Новини
5 Липня 2022
411

Розслідування “Схем”: Туреччина систематично купує крадене українське зерно

Злочинні дії однаково можна відстежити попри вимкнуті на суднах радари

Туреччина купує у рф зерно, яке країна-агресор краде та вивозить з тимчасово окупованих територій України. Кораблі з великими партіями зерна систематично вирушають з Криму до турецьких портів. Окупанти вимикають радари на суднах, повідомляють журналісти “Схем”, проєкту Радіо Свободи.

Про злочин свідчать супутникові знімки. Окрім цього, в межах розслідування “Схемам” вдалося побачити супровідні документи:

“Журналісти також публікують супровідні документи на зерно, яке великими партіями імпортує Туреччина — походження товару в них зазначене як “Крим, росія”. Зерно вантажиться в порту “Авліта” (Севастополь), куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей”.

Російські та сирійські балкери регулярно заходять в порт Севастополя. У порту “Авліта” їх завантажували зерном, а потім судна з вантажем прибували до портів Туреччини й вже там розвантажувалися.

Коли балкери заходять до портів окупованого Криму, вони вимикають радари, через що їх не можна відстежувати через системи моніторингу суден.
Проте приховати злочини росіянам не вдається. Супутники фіксують з космосу кораблі в порту “Авліта”.

“Одне з таких суден — “Михайло Нєнашев” під російським прапором. Журналісти наводять докази трьох його рейсів з порту в Криму до портів Туреччини. 15 квітня супутник Planet Labs зафіксував цей балкер біля “Авліти”. Через виключені протягом трьох днів радари, судно лишалось “непомітним” для системи офіційного моніторингу суден Marine Traffic.

Водночас цей сервіс зафіксував, що до заходу в кримський порт воно було “в баласті” — тобто порожнім. А після — вже завантаженим. 22 квітня “Михайло Нєнашев” став у турецький порт Деріндже. За чотири дні система зафіксувала, що балкер — розвантажився”, — повідомили журналісти.

На цьому “подорожі” судна “Нєнашев” не закінчилися. У травні його зафіксували спочатку біля порту окупованого Криму, а потім у Туреччині. З півострова “Нєнашев” йшов завантаженим, а вже в турецькому порту Іскандерун вантаж “зник”. Аналогічна ситуація була зафіксована вже у червні.

Ще один балкер, який перевозить крадене зерно, — сирійське судно Finikia. Супутники фіксували, що на ньому до Туреччини вивозили вантажі ще з квітня. Таких “рейсів” було декілька.

Журналісти ознайомилися не тільки з супутниковими знімками. Також у розпорядженні “Схем” опинилися документи, які підтверджують, що балкери “Нєнашев” та Finikia везли то Туреччини зерно з окупованого Криму.

У цих документах зазначено, що походження зерна — “Крим, росія”. Виглядає доволі дивно, адже Туреччина визнавала, що рф незаконно анексувала Крим.

Посол України в Туреччині Василь Боднар прокоментував ситуацію та зазначив, що турецька сторона наполягає на легальності документів, які потрібні для ввезення зерна з рф.

Нагадаємо, що у Туреччині створюють “операційний центр” для вивезення зерна з України. рф вже вивезла 400 тисяч тонн зерна. Доля ще мільйона тонн на окупованих територіях не відома.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram