Новини
26 Листопада 2020
837

KSE: Скільки втратить економіка України у випадку введення локдауну

Українська влада не виключає можливості запровадження карантину зимових свят

Якщо наразі ввести карантин зразка весни 2020 року, то протягом одного місяця економіка України втратить 0,3 в.п. ВВП або близько $440 млн, про це йдеться у презентації Київської школи економіки (KSE).

Загалом повторення формату обмежень близького до весняного карантину призведе до того, що потреби у фінансовій допомозі бізнесу та населенню складуть приблизно 23 млрд грн.

За оцінками Центру макроекономічного моделювання KSE, продовження “карантину вихідного дня” до кінця року призведе до втрати 0,14 в.п. ВВП.

Як зазначив керівник Центру макроекономічного моделювання KSE Юрій Шоломицький, у разі продовження карантину “вихідного дня” захворюваність зростатиме, при цьому Україна програватиме й на епідеміологічному, й на економічному фронті, оскільки частина підприємств змушена буде не працювати в суботу та неділю.

“Якщо введуть повний карантин до кінця року, то він буде менш болісний, ніж навесні, й матиме незначний вплив на економіку”, — наголошує він.

Витрати держави, які також враховували підтримку пенсіонерів, під час весняного карантину склали 33,4 млрд грн. У разі посилення карантинних заходів, підтримка бізнесу та людей потребуватиме додаткового фінансування.

Як зазначають економісти, пакет підтримки у разі посилення карантину може дублювати весняний пакет:

– скасування на місяць ЄСВ для фізосіб-підприємців (ФОП), виплати ФОП з дітьми;
– субсидія на послуги ЖКГ у грудні-січні (борг перекладається на уряд);
– скасування на місяць податку на майно;
– розширення програми “5-7-9” як підтримки власне бізнесу.

У KSE також вважають, що отримати кошти на підтримку економіки можна декількома способами: зовнішні запозичення; перенаправлення коштів, виділених на капітальні видатки бюджету — тимчасова зупинка будівництва інфраструктури, зокрема доріг; використання ще не витрачених коштів Фонду боротьби з COVID-19.

Тим часом прем’єр Денис Шмигаль під час засідання уряду у середу, 25 листопада, заявив, що наразі не йде мова про запровадження більш жорстких карантинних заходів. Водночас уряд готується до різних сценаріїв, зокрема і до можливого введення карантину зимових свят.

“Ми розуміємо, що кінець грудня та початок січня — це період новорічних свят. Це зустрічі, ярмарки, тісні контакти між людьми. І все це може дати значний поштовх до сплеску хвороби, якого медична система може не витримати. Уряд не приховує та говорить відкрито, що ми розробляємо план реагування на випадок погіршення ситуації”, — заявив він.

Що стосується карантину вихідного дня, то за словами Дениса Шмигаля, ефективність та результат такої моделі можна буде оцінити на початку грудня.

Нагадаємо, за першу добу карантину вихідного дня заклади громадського харчування втратили 27% обороту.

Попри це Верховна Рада України не прийняла постанову №4381 про рекомендації скасувати карантин вихідного дня урядом. Документ підтримали 149 народних депутатів.

Тим часом президент України анонсував п’ять нових програм підтримки бізнесу під час карантину. Відповідні законопроєкти будуть внесені до парламенту.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram