Соцмережі
31 Березня 2020
253

Віктор Галасюк: Deleveraging

Або нова економічна реальність

Цей економічний термін згадують нечасто. Але переконаний, що у найближчі місяці ми побачимо сплеск уваги до нього. Не менший, ніж у сумнозвісному для економіки 2008 році. Тому що глобальна рецесія, на днях “офіційно” оголошена МВФ, згодом перейде у фазу делеверіджу. Це принципово інший режим роботи економіки, ніж той до якого ми звикли. Добре базове розуміння його механізму виклав Рей Даліо ще у 2013 році (лінк на “How The Economic Machine Works” у першому коментарі).

Сьогодні делеверідж стає ключем до розуміння “нової економічної реальності”. Десять років тому в McKinsey зробили дослідження, яке проливає світло на це явище і містить інсайти – що буде з економікою у найближчі 5 років (лінк у другому коментарі). Спочатку достатньо різке схлопування економічної активності (падіння ВВП), після цього розтягнуте в часі на кілька років “схлопування кредиту”, яке підживлюватиме рецесію. Цей цикл становить близько 5 років.

В McKinsey вивчили 32 історичні випадки делеверіджу, включно з Великою Депресією в США. Вони приділили особливу увагу механізмам його виникнення. Найбільш розповсюдженою дорогою до делеверіджу виявилось “затягування пасків” (austerity). Всі різко починають економити, скорочуються видатки – скорочується ВВП.

Компанії заморожують проекти та ріжуть видатки, скорочують персонал, намагаються погасити кредити (ті, хто можуть), хто не може обслуговувати борг – домовляється про його реструктуризацію (відстрочка, розстрочка, зміна інших умов), продають частину активів. Оскільки багато хто так робить одночасно – активи падають в ціні, застави втрачають ліквідність. Банки скорочують кредитні ліміти, позичальники без грошового “запасу міцності”, які не домовились про реструктуризацію, можуть оголосити дефолт. Банки бояться кредитувати, позичальники не хочуть і не можуть кредитуватись на фоні скорочення ринку. Менше кредит, менше видатки, менше попит – як по замкненому колу. Все це ніби запускає “економічне колесо” в зворотній бік.

Аби запобігти масштабному “схлопуванню кредиту” і ще більш серйозному гальмуванню економіки ФРС США вже встановила нульову (!) ставку. І саме це, як наголошує Рей Даліо, зазвичай свідчить, що буде не просто рецесія, а делеверідж.

Глибина і тривалість наслідків залежатиме переважно від реакції урядів. Рей Даліо називає 4 головних інструменти: економія, реструктуризація боргів, перерозподіл доходів між багатими і бідними та грошова емісія. Причому поодинці вони не працюють, а їх спільне використання може зробити делеверідж “красивим”. Але рецепт цього “коктейлю” – вже окрема історія.

Я бачу такі особливі наслідки делеверіджу:
– інвестори, які мають грошовий “запас міцності” або доступ до фінансування, через рік-два зможуть придбати гарні активи за низькою ціною і дуже добре заробити вдовгу (інтерв’ю Уоррена Баффета в третьому коментарі);
– відбудеться великий перерозподіл ринку між гравцями (на користь менш закредитованих, з більшим “запасом міцності” та нижчими постійними витратами компаній);
– ще більше зросте соціальна нерівність та концентрація активів в руках небагатьох;
– суттєво зросте роль держави, принцип невтручання буде відкинуто;
– США і Китай помітно посиляться як потужні економічні полюси глобальної економіки, країни з малим “запасом міцності” та слабкою економічною політикою ще більше послабляться.

 

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram