Соцмережі
18 Січня 2021
701

Тимофій Милованов: Ціна на газ та економіка

Обмеження ціни на газ до 6,99.
Яка за цим стоїть економіка? Це зрада чи перемога? Вирішуйте самі. Ось факти.
1. Різниця між ціною нафтогаз та облгаз збутами зросла з 5% в липні (коли відмінили ПСО) до 40-47%. Єдиний виняток – вересень (21%).
2. А що ж ринок? Клієнти ж мають перейти до Нафтогазу та інших торгівців які постачають газ за нижчою ціною. З першого по третій квартал 2020 року, доля регіональної газової компанії (облгаз збути що продають з націнкою 40-47%) зросла на кілька відсотків. А доля Нафтогазу та інших торгівців зменшилась. В останній час доля Нафтогазу почала збільшуватись, але вона складає менше біля 5%. Ринкові механізми не працюють. Це питання до дизайну реформи, до регуляторів, до правоохоронних органів.
3. А що ж субсидії? Давай збільшимо цільову допомогу. Це стандартний (правильний) економічний механізм. В цьому випадку він не найбільш ефективний. Додаткові втрати бюджету якщо ситуація не зміниться в цьому оці скали би 4,4 млрд грн. Тобто, платникі податків субсидіюють споживачів, а споживачі передають ці гроші облгаз збутам. 4,4 млрд це фактично трансфер з бюджету облгаз збутам (приватні компанії) які завищують ціну на 40-47%.
4. А як же ж реформа ринку газу? Інфраструктура ринку газу не змінюються. Постанова втратить чинність через два місяці і вся архітектура реформи буде така сама як і раніше. За цей час потрібно підготувати структурні законодавчі зміни для припинення зловживань на ринку газу приватними компаніями.
5. Це ж порушення умов МВФ? Ні, не так. ПСО не повертається, нафтогаз не змушують віддавати газ приватним компаніям дешево, архітектуру реформи не руйнують. Навпаки, припиняють зловживання на ринку газу через державне регулювання. Але потрібно включити більш системні механізми боротьби з зловживаннями, які працюють трошки довше. Сподіваюсь ці кілька місяців паузи з зловживаннями які надасть державне регулювання дозволять підготувати та впровадити системні зміни.

Обмеження ціни на газ до 6,99.

Яка за цим стоїть економіка? Це зрада чи перемога? Вирішуйте самі. Ось факти.

1….

Опубликовано Тимофеем Миловановым Воскресенье, 17 января 2021 г.

 

 

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram