботи її дитини буде оптимальною зарплата у 20 тис. грн/місяць і більше. Така ж кількість вважає прийнятною 15-20 тис. грн. Однак на думку більшості батьків — 55% — хорошою оплатою для старту буде сума від 5 до 15 тис. грн на місяць.

Тим часом українцям все більше до вподоби робота на фрілансі. З початку року найбільше заробляли фріланс-фахівці з Дніпра, Харкова, Львова, Києва та Одеси.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram