Новини
21 Листопада 2023
331

Названо п’ятірку найбільших кредиторів України

Лідирує Євросоюз та Європейський інвестиційний банк, а також США

Найбільшими донорами міжнародної допомоги для України стали Євросоюз та Європейський інвестиційний банк ($24,9 млрд), США ($22,9 млрд), МВФ ($6,3 млрд), Канада ($3,6 млрд), Світовий банк ($2,0 млрд). 84% усіх отриманих Україною грантів надали США, розповів ексміністр та ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин.

“Варто згадати, що у плані Маршала для післявоєнного відновлення Європи частка грантів становила 91%, а кредитна допомога спрямовувалася виключно на самоокупні інвестиційні проєкти. Важливим аспектом плану Маршала була економічна реконструкція та відновлення виробничого сектора країн з орієнтацією на подальшу інтеграцію у світову (європейську) економіку. Частина коштів виділялася місцевим бюджетам для здійснення державних закупівель продукції новостворених чи відновлених підприємств”, — сказав ексміністр.

Ексголова Ради НБУ зауважив, поки йде війна, принципових змін у формах отримання майбутньої допомоги не очікується.

“Це пільгові кредити та гранти на підтримку державного бюджету. Більш бажаними серед них, звичайно, є безповоротні гранти. Загалом за 2022−2023 роки (станом на 9 листопада цього року) Україна отримала $66,5 млрд валової міжнародної допомоги, з якої $27,3 млрд (41%) складають гранти. А за дев’ять місяців 2023 року отримано $32 млрд допомоги, з якої лише близько 30% — грантова. З міркувань боргової стійкості ця частка є недостатньою”, — каже ексміністр.

За словами Данилишина, важливе значення для боргової стійкості також має вартість обслуговування взятих позик.

“За даними Мінфіну, середня вартість обслуговування усіх кредитів, наданих Україні офіційними зовнішніми кредиторами, станом на жовтень 2023 року становить близько 2,1% річних. Одними з найдорожчих кредитів, взятих Україною з початку війни, виявилися кредити МВФ — їхнє обслуговування у поточному році обійдеться у близько 8% річних”, — пояснив ексголова Ради НБУ.

Данилишин вважає, твердження, що МВФ надає ледь не найдешевші кредити у світі, в умовах України не відповідає дійсності.

“Для порівняння: кредит від Франції, отриманий Україною у листопаді 2022 року, має фіксовану дохідність у 1,04% річних, кредит від Японії у червні 2022 року — 1% річних, кредит від Канади у квітні 2023 року — 1,5% річних”, — зазначив ексміністр.

Раніше Investory News писали, що Данія зробить внесок у підтримку енергетики України.

Своєю чергою міністр оборони ФРН заявив про безумовну підтримку України.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram