За п’ять років компанії заощадять 27 мільярдів гривень
Сумарний позитивний ефект на економіку України від підписаних 30 грудня контрактів про продовження транзиту природного газу протягом п’яти років оцінюється в 150 млрд грн, пише Інтерфакс-Україна з посиланням на повідомлення генерального директора ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” Сергія Макогона.
За його словами, тарифи на вхід для промислових компаній знизяться приблизно в чотири рази в порівнянні з умовами при нульовому транзиту газу. “За п’ять років компанії заощадять 27 млрд грн. Близько $1 млрд видобуток зможе інвестувати у свій розвиток”, — сказав Макогон.
Він також зазначив, що буде значне зниження вартості імпорту газу з Європи. “Тариф знизився з планованих $16 до $4,45. Що також нижче торішнього тарифу — $6,28”, — додав Сергій Макогон.
За його словами, сумарний дохід, який Оператор ГТС розраховує отримати за п’ять років становить близько 115 млрд грн. З них понад 60% буде оплачено внаслідок транзиту.
“Вплив на ВВП буде близько 2% на рік у порівнянні з нульовим транзитом, і близько $12 млрд — вплив на сальдо поточного рахунку. Тобто $7,2 млрд — це дохід від транзиту, $2,9 млрд — гроші, сплачені Газпромом з арбітражу, і $3,2 млрд — зниження потенційних витрат на подорожчання імпортного газу”, — зазначив Макогон.
Водночас, транзит природного газу через ГТС України від 1 січня 2020 р. склав 49,3 млн кубометрів, що в 5,3 раза менше середньодобового показника за грудень 2019 р. (261 млн кубометрів), або 4,5 раза нижче в порівнянні з 31 грудня (220,1 млн кубометрів). Однак, станом вже на 8 січня транзит перевищив 100 млн кубометрів на добу.
Виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко вважає, що зниження транзиту російського природного газу в перших числах січня 2020 р. пов’язане з очікуваннями відсутності досягнення контрактних домовленостей, все ж досягнутих сторонами пізно ввечері 30 грудня.
“З початку цього місяця обсяги транзиту значно впали, тому що і “Газпром”, і “Нафтогаз”, і європейські споживачі очікували, що з 1 січня не буде транзиту, тому не були готові повністю завантажувати систему”, — сказав Вітренко.
Нагадаємо, президенти Росії й Туреччини Володимир Путін і Реджеп Таїп Ердоган оголосили про офіційний старт і початок експлуатації газопроводу “Турецький потік” в обхід України по дну Чорного моря.
Як писали раніше Investory News, ОГТС України відокремився від групи “Нафтогаз” і повністю перейшов в управління АТ “Магістральні газопроводи України”, розпочавши автономну роботу — транспортування природного газу для споживачів України та ЄС. Таким чином, процес анбандлінгу офіційно завершено.
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах