Новини
15 Грудня 2022
432

Польща змінює умови проживання українських біженців

Які зміни відбуватимуться та на кого це вплине

Українці зможуть безплатно проживати в місцях тимчасового розміщення тільки в перші 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі. Сейм Польщі проголосував за зміни до спецзакону про допомогу біженцям з України, повідомляє УНІАН.

Польська сторона передбачає участь українців в оплаті за проживання, а також обмеження соцвиплат у разі виїзду українців з Польщі.

Тепер українці зможуть безплатно проживати в місцях тимчасового розміщення тільки в перші 120 днів з моменту першого приїзду до Польщі. Після цього біженці з України платитимуть за проживання.

Громадяни України, які проживають в Польщі понад 120 днів, з березня 2023 року змушені будуть платити 50% коштів власного утримання, але не більше 40 злотих на добу (понад 300 грн).

З травня 2023 року українцям потрібно буде покривати 75% коштів проживання, але не більше 60 злотих на добу (500 грн).

Зміни не торкнуться вразливих категорій: інвалідів, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок з дітьми до року, жінок з трьома дітьми та більше, осіб у складній ситуації. Вони й надалі будуть проживати в таких місцях безплатно.

Крім того, зі спецзакону видалено Положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання в Польщі (до трьох років). Однак спецзакон гарантує легальне перебування в Польщі протягом 1,5 року, починаючи з 24 лютого цього року — до 24 серпня 2023 року.

Українці матимуть лише 30 днів, а не 90 як раніше, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).

Також будуть заморожені соціальні виплати громадянам України в момент виїзду з Польщі. Якщо перебування поза Польщею становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить наданий статус, отже втратить право на соціальну допомогу.

Зміни до закону передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного в додатку Diia.pl (еквівалент польського документа mObywatel), як документа на легальне перебування в РП для втікачів від війни в Україні. Цей документ разом із проїзним документом надасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без необхідності отримання візи.

З 1 квітня 2023 року українці все ж зможуть звертатися за посвідкою на тимчасове проживання в Польщі, якщо вони тут працевлаштувалися або відкрили власний бізнес.

Зміни до спецзакону про допомогу українцям направлять на розгляд Сенату Польщі. Очікується, що він набуде чинності з 1 січня 2023 року.

Нагадаємо, Рада Європи затвердила план дій для України на €50 млн.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram