Новини
19 Травня 2023
344

Існує ризик безконтрольного вивезення брухту воєнного походження на експорт

На це вказала експертка з питань національної безпеки

Україна та ЄС можуть зіткнутися із серйозними ризиками безконтрольного вивезення брухту воєнного походження із зони бойових дій на експорт, повідомила експертка з питань національної безпеки Анна Коваленко, пише Апостроф.

“Кабінету міністрів України, Державній митній службі та силам оборони слід посилити контроль над металобрухтом воєнного походження, що може експортуватись за кордон… Якби структурні підрозділи Міністерства оборони, які займаються питаннями надлишкового майна звертали більше уваги на повторне використання металобрухту задля реалізації державного оборонного замовлення, питання безконтрольного експорту не стояло б”, — каже вона.

За її словами, розслідування ДБР вказують на серйозні ризики фактично безконтрольного вивезення брухту, зокрема й воєнного походження, на експорт.

“Не може такого бути, щоб важкий брухт із прифронтової зони безконтрольно приймався на склади заготівельників і потім вивозився за кордон. На кордоні має бути така сама ретельна перевірка, яку здійснюють внутрішні споживачі. Крім того, для військових існують чіткі інструкції, що робити із трофейною технікою і навіть тією, яка вже не придатна для швидкого відновлення і повторного використання. Її мають заактувати, як доказ воєнного вторгнення та передати у підрозділи Міноборони, які займаються надлишковим майном”, — наголосила Анна Коваленко.

“Ці елементи можуть бути вибухонебезпечними, тому на початковому етапі зі знайденими трофеями працюють сапери. Якщо такий “трофей” здобули цивільні і вони не знають норм міжнародного гуманітарного права, то правоохоронці мають допомогти. Посилити контроль на кордоні сенс є та насправді надважливо організувати облік металобрухту воєнного походження і організації взаємодії із підприємствами різних форм власності для повторного використання чорного та кольорових металів для реалізації державного оборонного замовлення”, — зазначила експертка.

За її словами, можуть виникнути ризики трагічних інцидентів на західноукраїнських митних пунктах та у покупців цієї сировини у Євросоюзі.

“Насамперед слід врахувати, що брухт є стратегічною сировиною, тому він має бути належно облікований”, — зазначила Анна Коваленко.

Державне бюро розслідувань наразі розслідує можливу причетність працівників Волинської митниці до незаконних схем масштабного вивезення металобрухту до країн ЄС. Як повідомляє пресслужба ДБР, збитки держави внаслідок цих схем оцінюються у 350 млн грн.

Нагадаємо, відновлення України може завершитися до літа 2026 року.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram