Новини
12 Квітня 2022
417

Україна пропонує “іранську модель” санкцій щодо російського газу

Таким чином гроші не йтимуть безпосередньо в росію і не будуть фінансувати її війну проти України

Фото: Olga Maltseva/ AFP

Україна пропонує міжнародним партнерам застосувати “іранську модель” санкцій щодо “Газпрому”, коли російський газ ітиме в ЄС, але кошти за нього не надходитимуть в росію, а перераховуватимуться на спеціальні депозитні рахунки. Про це повідомив заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков на полях організованої Енергетичним товариством конференції щодо безпеки та стабільності українського енергетичного сектору у понеділок у Відні, пише Укрінформ.

“Що стосується трубопровідного природного газу з росії, то його зараз найбільш складно замістити. Він становить 40% загального імпорту ЄС. Ми пропонуємо “іранську модель” санкцій: природний газ доставляється від “Газпрому” до Європи, але всі кошти зберігаються на спеціальних депозитних рахунках у європейських банках, доки росія не виконає визначені умови”, — зазначив Демченков.

За його словами, таким чином гроші не йтимуть безпосередньо в росію і не будуть фінансувати її війну проти України.

Заступник міністра енергетики наголосив на тому, що в ЄС, зокрема у Німеччині, “дуже довго цементувався міф про те, що Європа помре без російських енергоресурсів”. Однак насправді ситуація абсолютно протилежна — “це російська енергетика помре без Європи”.

“ЄС для російського газу залишається єдиним великим ринком збуту. Без європейського ринку росіянам треба буде зупинити свої газові родовища, законсервувати їх, а потім, коли вони стануть їх відновлювати, то буде втрачено 70% газових родовищ. Тому якщо путін і вирішить блефувати й зупинити постачання газу в Європу, то він просто зруйнує свою газову інфраструктуру”, — заявив він.

За словами Демченкова, що стосується скрапленого природного газу (СПГ) з росії, то ЄС може повністю від нього відмовитися, що стане “вірним сигналом для ринку та бізнесу”.

“У 2021 році загальне постачання російського СПГ становило менш як 8% світового постачання. Майже половина імпортувалася Європою. Але повне ембарго ЄС на імпорт російського СПГ буде нести незначний ризик, оскільки ці обсяги можуть бути легко замінені зростанням виробництва у 2022 році іншими постачальниками”, — зазначив він.

Заступник міністра енергетики також вказав на те, що Євросоюз спроможний повністю відмовитися і від російських нафтопродуктів: “Європа імпортує приблизно 15% дизельного палива загального споживання з росії. Це може бути замінено зростанням внутрішнього виробництва та додатковим імпортом з Північної Америки та Азії”.

Що стосується сирої нафти, то, за словами Демченкова, “тут потрібно дати більше сигналів виробникам”. “Якщо ринок побачить, що Європа серйозно ставиться до ембарго на сиру нафту з росії, то виникне сильна конкуренція за заміну “квоти” російської нафти та забезпечення довгострокових відносин”, — заявив він.

Запровадження такого ембарго “має здійснюватися поступово — з негайним припиненням морського імпорту російської сирої сировини та подальшим поступовим припиненням імпорту нафти через трубопровід упродовж наступних дев’яти місяців”.

“Ми звертаємо особливу увагу європейських колег на необхідність введення негайного ембарго на постачання російського СПГ і нафтопродуктів і доводимо, що газ та дизельне паливо також можуть бути заміщені. Також ми говоримо про санкції проти “Росатому” та ембарго постачання ядерного палива з росії”, — наголосив заступник міністра енергетики України.

Нагадаємо, обидві палати Конгресу США ухвалили законопроєкт про заборону на законодавчому рівні імпорту нафти й газу з росії, що посилює економічний тиск на путінський режим на тлі вторгнення росії в Україну.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram