Соцмережі
5 Травня 2019
563

Тарас Козак: Фінансові ринки

Гривня міцнішає, а інфляція знижується

Завершилися вибори, завершуються довгі свята. Пора повертатися до робочих буднів.
Що цікавого на фінансових ринках?

Гривня/долар 26.50 на міжбанку і 26.70 на готівковому ринку. Національний банк України збільшив щоденний викуп доларів до $20 млн. Валюта збільшує золотовалютні резерви НБУ, а емітовані гривні потрапляють у економіку.

Якщо би Нацбанк не викуповував з ринку зайві долари, курс був би десь біля 24 ₴/$. Хтось скаже, що це було би добре. Я не погоджуся і поясню свою точку зору. Причина надмірного припливу валюти в Україну – спекулятивні інвестиції іноземців у гривневі ОВДП.

За 3 місяці близько одного мільярда ”зелених” зайшло в державні облігації. Чимала частина цих коштів незабаром знову буде конвертована в долари і повернеться закордон. Щоб в момент конвертації гривня різко не просіла, НБУ продасть назад частину своїх резервів, куплену недавно. І, я сподіваюся, дорожче, ніж купив.

Крім того, надто міцна гривня збільшує привабливість імпорту і пригноблює експорт, тобто, зменшує виробництво всередині України. Тому я підтримую валютну тактику фінансового регулятора – з початку року ЗВР Нацбанку зросли на $925 млн!

Суттєво покращилося становище з публічними фінансами. Міністерство фінансів України оприлюднило свої авуари станом на початок травня. На гривневому рахунку державного бюджету 36.85 млрд грн, на валютних – еквівалент 53.80 млрд грн. Загалом – понад ₴90 мільярдів! Дуже добре!

Якщо поглянути трішки глибше на причини таких досягнень, то побачимо, що основним джерелом гривневих доходів держскарбниці став прибуток Нацбанку за 2018 рік. ₴47.6 млрд головний банк країни вже перерахував у бюджет, ще близько ₴17 млрд надійде в скарбницю до кінця року. Зауважу, що такі платежі не є фінансуванням бюджету за рахунок емісії. Левова частина прибутку Нацбанку – доходи за ОВДП, які утримує НБУ. Наразі портфель держоблігацій Нацбанку становить ₴337 млрд. Це дуже багато, проте ця сума постійно зменшується. Зокрема, на ₴11 млрд цього року, а також на ~ ₴12.5 млрд – у 2018 році.

Зростання валютних коштів на рахунках Казначейства відбулося за рахунок завчасних позик від наших міжнародних партнерів та іноземних банків. У травні Мінфін повинен погасити валютні борги на суму понад $1 млрд, тому розумно було накопичити кошти, щоб не залучати надто дорого в останні дні перед погашеннями.

У вівторок Мінфін проводитиме чергове розміщення Облігацій Внутрішніх Державних Позик. Перше з моменту зниження облікової ставки Національним банком наприкінці квітня з 18% до 17.5%. Оскільки в скарбниці грошей достатньо, я прогнозую подальше зменшення ціни залучення коштів у бюджет. Тобто, держава витрачатиме менше коштів на виплату відсотків. Дохідності нових гривневих ОВДП впадуть приблизно на ті ж 0.5% річних.

Вважаю, що 17-18%% у гривні на рік – дуже хороша дохідність, варто докупляти ОВДП у свої портфелі.

Загалом, Нацбанк і Мінфін проводять розумну, далекоглядну і скоординовану політику. Макрофінансова ситуація залишається стабільною, гривня міцною, а інфляція знижується. Молодці!

Завершилися вибори, завершуються довгі свята. Пора повертатися до робочих буднів. Що цікавого на фінансових ринках?✅…

Опубліковано Тарасом Козаком Неділя, 5 травня 2019 р.

 

Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram