Новини
11 Травня 2022
609

Реальний курс долара на 15% вищий за офіційний

Якою може бути девальвація гривні, якщо запрацює валютний ринок

Фото: прес-центр НБУ

Курс долара в Україні вже на 15% вище офіційного, українцям слід підготуватися до можливої девальвації гривні після війни, повідомляє Forbes.

Українські імпортери скоригували бізнес-плани з урахуванням ймовірної девальвації у майбутньому. “Більшість постачальників підняли закупівельні ціни від 10 до 15%”, — розповідає генеральний директор COMFY Ігор Хижняк. Серед причин, окрім зростання витрат на логістику та ризики, що не покриваються страховими компаніями, є і валютний курс.

Курс на неофіційному ринку відхиляється на 10-15% від офіційного, підтверджує начальник відділу аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин. Скасовування валютних обмежень призведе до наближення офіційного курсу до ринкового.

“Я не впевнений, що курс лишиться фіксованим до завершення воєнних дій”, — говорить голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.

Якщо воєнний стан затягнеться на кілька місяців НБУ шукатиме способи поступово до осені запустити валютний ринок.

Україна вже проходила цей шлях. НБУ поступово знімав валютні обмеження у 2015-2017 роках. В першу чергу — стосовно торговельних операцій. Дозвіл на виплату процентів за кредитами нерезидентам, повернення інвестицій в ОВДП, репатріації дивідендів можливий лише у перспективі 3-6 місяців після завершення війни.

Курс у цей час буде залежати від темпів зняття обмежень та готовності НБУ продовжувати валютні інтервенції. Якщо темпи будуть поступовими, а резерви — на комфортному для ринку поточному рівні (за умови отримання не менше $3 млрд на місяць у формі кредитів та іноземної допомоги), різкої зміни курсу не буде, вважає Ваврищук. Навіть той курс, що склався на готівковому ринку, він не вважає реальним ринковим, оскільки рівноважний показник неможливо порахувати в поточних умовах обмежень від Нацбанку.

Бізнес не має чітких прогнозів щодо післявоєнного курсу. Після закінчення війни курс гривні може значно послабитись, однак при достатньому вливанні коштів — навіть дещо зміцнітися. Банки не очікують стрімкого та неконтрольованого знецінення гривні. Приток валюти в країну завдяки потенційній програмі відбудов має підтримати валютний ринок та уберегти гривню від суттєвого обвалу. Проте українцям все одно варто очікувати “повзучої” девальвації, вважає експерт СASE Україна Євген Дубогриз. Хоча рух можливий в обох напрямках.

Нагадаємо, що НБУ заборонив українцям схему виведення капіталів, але дозволив деяким скуповувати валюту за спеціальними дозволами.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram