Соцмережі
20 Квітня 2021
743

Сергій Ніколайчук: Рішення та прогнози НБУ

НБУ підвищив ставку до 7,5%, що пояснюється відчутним прискоренням інфляції та посиленням геополітичних ризиків. Як і НБУ, ми очікуємо утримання ставки на новому рівні упродовж року з наступним зниженням до 7%. У результаті підвищення ставки монетарні умови змінилися з помірно м’яких на нейтральні та залишатимуться такими до кінця 2022 року.

НБУ переглянув прогноз інфляції цього року до 8% (у порівнянні з 7% у січневому прогнозі) на тлі стрімкого відновлення світової економіки та посилення інфляційного тиску. Водночас як і раніше, очікує повернення інфляції до цілі в 5% у першій половині 2022 року.

При цьому НБУ погіршив прогноз зростання реального ВВП у 2021 роц з 4,2% до 3,8% через посилення карантинних обмежень. У 2022 ‒ 2023 роках темпи зростання економіки прогнозує близькими до 4%.

Уже цього року НБУ очікує повернення поточного рахунку до дефіциту (0,8% ВВП), який суттєво розшириться в наступні роки через погіршення умов торгівлі, зниження доходів від транзиту газу та відновлення внутрішнього попиту. Унаслідок закладених траншів від МВФ та припливу капіталу за фінансовим рахунком резерви залишатимуться на рівні $29-30 млрд.

Комунікація щодо майбутніх рішень залишилася яструбиною. НБУ наголосив на можливості ще більше підвищити ставку за умови відчутнішого зростання фундаментального інфляційного тиску та погіршення інфляційних очікувань.

Хоча більшість експертів очікувала підвищення ставки на 50 б.п., особливим сюрпризом дії НБУ не стали внаслідок очевидного посилення інфляційного тиску. Зі свого боку ми очікували підвищення ставки на 50 б.п. під час цього засідання і до 7,5% на наступному засіданні внаслідок переважання немонетарних факторів підвищення інфляції, гальмування відновлення економіки через посилення карантинних обмежень і важливості завдань з відновлення кредитування у риториці влади.

Однак рішення НБУ в черговий раз підтвердило, що основний фокус монетарної політики на приведенні інфляції до цілі 5% залишився незмінним навіть після зміни керівництва. Ми писали раніше, що реакція НБУ на посилення інфляційного тиску може стати “лакмусовим папірцем” щодо збереження незалежності монетарної політики НБУ. Схоже, що цей екзамен поки що НБУ здає на відмінно.

Наші оцінки щодо динаміки інфляції та процентної ставки майже повністю збігаються з оновленими прогнозами НБУ. Це забезпечить нейтральні монетарні умови – реальну процентну ставку в діапазоні 1-2% після періоду помірно м’яких монетарних умов із середини минулого року, коли реальна процентна ставка коливалася переважно в діапазоні 0-1%.

Водночас на нашу думку, негативні ефекти від карантинних обмежень на економічну активність будуть не такими суттєвими і при цьому частково компенсуватимуться більш сприятливими зовнішніми факторами. Тому оцінка НБУ зростання ВВП цього року видається нам занадто песимістичною. Ґрунтовний аналіз факторів такої оцінки можна буде зробити після публікації повного опису прогнозу в “Інфляційному звіті” цього четверга.

#ICUresearch #ГрафікДня

НБУ підвищив ставку до 7.5%, що пояснюється відчутним прискоренням інфляції та посиленням…

Опубликовано Sergiy Nikolaychuk Понедельник, 19 апреля 2021 г.

 

 

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram