90% прибутку держкомпаній буде йти до бюджету країни
Кабінет міністрів України підвищив частку прибутку, яку державні підприємства мають перераховувати до державного бюджету, з 75% до 90%.
Чи може приватний бізнес існувати, якщо власник забирає 90% прибутку і лише 10% залишає підприємству на розвиток? Наврядчи. Якщо це звичайна фірма, тобто компанія яка організовує ланцюжки виробництва: землю, капітал та працю і відповідає на майбутній попит споживачів й діє в ринкових конкурентних умовах, то таке визискування майже всіх плодів діяльності на проїдання скоріш за все закінчиться тим, що компанія не витримає конкуренції з більш ощадливими власниками і збанкрутує.
Звісно, якщо такий «бізнес» — не рента. А особливо рента, що заснована на насиллі, або інших неринкових методах примусу до купівлі товару або послуги, що їх нав’язують споживачам. Державні підприємства діють зазвичай в таких «тепличних умовах», а тому звільнені від того, щоб бути ефективними та збирають державну ренту, яка може бути встановлена на абсолютно довільному значенні: 75 або 90 %. Мало з яких держкомпаній взагалі мають бюджет розвитку — їм він не потрібен, якщо вони діють не в ринкових умовах.
Наявність держпідприємств, — яких останню цифру, яку я чув 3,5 тисячі — з їх майже повним перерахуванням «прибутку» в державний бюджет — це плата за ті неякісні товари і послуги, які нав’язуються споживачам і яких, якщо б цього нав’язування не було, просто би не існувало. Приватний бізнес гнучкіший і завжди ліпше знає, скільки і коли можна потягнути з бізнесу на споживання, що держава через відсутність правильних стимулів, ніколи не знатиме.
Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах