Соцмережі
1 Липня 2019
683

Андрій Герус: Старт ринку електроенергії

Неготовність системи та нелогічність ціни

Через дві години запускається нова модель ринку електричної енергії. Але перші результати «реформи» видно вже зараз:

1. На аукціонах щодо двосторонніх контрактів вугільні електростанції підняли свою ціну е/е майже на 50%: у червні їх тариф був 1,44 грн, а тепер майже 2,3 грн.

Абсолютно неадекватний результат «реформи», коли світові ціни газу та вугілля падають у ціні, а вугільна електроенергія взлітає у ціні на 50%.

Якщо виростуть тарифи для вашого сусіднього молокозаводу, кафе та перукарні, як думаєте, це зачепить вас чи вірите, що на населення ніяк не вплине?

2. Внутрідобовий ринок (ВДР) так і не запустився, хоча мав стартувати сьогодні о 15.00. Програмне забезпечення лягло і не піднялося. Якщо протягом години ВДР не запуститься, то ціни на першу годину роботи нового ринку не буде.

Всього на внутрідобовому ринку очікувалася купівля мінімум 20 млн кВт-год у добу. Якщо програмне забезпечення не запрацює у найближчі години, то має відбутися одна із подій:

1) генерація припинить виробництво мінімум 20 млн кВт-год – дефіцит електроенергії у системі
2) споживачі/постачальники, які не купили е/е, припинять споживання, тобто значна частина економіки зупиниться
3) споживачі будуть продовжувати споживання е/е, незважаючи на те, що ціна не сформована, а відповідні обсяги е/е не куплені. Купувати відповідну е/е доведеться, як небаланси (суттєво вища ціна) – це найбільш імовірний сценарій.

На жаль, деякі компанії-монополісти готові довести до колапсу всю систему, аби мати можливість заробити більше. Але є і деякі урядовці, які гордяться такою «реформою».

Президент В. Зеленський подав два законопроекти, щоб відтермінувати такий запуск ринку, але на жаль, уряд та парламент зайняли позицію, що потрібно вводити із 1 липня. Зараз проводимо аналіз можливих наслідків та способів оперативного реагування.

Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram