Соцмережі
14 Жовтня 2019
1 285

Олег Гетьман: Спрощена система оподаткування в різних країнах

Як здійснюється фіскалізація у Польщі, Хорватії, Чехії та Угорщині

Польша: .
● оподаткуванням за єдиною (фіксованою) ставкою згідно Закону від 20.11.1998 року (o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) . Закон передбачає два режиму оподаткування:
– оподаткування доходів від несільськогосподарської діяльності, зокрема у сфері послуг (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), який за своєю суттю є паушальним (акордним) платіжом з задекларованіх доходів. Оподаткуванню підлягає виручка (а не доход), тобто в подібних випадках не дозволяється прийняти до відрахування будь-які витрати.
Обчислений податок сплачується єдиним платежем. Облік спрощений – враховуються тільки доходи (без вирахування витрат). Ставки податку для різних видів діяльності становлять 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% і 2%.
Платники податків, які використовують цю форму оподаткування, зобов’язані вести спрощений бухгалтерський облік: облік доходів, облік основних засобів та нематеріальних активів;

● податкова картка (karty podatkowej ) – ставки податку залежать не тільки від виду діяльності, а й від кількості найманих працівників та розміру населеного пункту. Податкова карта звільняє від обов’язку ведення бухгалтерського обліку, подання податкових
декларацій і сплати авансових платежів. Сума податку визначається рішенням податкового органу окремо для кожного податкового року.
Податок зменшується на суму сплачених платежів за медичне страхування. Платник податків здійснює оплату податку щомісяця (7-й день кожного місяця за попередній місяць і за грудень до 28 грудня поточного фінансового року).
Перераховані вище види доходу не підсумовуються з доходами, отриманими платниками податків від інших джерел (і оподатковуються за прогресивною ставкою).
Податок сплачується на дохід фізичної особи, отриманий протягом податкового періоду, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня і збігається з календарним роком.
РРО для даних платників не застосовується

Хорватія:
Окремою схемою оподаткування самозайнятих осіб виступає механізм сплати податку у вигляді одноразової суми на основі оцінки податкових органів (UTVRĐIVANJE PAUŠALNOG POREZA).
Для цього платник повинен відповідати двом критеріям: не бути платником податку на додану вартість (відповідно до Закону про ПДВ) та мати щорічні надходження від своєї діяльності, яка не перевищує розмір встановлений Законом про ПДВ для обов’язкової реєстрація в системі ПДВ
(300 000 HRK, що складає 39 тис. євро). Такий платник податків веде лише облік отриманих сум (за формою PO-SD) та не зобов’язаний вести Бізнес-книгу, не зобов’язаний користуватись РРО і подавати річну податкову декларацію щодо цього доходу (стаття 44 Закону).

Чехія:
Надається можливість на сплату єдиного (разового) податку (Daň stanovená paušální částkou, §7а Закону). Для цього платник повинен звернутись до податковогу органу (не пізніше 31 січня поточного податкового періоду) із запитом, який містить дані щодо очікуваного доходу та витрати на ці доходи (předpokládané výdaje), інші факти, що мають відношення до визначення єдиного податку. Платник єдиного
податку зобов’язаний зберігати звіти про розмір доходу, дані про суми дебіторської заборгованості та вести облік основних засобів, які використовуються за для здійснення підприємницької діяльності. На цей час платниками РРО не застосовується.

Угорщина:
● податок з фіксованою ставкою для низько бюджетних підприємств та малого бізнесу, дрібних платників податків (a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról або Fixed-Rate Tax of Low Tax-Bracket Enterprises – KATA). Приватні/індивідуальні
підприємці/підприємства повинні платити щомісяця фіксований податок в розмірі 50 або 75 тисяч форинтів (відповідно 163 та 245 євро), у разі підприємства – з кожного зі своїх працівників, за умови реєстраціїї за ознакою «дрібний платник податків з повним робочим днем». КАТА
сплачується щомісячно на 12-й день місяця, що настає за звітним місяцем. Податок не підлягає сплаті у місяці коли платник отримує допомогу внаслідок хвороби або нещасного випадку, допомогу по догляду за дитиною (за дітьми); у разі припинення підприємницької діяльності.
КАТА замінює прибутковий податок, податок з дивідендів, податок на прибуток, соціальний внесок, внески на медичне страхування, пенсійні внески, внески на охорону здоров’я і професійний внесок.

З загальних висновків – на цей час фахівціям не вдалося знайти жодної країни у Європі, у якій діє тотальна фіскалізація (всі категорії підприємців), навіть надто широка фіскалізація, яка б охоплівала торговців на вулицях, торгівлю у маленьких крамничках, надання послуг у невеликих закладах тощо – не дуже розповсюджена у країнах ЄС.

В той же час досить розповсюджені моделі, у яких фіскалізуються ризикові категорії товарів, або підприємці, які здійснюють торгівлю на великий торгівельних площах, або фіксований податок визначається відповідно до товарів/послуг, які реалізуються та кількості найманих працівників.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram