Новини
3 Січня 2023
466

НБУ: Бізнес знову погіршив очікування

Це сталося через масовані обстріли енергетики

Український бізнес у грудні знову погіршив оцінки ділової активності, зокрема, через ризик подальших обстрілів критичної інфраструктури та тривале її відновлення, свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА) Національного банку.

У грудні 2022 року індекс скоротився до 42.1 із 42.7 у листопаді. Крім обстрілів енергосистеми України росіянами, на погіршення оцінки вплинуло скорочення виробництва та реальних доходів населення, що ускладнило економічну активність.

Підприємства промисловості погіршили негативні оцінки через перебої з енергопостачанням: секторальний індекс скоротився до 43.4 проти 44.1 у листопаді. Респонденти погіршили очікування щодо обсягів виготовленої продукції, водночас щодо нових замовлень очікування були менш песимістичні. Дещо пом’якшились очікування щодо зростання цін на сировину та матеріали, а також власних цін.

Підприємства будівництва мали найстриманіші серед інших секторів оцінки — індекс становив 35.6 (у листопаді — 41.0). Це зумовлено низьким попитом на житло, зростання виробничих витрат, перебої з енергопостачанням та сезонним фактором. Респонденти суттєво погіршили очікування щодо обсягів нових замовлень та обсягів закупівлі сировини й матеріалів.

Підприємства торгівлі теж посилили негативні оцінки на тлі відключення електроенергії та послаблення споживчого попиту: індекс скоротився до 42.1 проти 45.2 у листопаді. Погіршились оцінки щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу. На тлі високих очікувань зростання цін постачальників і темпів зростання вартості товарів для продажу сектор налаштований на зниження торговельної маржі.

Підприємства сфери послуг дещо пом’якшили, проте зберегли песимістичні оцінки своїх економічних результатів через неможливість налагодження повноцінної логістики та слабкий попит. Індекс становив 41.8 проти 40.0 у листопаді. Респонденти мали менш песимістичні очікування щодо зменшення обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень, а також обсягів послуг під час їх виконання.

Переважна більшість опитаних підприємств надалі очікують здорожчання власної продукції та послуг на тлі високих очікувань щодо зростання закупівельних цін постачальників. Підприємства всіх секторів налаштовані на подальше скорочення працівників, найпесимістичніші очікування — в секторі будівництва.

Нагадаємо, 12% стартапів закрили свою діяльність після початку війни.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram