Новини
16 Квітня 2021
627

НБУ: Небанківські фінустанови розкриватимуть свої структури власності

Нові вимоги запрацюють з 17 квітня 2021 року

Національний банк України затвердив вимоги до структур власності надавачів небанківських фінансових послуг і визначив чіткі критерії їхньої прозорості, йдеться у повідомленні на сайті Нацбанку.

Відтепер усі небанківські фінансові установи (окрім кредитних спілок), а також лізингодавці, оператори поштового зв’язку, які мають право надавати окремі фінансові послуги, повинні подавати до НБУ інформацію про свою структуру власності.

Крім того, вони повинні опублікувати її на власних вебсайтах. “Усі компанії, які звертатимуться до Нацбанку для отримання ліцензії, також повинні розкривати своїх власників та зв’язки між ними”, — йдеться у повідомленні.

Вимоги до розкриття структур власності небанківських фінустанов запрацюють з 17 квітня 2021 року. Упродовж двох місяців (до 17 червня 2021 року) небанківські фінустанови повинні розкрити свої структури власності. Протягом 6 місяців з дати набрання чинності новими правилами, тобто до 17 жовтня 2021 року, компанії, які не мають прозорих структур власності, матимуть змогу виправити цю ситуацію та увідповіднити їх до нових вимог.

Основні вимоги до прозорості структур власності:

• небанківські фінустанови мають показувати інформацію про всіх власників істотної участі та ключових учасників. Також вони повинні розкривати характер взаємозв’язків між ними. Документи про структуру власності повинні містити повну та правдиву інформацію на дату подання;

• усі власники істотної участі повинні погодити таку власніть із регулятором. Йдеться, як про набуття істотної участі, так і її збільшення;

• у структурі власності не повинно бути осіб, яким заборонено володіти корпоративними правами та/або здійснювати значний або вирішальний вплив на діяльність установи.

Ознаки непрозорої структури власності (окремі приклади):

• Відсутність власників істотної участі.

Структура власності надавача фінансових послуг є непрозорою, якщо пакет акцій роздроблений між номінальними акціонерами так, щоб кожен мав менше ніж 10%. Такий спосіб використовують фінустанови, щоб уникнути погодження регулятора.

• Циклічна структура власності.

Структура власності є непрозорою, якщо фінустанова де-факто володіє сама собою. Тобто, коли надавач фінпослуг є власником істотної участі в юрособі, яка є одночасно власником істотної участі в надавачі.

• Використання трастових конструкцій із порушенням встановлених вимог.

Установи мають право використовувати трастові конструкції виключно за умови розкриття повної та перевіреної інформації про таку конструкцію Нацбанку. Структура власності є непрозорою, якщо українські бенефіціари ховаються від розкриття, користуючись іноземними (офшорними) компаніями, іноземними номінальними утримувачами акцій або трастами.

• Непогодження з регулятором набуття істотної участі.

У випадку, якщо у структурі власності є особи, які прямо або опосередковано володіють понад 10% капіталу установи, але не погодили таке набуття з регулятором, такі структури також вважатимуться непрозорими.

Як зазначили у НБУ, регулятор надаватиме час установам для виправлення ситуації у випадку виявлення проблем зі структурою власності. Однак, якщо їх не буде усунено Національний банк матиме право ухвалити рішення щодо анулювання всіх ліцензій, виданих установі або особі.

За словами директора департаменту ліцензування Олександра Бевза, прозора структура власності — одна з ключових ліцензійних умов. “Розуміючи важливість і комплексність завдання, ми передбачили більш ніж достатній термін для розкриття власників. Маємо сподівання, що впровадження цих змін буде здійснено у необхідний термін”, — наголосив він.

Відомості про структуру власності подаватимуться до Нацбанку в електронній формі. Опис показників та інші технологічні вимоги до подання відомостей в електронній формі будуть розміщені на сторінках вебсайту Нацбанку до відома учасників ринку в розділі “Статистика/Організація статистичної звітності”.

Відповідні норми містить постанова правління НБУ №30 від 14 квітня 2021 року “Про затвердження Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг”.

Нагадаємо, у грудні минулого року НБУ зобов’язав банки публікувати на сайті звіти про винагороди своїх топів. Регулятор упевнений, що новий підхід сприятиме більшій прозорості ухвалення подібних рішень.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram