Новини
25 Лютого 2021
872

MIT Technology: 10 технологій 2021 року, які змінять майбутнє

Серед новинок — вакцини з матричної РНК, алгоритми рекомендацій TikTok тощо

Журнал Массачусетського технологічного інституту MIT Technology представив щорічний список з десяти технологій, які будуть розвиватися у 2021 році та кардинально змінять світ у майбутньому.

Вакцини з матричної РНК. Дві найбільш ефективні вакцини проти коронавірусу засновані саме на матричній РНК — технології, яка розроблялася вже 20 років. Коли почалася пандемія COVID-19, вчені кількох біотехнологічних компаній поспішили використати мРНК як спосіб створення потенційних вакцин. В кінці грудня 2020 року вакцини були схвалені в США, що позначило початок кінця пандемії.

Нові вакцини проти коронавірусу засновані на технології, яка ніколи раніше не використовувалося в терапії, але здатна змінити медицину.

В розробці знаходяться також технології використання мРНК, які можуть допомогти організму боротися з раком.

GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) — третє покоління алгоритму обробки природної мови від OpenAI. Великі комп’ютерні моделі засновані на природній мові, які навчаються писати й говорити, — це великий крок до штучного інтелекту (ШІ), який може краще розуміти світ і взаємодіяти з ним. GPT-3 на сьогодні є найбільшою та найграмотнішою моделлю.

GPT-3 може імітувати рукописний текст з надприродним реалізмом, що робить його найбільш вражаючою мовної моделлю, створеною з використанням машинного навчання.

Алгоритми рекомендацій TikTok. З моменту свого запуску в Китаї 2016 року TikTok став однією з найбільш перспективних соціальних мереж у світі. Його завантажили мільярди користувачів. І все завдяки алгоритмам, які лежать в основі стрічки “Для тебе”. Алгоритми TikTok з кожного можуть зробити знаменитість. Вони особливо добре вміють подавати релевантний контент нішевим співтовариствам користувачів, які поділяють певні інтереси або погляди.

Літій-металеві батареї. На електромобілі ви можете проїхати всього декілька сотень кілометрів. А сама зарядка займає набагато більше часу, ніж зупинка для заправки бензинового транспорту. Всі ці недоліки пов’язані з обмеженнями літій-іонних акумуляторів.

Але стартап з Кремнієвої долини заявляє, що у нього є акумулятор QuantumScape заснований на літій-металевих батареях, що може збільшити запас ходу електромобіля на 80%. Крім того, він дозволить набагато швидше заряджати електромобілі. У стартапа є договір з Volkswagen, згідно з яким до 2025 року електромобілі з акумулятором нового типу вже з’являться на ринку.

Зберігання персональних даних. Технологічні компанії погано зберігають наші особисті дані. Наша інформація вкрадена, зламана, продана та перепродана.

Можливо, проблема не в нас, а в моделі конфіденційності, якої ми давно дотримуємося. Моделі, в якій ми, як особистості, несемо основну відповідальність за управління та захист своєї конфіденційності. Принцип довірчого зберігання даних пропонує альтернативний підхід, який деякі уряди починають вивчати. Подібне зберігання даних передбачає наявність юридичної особи, яка збирає особисті дані людей та управляє ними від їх імені.

Зелений водень. Водень завжди був цікавою заміною викопного палива. Він горить не виділяючи вуглекислого газу, енергомісткий, гарний спосіб накопичувати енергію з поновлюваних джерел і з нього можливо виробляти рідке синтетичне паливо, яке може замінити бензин або дизель.

Цифрове відстеження контактів. Коли коронавірус почав поширюватися світом, спочатку здавалося, що цифрове відстеження контактів може нам допомогти. Додатки для смартфонів можуть використовувати GPS або Bluetooth для створення журналу людей, які нещодавно перетиналися. Якщо один із них пізніше дасть позитивний результат на COVID, ця людина може ввести результат у додаток, і воно попередить інших, хто міг бути заражений.

Apple та Google швидко впровадили такі функції, як повідомлення про контакти, на смартфони, а чиновники охорони здоров’я з усіх сил намагалися переконати жителів використовувати їх. Але цифрове відстеження контактів не мало значного впливу на поширення вірусу.

Надточне позиціювання. Всі ми користуємося GPS кожен день, але він має точність від 5 до 10 м, тоді як нові надточні технології позиціювання мають точність у межах декількох сантиметрів або міліметрів. Це відкриває нові можливості — від попереджень про зсуви до роботів-кур’єрів та безпілотних автомобілів.

Глобальна навігаційна система Китаю BeiDou забезпечує точність позиціювання від 1,5 до 2 м будь-якої людини світу. А використовуючи наземне збільшення, можна отримати точність до міліметра.

Віддалений спосіб життя. Пандемія змусила світ перейти на віддалений режим роботи. Особливо це важливо для охорони здоров’я та освіти. Всюди виконали колосальну роботу із забезпечення того, щоб віддалені служби в цих двох областях добре працювали.

Snapask, компанія онлайн-навчання, має понад 3,5 млн користувачів у дев’яти азійських країнах, а додаток для навчання Byju, що базується в Індії, збільшив кількість користувачів майже до 70 млн.

Мультикваліфікованість штучного інтелекту. Попри величезний прогрес в області ШІ останні роки, роботи як і раніше багато в чому недалекі, особливо коли справа доходить до розв’язання нових проблем або навігації в незнайомому середовищі. Їм не вистачає людських здібностей, які є навіть у маленьких дітей, щоб дізнатися, як влаштований світ, і застосувати ці загальні знання в нових ситуаціях.

Один із обнадійливих підходів до вдосконалення навичок ШІ — розширити його почуття.

Нагадаємо, в Україні на реєстрації — три вакцини від COVID-19: Oxford/AstraZeneca, Sinovac і Pfizer.

Також пропонуємо переглянути добірку диво-роботів, що схожі на тварин — півня, сарану та медузу. Значна частина з них створена для допомоги у порятунку людей.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram