Новини
6 Червня 2019
700

Нацбанк зберіг облікову ставку на рівні 17,5%

Це необхідно для убезпечення від інфляційних ризиків

Фото: прес-служба НБУ

Правління Національного банку прийняло рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 17,5% річних, повідомляє прес-служба НБУ.

“Це необхідно для убезпечення від інфляційних ризиків, які посилилися з моменту ухвалення попереднього рішення у квітні, та досягнення цілі 5% у наступному році”, – йдеться у повідомленні.

За даними НБУ, два останні місяці поспіль споживча інфляція перевищувала прогноз Національного банку. У квітні вона становила 8,8% у річному вимірі і у травні продовжила прискорюватися. Таке прискорення зумовлене насамперед тимчасовими чинниками, серед яких – зростання цін на окремі види овочів та паливо. У другій половині року вплив цих чинників нівелюється через надходження у продаж овочів нового врожаю, а також здешевлення енергоресурсів на світовому ринку.

Фундаментальний інфляційний тиск і надалі поступово знижувався. Про це свідчить уповільнення базової інфляції відповідно до прогнозу НБУ з початку року. Покращувалися й інфляційні очікування.

Водночас внутрішній попит продовжував стрімко розширюватися. Зокрема, останнім часом високими темпами зростали заробітні плати, роздрібний товарооборот, будівництво та промисловість.

 Упродовж останніх тижнів посилилася волатильність на фінансових ринках. Як стверджують у Нацбанку, це відбулося внаслідок поширення в інформаційному просторі спекуляцій на тему зовнішнього державного боргу, відкладання обговорення подальшої фінансової підтримки з боку Міжнародного валютного фонду до формування нового уряду та подальшого посилення загроз для фінансової стабільності через перебіг судових процесів.

Як відомо, у квітні НБУ оприлюднив макроекономічний прогноз, який передбачав поступове уповільнення інфляції до 6,3% на кінець 2019 р. та 5,0% на кінець 2020 р. Основним припущенням цього прогнозу була подальша реалізація Україною своїх зобов’язань за програмою співпраці з МВФ.

“Однак на сьогодні обговорення подальшої фінансової підтримки з боку МВФ та, як наслідок, пов’язаного фінансування відкладено до формування нового уряду. Це посилює вразливість економіки України та може зумовити збільшення волатильності на фінансових ринках”, – зазначили в НБУ.

Правління НБУ зазначило, що розширення внутрішнього попиту може стримувати послаблення фундаментального інфляційного тиску.

Вагомою залишається й решта ризиків – як зовнішніх, так і внутрішніх, на які Нацбанк звертав увагу під час попереднього рішення з монетарної політики. Зокрема, в країні зберігається невизначеність, яку традиційно зумовлює період виборів.

За даними регулятора, серед зовнішніх ризиків не втратили актуальності такі як:

• рецесія світової економіки та зниження цін на сировинних ринках;

• збереження геополітичної напруги, зокрема через торговельні конфлікти;

• невизначеність щодо обсягів транзиту газу через Україну з 2020 року внаслідок будівництва обхідних газопроводів у Європу;

• перебіг військового конфлікту та нові торгові обмеження з боку РФ.

“Цикл пом’якшення монетарної політики може продовжитися за умови послаблення інфляційних ризиків та стійкого покращення інфляційних очікувань”, – припускають в НБУ.

Нагадаємо, у квітні поточного року дефіцит зведеного платіжного балансу становив $45 млн, а станом на 1 травня 2019 р. обсяг міжнародних резервів становив $20,5 млрд.

Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram