Думки
13 Грудня 2021
2 304

Ксенія Шаповал: Емоційні виклики — пандемія та паліативна допомога

Керівник програми громадської охорони здоров’я Міжнародного фонду “Відродження” — про важливість додаткової підготовки медиків для уникнення стресу під час роботи з приреченими

Медичні працівники навчені тому, як розв’язувати медичні проблеми, але часто менш підготовлені до того, щоб справлятися з емоційними проблемами, з якими стикаються люди з серйозними захворюваннями. Вивчення того, як включити питання якості життя в медичне обслуговування, приносить користь пацієнтам і допоможе запобігти вигорянню серед персоналу.

Коли COVID-19 вразив Україну, інфекціоніст Степан Карабиньош опинився у центрі кризи. Працюючи день за днем ​​у відділенні інтенсивної терапії, він виявив, що його медична освіта підготувала його до практичних завдань лікування пацієнтів, але не до емоційних викликів, пов’язаних з повідомленням їм, що через ризик зараження своїх близьких, вони, швидше за все, помруть, не побачивши їх знову.

Але Степан Карабиньош був підготовлений до цього досвіду краще, ніж багато його колег. Він пройшов додаткову підготовку з паліативної допомоги — мультидисциплінарного підходу до оптимізації якості життя пацієнтів під час тяжких і невиліковних захворювань.

Він дізнався про необхідність навчання паліативної допомоги на власному досвіді. На початку своєї кар’єри Степан почував себе пригніченим тягарем роботи з тяжкохворими. Всупереч тому, що він мав мало часу на їжу, він додав у вазі. Він перестав розмовляти з друзями та сім’єю і нічого не робив, окрім роботи та сну.

Потім, якось, коли він робив рентгенівський знімок жінки у віці 70 років, вона схопила його за руку і сказала: “Будь ласка, зроби що-небудь, синку. Я вмираю!”. У цей момент він побачив свою матір. Він знав, що йому треба провести її через медичну процедуру, вона могла не вижити, але важко було розмовляти. Він зрозумів, що якщо хоче продовжувати працювати лікарем, це необхідно змінити.

Після навчання паліативної допомоги ці розмови стали простішими. Він каже, що тренінг допоміг йому розвинути техніку активного слухання, побудови взаєморозуміння та співчуття. Важливо, що навчання паліативної допомоги допомогло йому відокремити людину, яка потребує підтримки, від хвороби, яку потрібно лікувати. Здатність долати страхи пацієнтів була особливо важлива перші дні пандемії, коли ще вирішувався кращий спосіб боротьби з COVID-19, а медичні можливості були обмежені.

Паліативна допомога також допомагає створити простір для обговорення смерті, коли всі медичні здібності вичерпані. Пацієнти та його родичі часто знають, як протікають хвороби. У таких обставинах паліативна допомога спрямована на те, щоб допомогти їм зрозуміти прогноз та краще підготувати їх до кінця життя.

Хоча навчання паліативної допомоги найбільш тісно пов’язане з поліпшенням якості життя тяжкохворих і невиліковно хворих, воно також включає методи підтримки медичних працівників, які справляються з емоційним тягарем своєї роботи. Він включає рекомендації щодо догляду за собою та психологічної підтримки, особливо для медичного персоналу, який працює в умовах, коли вони регулярно втрачатимуть пацієнтів або стикаються з втратою пацієнтів, яких вони зазвичай не очікували, що вони помруть, наприклад, молоді люди.

Така підтримка зараз потрібна як ніколи. Під час пандемії медичні працівники зіштовхнулися із безпрецедентним рівнем стресу. Рівень вигоряння, депресії та занепокоєння серед лікарів, медсестер і фельдшерів різко зріс. Один експерт, який пише в медичному журналі The Lancet, зазначив, що збитки, завдані професії, перешкоджають відновленню після пандемії й ставить під загрозу глобальну охорону здоров’я в цілому.

Для лікарень, де вже не вистачає персоналу, важливо утримувати досвідчених працівників на місцях. І я, та інші фахівці в цій галузі помітили, що медичні працівники, які мають підготовку та досвід у галузі паліативної допомоги, були краще підготовлені до розв’язання цих проблем та запобігання вигоранню.

Багато організацій, зокрема моя, Міжнародний фонд відродження, підтримують ініціативи щодо навчання більшої кількості медичних працівників паліативної допомоги. За підтримки групи паліативної допомоги Івано-Франківського центру та Фонду Матері Терези ми запровадили безплатні онлайн-семінари про гору та втрату для медичних працівників.

Ми також провели три практичні курси для медичного персоналу, який працював протягом усієї пандемії. Програма включала психологічний тренінг, групові та індивідуальні консультації з психологом і капеланом, молитви, віртуальні тури, мистецькі програми. У курсах взяли участь понад 50 медичних працівників, і всі вони відзначили стабілізацію свого психоемоційного стану та покращення режиму сну.

Але ще багато треба зробити. Щоб підготуватися до майбутніх пандемій та забезпечити кращий догляд загалом, паліативна допомога має бути повністю інтегрована у систему медичного страхування та має стати стандартною частиною навчання. Медичний персонал повинен проходити зміну паліативної допомоги для отримання практичного досвіду. Оскільки стратегії охорони здоров’я переглядаються у світлі COVID-19, паліативну допомогу слід визнати життєво важливою частиною терапевтичного процесу.

Джерело: Project Syndicate

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram