Новини
23 Червня 2023
165

Українці в Польщі стали втрачати статус UKR

Причини та підстави чому це відбувається

Офіс польського омбудсмена вдруге звернувся до уповноваженого уряду з питань біженців з України Павла Шефернакера через масові випадки, коли біженці втрачають статус UKR та привілеї, які він дає, виїжджаючи з країни на менше, ніж 30 днів, повідомляє Yavp.pl.

До Офісу омбудсмена надходили численні скарги від громадян України на безпідставну втрату статусу UKR. У них люди розповідали, що після перетину кордону поверталися до Польщі з України протягом 30 днів, але все одно втрачали право на безплатну медицину та соцвиплати.

Крім того, непоодинокими є випадки, коли статус UKR анулювали, попри те, що людина постійно перебувала в Польщі. Більшість громадян України дізнаються про втрату привілейованого статусу випадково, наприклад, коли ZUS припиняє виплату щомісячних допомог.

Перше звернення до уповноваженого уряду Польщі з питань біженців з України Павла Шефернакера в офісі омбудсмена направили в березні 2023 року. Тоді в ньому вказали основні причини, чому біженці з України втрачають статус UKR. Перша з них полягає в тому, що прикордонна служба реєструє дату виїзду громадян України з Польщі, а дату повернення — ні.

Друга причина — це поновне надання статусу UKR, коли потрібно просто відновлювати наданий раніше статус. У результаті людина знову отримує статус UKR, але вже на дату подачі заяви, і в цьому випадку вона не отримує соцдопомог за період, коли статус UKR не діяв, хоч це і було помилково.

На своє березневе звернення офіс Уповноваженого з прав людини в Польщі так і не отримав відповіді, відтак підготував й направив повторне звернення. У ньому знову просить втрутитися в ситуацію й навести лад. Зокрема, внести необхідні зміни до нормативних актів з метою стандартизації практики відновлення статусу UKR. До офісів Уповноваженого з прав людини продовжують надходити скарги щодо втрати статусу UKR, а також пояснення органів міської влади, які вказують на виявлені ними подальші проблеми.

Однією з них є вимога під час зміни даних у реєстрі PESEL вводити лише одну дату — “дату зміни”. Водночас у випадку відновлення статусу UKR немає вимоги вписувати дату в’їзду (повернення) до Польщі або будь-яку іншу дату, яка б визначала період, протягом якого особа користувалася тимчасовим захистом відповідно до Закону про допомогу громадянам України. Органи місцевого самоврядування не отримали вказівок, яку дату вписувати при внесенні змін до реєстру PESEL.

Раніше Investory News писали, що 270 тисяч українських біженців наразі знаходяться у США.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram