Соцмережі
21 Травня 2019
662

Олексій Дорошенко: Купівельна спроможність пенсіонерів зросла

Проблеми заробітної плати 

Експерти Української Асоціації постачальників торговельних мереж продовжують рахувати, як змінилася купівельна спроможність українців із початку року. Цього разу досліджуємо м’ясо та вироби з нього. Ми взяли середню заробітну плату по країні за даними статистики за грудень 2018 року – 10573 грн і за березень 2019 року – 10237 грн, а також ціни на початок січня й кінець квітня 2019 років, згідно даних нашого власного моніторингу цін на м’ясні продукти. Нагадаємо, що Асоціація здійснює своє дослідження цін на соціальнозначущі продукти у великих містах.
Крім того, для порівняння, ми взяли середній показник пенсії за віком станом на 1 січня 2019 року – 2648 грн, а також на 1 квітня 2019 року – 2943 грн.
Хоча життя на середню пенсію за віком важке, але за підсумками 2019 року в пенсіонерів збільшилась купівельна спроможність. Це насамперед пов’язано зі зростанням середнього розміру пенсії за перший квартал 2019 року на 11%, тоді як середньостатистична зарплата за березень, у порівнянні з груднем, понизилась на 3%.
Сьогодні ми розглянемо, скільки м’ясних продуктів можна придбати за середні зарплату й пенсію за віком.
1. Морожена риба
На початок року за середню зарплату можна було придбати 144 кг риби, а на кінець квітня – 136 кг. Купівельна спроможність із початку року впала на 6%, або на 8 кг.
Для порівняння, пенсіонер на свою середню пенсію за віком міг придбати в січні 36 кг риби мороженої, а в квітні – 39 кг. А це на 8%, або на 3 кг, більше.
2. Ковбаса варена
На початок цього року за середню зарплату можна було придбати 112 кг ковбаси, у той час на кінець квітня – лише 107 кг. Можливість придбати цей продукт із початку року знизилась на 5%, або на 5 кг.
Пенсіонер, навпаки, на свою середню пенсію за віком міг придбати на початку 2019 року 28 кг ковбаси, а на кінець квітня – уже 31 кг. Доступність збільшилася на 11%, або на 3 кг.
3. Сало
У січні за середню зарплату можна було придбати 121 кг сала. У квітні заробітна плата дозволяла українцю купити лише 116 кг. Сало стало менш доступним, оскільки купівельна спроможність із початку року впала на 4%, або на 5 кг.
На пенсію за віком можна було дозволити купити в січні 30 кг сала, а за чотири місяці – 33 кг. Купівельна спроможність підвищилася на 10%, або на 3 кг.
4. Тушка куряча
На середню по країні заробітну плату українець міг придбати 186 кг курятини, тоді як на кінець квітня – 179 кг. Купівельна спроможність, як і на всі інші види м’яса та м’ясних продуктів, із початку року стала меншою на 4%, або на 13 кг.
Можливість пенсіонерів трохи покращилась, оскільки вони могли придбати в січні за свою пенсію за віком 47 кг курячої тушки, а в квітні – уже 51 кг. А це на 9%, або на 4 кг, більше.
5. Свинина
На початок року працівник міг розраховувати придбати 87 кг свинини, тоді як на кінець квітня – 84 кг. Купівельна спроможність за з початку року впала на 3%, або на 3 кг.
Можливість середньої пенсії дозволяла купити в січні 22 кг свинини, а за чотири місяці – 24 кг. Що на 9%, або на 2 кг, більше.
6. Філе курятини
Середня зарплата вміщувала на початок року 102 кг курятини, на кінець квітня – 99 кг. Купівельна спроможність із початку року впала на 3%, або на 3 кг.
Для порівняння, пенсіонер на свою середню пенсію за віком міг придбати в січні 2019 року 26 кг курячої філе, а напередодні травневих свят – 29 кг. Збільшення склало 12%, або 3 кг.
7. Яловичина
На початок року за середню зарплату можна було придбати 79 кг яловичини, а на кінець квітня – 77 кг. Купівельна спроможність із початку року стала меншою на 3%, або на 2 кг.
Пенсіонер на свою середню пенсію за віком міг придбати в січні 20 кг яловичини, а в квітні – 22 кг. Його можливості зросли 10%, або на 2 кг.
Як бачимо, із початком 2019 року за середню зарплату ми можемо придбати на 4% менше м’ясних продуктів, а за середній розмір пенсії за віком, навпаки, на 10% більше.
Кожного року в Україні в грудні спостерігається найбільший показник середньої зарплати, який потім різко зменшується в січні. До рівня попереднього року середня плата по країні повертається в кращому випадку в липні, а іноді лише в жовтні. Високий грудневий показник є предметом гордощів Уряду. Однак потім бачимо падіння реальної купівельної спроможності працюючих, яке спостерігається протягом багатьох місяців.
І взагалі в питанні середньої зарплати є декілька проблем. Наприклад різниця між середньостатистичною зарплатою Пенсійного фонду та Держстата, яка кожного року збільшується, і складає вже біля 12%. Крім того нам потрібно рахувати дійсно середній заробіток, а для цього необхідно відкидати найвищі зарплати, як, наприклад, у голови НАК “Нафтогазу” Андрія Коболєва та найнижчі. Тобто рахувати за медіаною. І тоді з’ясується, що середній показник зарплати є нижчим, ніж ми про це знаємо, на 20-30%. Але ці цифри будуть точними та дозволять встановити наше місцезнаходження та почати підойм вгору.

Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram