Бiзнес
15 Грудня 2020
3 542

Технології, які до 2025 року можуть змінити світ

Розвиток сучасних технологій у найближчі п’ять років значно розширить можливості людства

Зіткнувшись із наслідками глобальної пандемії, у нас є рідкісне, але вузьке вікно можливостей для зображення, переосмислення та перезавантаження нашого світу.

Новатори демонструють світові, що існують успішні альтернативи. Вони першими вносять зміни, які необхідно масштабувати й впроваджувати в різних галузях і на ринках, якщо ми хочемо змінити наш світ на краще.

Учасники саміту “Піонери змін”, який провів Світовий економічний форум (WEF) запропонували цікаві прогнози, оприлюднені керівниками міжнародних компаній, що перебувають на вістрі технологічного прогресу.

Виробництво, оптимізоване за допомогою штучного інтелекту 

Анна-Катріна Шедлецька, генеральний директор та засновник американської компанії Instrumental, яка займається оптимізацію роботи виробничих ліній:

Використання паперу та олівців у логістичній галузі, перевезення товарів на великі відстані, непрозорі ланцюги поставок — усе це реалії сучасного світу, які призводять до надмірних витрат енергії, матеріалів і часу.

Припинення міжнародного та регіонального туризму через пандемію COVID-19 змусило розробників і виробників продукції переглянути свої підходи до методів логістики. Зокрема, тепер компанії швидко запроваджують хмарні технології для агрегування, інтелектуальної обробки та контекстного представлення даних про продукти та процеси з виробничих ліній і на всьому ланцюгу поставок продукції.

До 2025 року цей потік даних та інтелектуальні алгоритми, які його аналізують, дозволять виробникам постійно підвищувати якість продукції й одночасно зменшувати загальні відходи у виробництві до 50%. У результаті споживачі будуть насолоджуватися вищою якістю продукції, яка виробляється швидше, з меншою вартістю і меншою шкодою для навколишнього середовища.

Масштабна енергетична трансформація

Стів Олдхем, генеральний директор канадської компанії Carbon Engineering, яка займається комерціалізацією технології Direct Air Capture, призначеної для виловлювання вуглекислого газу з атмосфери:

У 2025 році вуглецеві викиди будуть розглядатися як соціально неприйнятне явище — подібно до того, як зараз сприймають алкоголізм. Пандемія COVID-19 зосередила увагу громадськості на необхідності вжиття заходів для боротьби із загрозами нашому здоров’ю, життю та майбутньому.

Увага громадськості буде стимулювати зміни державної політики у сфері контролю за викидами вуглецю, а вуглецеві “сліди” стануть предметом всесвітнього контролю. Фізичні особи, компанії та країни будуть шукати швидкі та доступні способи досягнення нульових вуглецевих викидів.

Досягнення стійкого вуглецевого “нуля” в майбутньому буде пов’язане з далекосяжною енергетичною трансформацією. Вона суттєво зменшить обсяги викидів вуглецю у світі завдяки появі масштабної галузі з управління вуглецем, яка працюватиме над поглинанням та використанням вуглекислого газу.

З’являться технології, спрямовані на зменшення вуглекислого газу в атмосфері загалом і на зменшення вуглецевих викидів. Масштаб розгортання хвилі інновацій відповідатиме масштабам промислової та цифрової революцій.

Нова ера обчислювальної техніки

Томас Монц, співзасновник і гендиректор німецької компанії Alpine Quantum Technologies, яка розробляє іонні квантові пристрої для обробки даних:

До 2025 року квантові обчислення виростуть з періоду становлення. Перше покоління квантових комерційних пристроїв вирішуватиме значущі проблеми.

Квантові комп’ютери дозволять моделювати складні хімічні реакції, розробляти ліки та матеріали з бажаними властивостями, наприклад, каталізатори (вузол в авто для очищення вихлопних газів), які зменшать обсяги шкідливих викидів.

Зараз фармацевтичні препарати і технічні матеріали розробляють методом спроб і помилок, тому це трудомісткий та надзвичайно дорогий процес. Квантові комп’ютери незабаром зможуть це змінити. Вони значно скоротять цикли розробки продукції і зменшать витрати на дослідження та розробку.

Парадигма охорони здоров’я: профілактика за допомогою дієти

Джим Флетт, співзасновник і гендиректор американського стартапу Brightseed з розробки штучного інтелекту. Вивчає потужні сполуки у рослинах, щоб розуміти, як такі сполуки впливають на організм людини:

До 2025 року системи охорони здоров’я візьмуть на озброєння профілактичні підходи, засновані на науці, що активно розвивається і вивчає переваги для здоров’я рослинних дієт і дієт на основі великої кількості поживних речовин.

Цю тенденцію забезпечать технологія на основі штучного інтелекту і технологія, що базується на системній біології, яка розширює знання про вплив дієт на здоров’я людей. Після пандемії споживачі краще усвідомлюватимуть важливість стану свого здоров’я і частіше вимагатимуть здорової їжі, щоб допомогти тілу підтримувати на високому рівні природні захисні механізми.

Озброївшись набагато глибшим розумінням особливостей харчування людини, світова харчова промисловість запропонує споживачам широкий спектр продуктів для підтримки оптимальних показників здоров’я.

5G покращить світову економіку та врятує життя

Маха Ахур, засновник та гендиректор американської компанії Metawave, яка розробляє радари для автономних транспортних засобів та антен для 5G:

У світі різко зріс попит на послугу доставки “день у день” з боку компаній на зразок Amazon та Instacart (американська фірма з доставки продуктів), але задовольнити цей попит було неможливо. Між тим, за наявності мереж 5G, підключених до автономних ботів, товари будуть доставлятися протягом годин.

Технологію Wi-Fi неможливо масштабувати таким чином, аби вона могла забезпечити вищу пропускну здатність. Локдаун через пандемію коронавірусу змусив бізнес перейти до масових відеоконференцій, які виявили недосконалість і низьку якість роботи телекомунікаційних мереж.

Мережі 5G, які вирізняються низькою затримкою сигналу, вирішать проблему ненадійних телекомунікаційних мереж і відкриють шлях для надання низки невідкладних сучасних послуг, наприклад, телемедицини і телехірургії.

Підприємства зможуть компенсувати високу вартість мобільності в мережі 5G завдяки діяльності, що підвищує економічну ефективність виробництва: запровадженню “розумних” фабрик, моніторингу виробничих процесів і використанню сервісних обчислювальних машин у реальному часі.

Приватні мережі 5G зроблять це можливим і змінять економіку мобільних послуг. 5G створить нові ринки, наприклад, ринок самокерованих ботів.

Нова норма в лікуванні раку

Сайжен Вонг, гендиректор китайської компанії Genetron Health, яка розробляє універсальні рішення для багатосценарного геномного профілювання у сферах раннього скринінгу, діагностики та моніторингу раку:

Технологія керує даними, дані пришвидшують отримання знань, а знання розширюють можливості. Раком можна буде управляти так, як зараз лікарі керують будь-яким хронічним станом здоров’я людини. Можна буде точно визначати тип раку і мати змогу попереджувати його виникнення.

Іншими словами, з’явиться нова норма: лікарі бачитимуть більш ранній скринінг завдяки інноваційним методам діагностики, які обіцяють більшу простоту тестування, вищу точність і доступнішу вартість. Раннє виявлення врятує життя і зменшить фінансовий та емоційний тягар пізнього виявлення.

Гряде революція в лікуванні, спричинена розвитком нових технологій. Стануть доступними редагування генів та імунотерапія, які приносять менше побічних ефектів. З розвитком раннього скринінгу та лікування рак більше не буде тим проклятим словом “С” (Cancer), яке вселяє такий страх серед людей.

Роботизована роздрібна торгівля

Хосе Агерревере, співзасновник, голова і генеральний директор Takeoff Technologies:

Історично робототехніка змінила напрямок розвитку багатьох галузей, в той час, як деякі сектори, такі як роздрібна торгівля харчовими продуктами, залишилася в основному недоторканою.

З використанням нової програми робототехніки, так званої “мікрореалізації”, роздрібна торгівля бакалійними товарами більше не буде виглядати як раніше. Використання робототехніки на “гіперлокальному” рівні (на відміну від традиційного висхідного додатку в ланцюжку поставок) підірве цю 100-річну галузь з оборотом $5 трлн, і всі зацікавлені сторони зазнають значних змін.

Роздрібні торговці працюватимуть з вищою продуктивністю, що, своєю чергою, призведе до кращого прибутку в продуктовому онлайн-бізнесі (що на цей момент нечувано). Ця технологія також відкриває більш широкий доступ до харчових продуктів і кращу пропозицію для споживачів у цілому: швидкість, доступність продукту і вартість.

Центри мікрореалізації розташовані в існуючій (і зазвичай менш продуктивній) нерухомості на рівні магазину і можуть працювати на 5-10% дешевше, ніж звичайні магазини. Ми прогнозуємо, що роздрібні торговці та споживачі будуть однаково цінувати онлайн-товари.

Розмиття фізичного та віртуального просторів

Тугче Булут, гендиректор британського стартапу Streetbees, який за допомогою штучного інтелекту аналізує поведінку людей на підставі фото і відео, які надсилають люди, і на підставі опитувань людей чат-ботами:

Пандемія показала, наскільки важливі технології для підтримки та полегшення спілкування, роботи й побудови справжніх емоційних зв’язків.

У найближчі роки цей прогрес прискориться за допомогою технології штучного інтелекту. Вона буде побудована для зв’язку людей та зближення їх між собою навіть тоді, коли вони фізично перебувають далеко один від одного.

Межа між фізичним і віртуальним просторами буде розмита — глобальні музичні та кінематографічні фестивалі проходитимуть у цифровому форматі. Однак споживачі повинні довіряти формату віртуального спілкування або віртуальній участі в глобальних подіях, тому конфіденційність повинна бути в пріоритеті.

На початку пандемії було багато новин про занепокоєння щодо безпеки персональних даних споживачів, які використовують технології відеоконференцій. Ці проблеми залишаються. Оскільки кількість цифрових підключень зростає, постачальники технологій для віртуального спілкування повинні забезпечувати повну прозорість і контроль над своїми даними.

Нова ера в медицині

Брендон Сух, генеральний директор Lunit:

Медицина завжди прагнула зібрати більше знань і розуміння біології людини для більш ефективного прийняття клінічних рішень. Штучний інтелект (ШІ) — це той новий інструмент, який дозволить нам отримувати більше інформації на безпрецедентний рівень з усіх медичних “великих даних”, які ніколи не використовувалися повною мірою в минулому. Це змінить світ медицини та способи її застосування.

Конфіденційність є повсюдною та пріоритетною

Еллісон Енн Вільямс, засновник і генеральний директор Enveil:

Всупереч прискоренню нормативно-правової бази, яку ми спостерігали останніми роками, зараз ми бачимо лише верхівку айсберга конфіденційності, як з точки зору нормативних вимог, так і з точки зору споживачів.

Через п’ять років конфіденційність і безпека, орієнтована на дані, стануть предметом споживання, і здатність споживачів захищати та контролювати конфіденційні інформаційні активи буде розглядатися як правило, а не виняток.

У міру того, як усвідомлення і розуміння продовжують рости, будуть рости й можливості збереження та розширення конфіденційності, а саме технології підвищення конфіденційності (PET).

До 2025 року PET як технологічна категорія стане мейнстрімом. Вони будуть основним елементом корпоративних стратегій забезпечення конфіденційності та безпеки, а не додатковим компонентом, інтегрованим тільки з мінімальним порогом відповідності.

Хоча у світі як і раніше не буде глобального стандарту конфіденційності, організації використовуватимуть орієнтований на дані підхід до безпеки, який забезпечує гнучкість, необхідну для адаптації до регіональних норм і очікуванням споживачів. Ці зусилля будуть очолюватися міжфункціональними групами, що представляють інтереси даних, конфіденційності та безпеки всередині організації.

Джерело: World Economic Forum

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram