Новини
21 Жовтня 2022
510

АМКУ почав розслідувати причини підвищення цін на курячі яйця

З червня до вересеня продукт подорожчав на 54%

Антимонопольний комітет України розпочав вивчення причин зростання цін на 54% на яйця курячі в шкаралупі в червні-вересні 2022 року, для чого проаналізує усі чинники впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання в галузі, повідомляє Interfax.

Як повідомляється на сайті АМКУ в четвер, вартість курячих яєць в Україні знижувалася впродовж лютого-травня цього року, проте з червня до вересеня зросла майже на 54%, тоді як споживча інфляція у вересні в річному обчисленні прискорилася до 24,6% (у серпні — 23,8%).

“АМКУ, який на постійній основі здійснює моніторинг ситуації на соціально важливих ринках, зауважив, що з вересня 2022 року в засобах масової інформації з’являються повідомлення про подорожчання у вітчизняних торговельних мережах курячих яєць. Цей факт підтвердився й особистими спостереженнями співробітників АМКУ в різних регіонах країни та пізніше — даними Державної служби статистики України”, — уточнив комітет.

Ціна яєць значною мірою залежить від собівартості їх виробництва, яку визначає вартість кормів, витрат на енергоносії, витрат з оплати праці, ветпрепаратів тощо. Крім того, ця галузь залежить від наявного поголів’я курей-несучок у країні, що безпосередньо пов’язані з виробничою діяльністю.

АМКУ наголосив, що повномасштабна агресія рф в Україні справила значний вплив на глобальну економічну ситуацію в країні: прискорилася інфляція, зріс курс долара і євро відносно гривні, сталося руйнування багатьох виробництв, порушилися ланцюги постачань і логістики та, як наслідок, зросли виробничі витрати бізнесу, скоротилася пропозиція товарів і послуг.

Так, на початку повномасштабного вторгнення рф один із найбільших виробників курячих яєць в Україні група компаній “Авангард” (реалізовує курячі яйця під ТМ “Квочка”) повідомила АМКУ про втрату поголів’я курей і виробничих потужностей у Донецькій, Харківській, Київській і Херсонській областях, унаслідок чого первинна пропозиція яєць на ринку могла істотно скоротиться.

Згідно з даними АМКУ, інші учасники ринку, зокрема й інший великий виробник курячих яєць Ovostar Union (“Овостар”), поки що не надали відомству такої інформації.

При цьому комітет наголосив, що подорожчання курячих яєць може й не мати об’єктивних підстав, навіть враховуючи всі тяжкі економічні наслідки війни, оскільки зростання загального індексу споживчих цін та індексу споживчих цін на продукти харчування не корелюється зі стрімким зростанням вартості курячих яєць.

Крім того, окремі профільні експерти відзначають досить низькі ціни на ринку кормів через надлишок зерна в Україні, що залишилося внаслідок блокади морських портів країни російськими військами. Отже, головні складові кормів для курей значно подешевшали порівняно з минулим роком.

“Наразі в комітеті відсутня інформація, що підтверджує наявність об’єктивних чинників для подорожчання яєць відразу на 54%. Під час дослідження АМКУ має намір здійснити широкий аналіз усіх чинників впливу на цінову поведінку суб’єктів господарювання і вже направив їм вимоги про надання інформації”, — зазначено в повідомленні.

Нагадаємо, темпи інфляції у єврозоні зросли майже вдвічі.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram