Драйв
20 Лютого 2021
1 176

Не такі, як усі: Диво-роботи, що схожі на тварин — півня, сарану та медузу

Значна частина з них створена для допомоги у порятунку людей

Коли справа доходить до роботів, наукова фантастика змушує нас думати про андроїдів — двоногих машин, що за формою нагадують людину. Але наступне покоління роботів може бути засноване на різних типах тварин: зміях, мухах, сарані та навіть восьминогах з безліччю щупалець. Розповідаємо про найцікавіші, які вже існують.

Робот-кажан

Тим, кого лякають кажани, варто триматися подалі від винаходу аспіранта Тель-Авівського університету Ітамара Еліакіма: автономного робота, який переміщається у темряві, як літаючий гризун.

RoBat, як його називають, насправді не літає. Він переміщається землею на чотирьох колесах. Але, як і у випадку з кажанами, використовує ехолокацію, щоб мати уявлення про навколишнє середовище на основі звуку. Ультразвуковий динамік видає частотно-модульовані звуки з частотою, що зазвичай використовуються кажанами, а два ультразвукових мікрофона служать вухами робота.

RoBat класифікує кордони та форми об’єктів за допомогою власної штучної нейронної мережі. Наприклад, якщо пристрій заходить у глухий кут, він може використовувати свої здібності, щоб визначити, чи заблокований шлях твердою стіною або рослиною, через які робот може пройти.

Робот-півень

Півні вміють літати, але вважають за краще ходити. Робот від ізраїльського стартапу RoboTiCan також. “Велику частину часу він ходить, але коли стикається з перешкодою, може злітати”, — пояснює головний операційний директор RoboTiCan Офір Бустан.

Основна мета цього Робота-півня — допомога пораненим під час стихійних лих, куди небезпечно відправляти людину-рятувальника. Робот надзвичайно міцний — він котиться у клітці розміром 30 на 40 см, може впасти з висоти шести метрів і продовжувати працювати.

Команда роботів може комунікувати один з одним, навіть якщо стільниковий зв’язок відсутній, створюючи свою бездротову мережу, щось на зразок рації. Зграєю роботів-півнів може керувати один оператор. А якщо робот врізається у стіну, він може вивчити інші варіанти, не чекаючи інструкцій.

Замовником RoboTiCan виступило Міністерство оборони Ізраїлю.

Робот-медуза

Як джерело натхнення для створення роботів часто виступають водні істоти — ракоподібні, риби, китоподібні. Але роботів-медуз зустрінеш не часто. Всупереч поширеній думці, що медузи — неефективні плавці, вони одні з найбільш енергоефективних морських мешканців.

У природі вони переміщаються, радіально розширюючись і стискаючи коловидні тіла, виштовхуючи за собою воду. Таке реактивне плавання має помітну перевагу, якщо потребується низькоенергетична тяга.

Саме переміщення медуз викликало інтерес в інженерів у контексті створення підводних апаратів. Дослідники з інституту автоматизації Китайської академії наук в Пекіні успішно розробили нову роботизовану медузу, здатну виконувати тривимірні рухи й маневри.

Роботизована медуза змодельована за зразком Aurelia aurita (Аурелія). Її висота становить близько 138 мм, а вага — близько 8,2 кг. Роботизована медуза має напівсферичну форму та складається з жорсткої головки у формі дзвону, циліндричної основної порожнини, чотирьох окремих шестиступеневих важільних механізмів і м’якою гумовою шкірою.

Робот-сарана

Сарана стала джерелом натхнення для команди зоологів та інженерів-механіків, які винайшли робота, що може стрибати на 11 футів і долати горизонтальну відстань у 4,5 фути — і все це одним стрибком.

Робот не схожий на сарану, але його конструкція заснована на біомеханічних особливостях триступеневого механізму стрибка сарани. Маленькі й недорогі роботи, що вміють стрибати, виконуватимуть завдання більш ефективно, ніж більші машини. Крім того, таких пригунів можна використовувати у середовищах, де малий розмір є перевагою, наприклад, під час пошуку під завалами або при ліквідації розливів нафти.

Робот-морська зірка

Дослідники з Університету Карнегі-Меллона нещодавно створили PATRICK, м’якого робота, який штучно відтворює структуру й поведінку морської зірки. Цей унікальний біонатхненний робот може повзати під водою, використовуючи п’ять ніг, що приводяться в рух дротом зі сплаву з пам’яттю форми (SMA). Робот відчуває навколишнє середовище та самостійно обирає, в якому напрямку рухатися.

Ще одна цікава властивість м’якого робота, полягає у тому, що він може виконувати широкий спектр можливих рухів під водою, оскільки його ноги складаються з декількох “мускулів” SMA, які можуть перебудовуватися по-різному. Це рідкість для мобільних м’яких роботів, які зазвичай здатні лише на декілька простих рухів або стилів пересування.

Робот-восьминіг

Дві третини нейронів восьминога знаходяться в його руках, а це означає, що у кожної руки буквально є власний розум. Руки восьминога можуть розв’язати вузли, відкривати захищені від дітей пляшки й обвивати здобич будь-якої форми та розміру. Сотні присосок, що покривають їх руки, можуть утворювати міцну ізоляцію навіть на нерівних поверхнях під водою. Уявіть, якби робот міг все це зробити.

Дослідники з Гарвардської школи інженерії та прикладних наук імені Джона А. Полсона (SEAS) та Університету Бейхан розробили м’яку роботизовану руку у стилі восьминога, яка може захоплювати, переміщати та маніпулювати широким спектром об’єктів.

Його гнучка конічна конструкція у комплекті з присосками дозволяє надійно захоплювати предмети будь-якої форми, розміру й текстури — від яєць до iPhone і великих м’ячів для вправ.

Джерело: Hightech

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram