Драйв
24 Червня 2021
1 952

Ідуть у “цифру”: Які технології наразі активно використовуються у сільському господарстві?

Новітні розробки змінюють погляд фермерів на бізнес — він стає прибутковішим і безпечнішим

Цифровізація сільського господарства робить життя людей, що працюють у цій сфері легшим, ефективнішим і простішим. Крім того, без нових технологій у майбутньому людство може опинитися на межі голоду та бідності.

Так, за прогнозами Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, щоб забезпечити харчовими продуктами світове населення, що постійно зростає, фермерам до 2050 року необхідно буде стабільно виробляти майже у півтора раза більше врожаю, ніж наразі.

Тому без широкого впровадження “розумного” сільського господарства, яке дозволяє максимально автоматизувати сільськогосподарську діяльність, цієї проблеми не розв’язати.

Investory News підготували добірку технологій, що сприяють покращенню ведення сільськогосподарського бізнесу.

Дрони 

Протягом останніх десяти років фермери частіше використовують безпілотні технології у своїй діяльності. Вони з високою точністю можуть визначати біомасу сільськогосподарських культур, висоту рослин, наявність бур’янів і водонасиченість на певних ділянках поля. Крім того, надають якісніші й точніші дані з вищою роздільною здатністю, якщо порівнювати зі супутниками.

Дрони активно використовуються фермерами у боротьбі з комахами — з їх допомогою на небезпечні ділянки наносяться спеціальні хімічні речовини, при цьому знижується ймовірність прямого впливу, що веде до хімічного отруєння.

Серед мінусів — технологія не з дешевих. А ще вона не підійде у випадках, коли мова йде про великі площі земель, де потрібні картографування або моніторинг значних за обсягом територій. У таких випадках краще доповнити цю технологію супутниковим моніторингом тих областей, що вже нанесені на карту, і де конкретні зони потрібно просто перевірити ще раз.

Космічний моніторинг

Фото: belagromech.by

Використання супутникових даних для прогнозування врожайності, а також моніторингу полів практично в реальному часі, наразі є актуальним, як ніколи раніше. Робиться це аби виявити різноманітні загрози, на кшталт зів’ялості рослин (а також просто мати розуміння про їх загальний стан), отримати дані щодо індексу вмісту хлорофілу в рослині, який допомагає при внесенні поживних речовин, щодо вмісту азоту, мінімізації впливу ґрунтового фону на ранніх стадіях розвитку рослин тощо.

До речі, за допомогою супутникових навігаційних систем (наприклад, GPS) і датчиків можна контролювати витрати пального та оптимізувати маршрути й навантаження на персонал, що обслуговує техніку.

У країнах ЄС 80% сільгосптехніки продається з навігаційним обладнанням, але фактично підключені до мережі тільки 30%, бо у цій сфері переважають дрібні сімейні ферми з невеликими посівними площами. Тому переходити на “розумну” та у рази дорожчу техніку їм немає сенсу.

Датчики

Спеціальні сенсори, що встановлюються в землю у контрольних точках і об’єднуються у певну мережу. З їх допомогою можна визначати характеристику ґрунту — наприклад його типи, або неоднорідності рельєфу, освітленість, погоду, кількість бур’янів, паразитів, вологість, температуру, фази росту рослин й оперативно повідомляти про це користувачеві для прийняття рішення. Тобто, не обов’язково виїжджати на поле аби отримати інформацію про стан його культур.

Роботи

Як правило виконують широкий спектр завдань — від збору врожаю до очищення території від бур’янів. За даними консалтингової компанії Tractica, до 2024 року постачання сільськогосподарських роботів зросте до 594 тис. одиниць.

Це можуть бути як безпілотні трактори, так і літальні апарати, які працюють автономно без присутності людини. Тобто використовувати їх можна у будь-який час доби. Крім цього, вони можуть бути забезпечені безліччю додаткових функцій, наприклад, вбудованими системами проти шкідників.

Також це можуть бути автоматизовані системи вегетації агрокультур, або ж автоматизовані системи управління молочними фермами тощо.

Цікаво, що у США одна технологічна компанія займається розробкою роботів, які мають здатність розрізняти сільгоспкультуру від бур’яну й вибірково обприскують тільки його хімікатами. А у Японії створили робота, що замість людини збирає полуницю з грядок.

“Розумні” ферми

Наразі під випасом худоби знаходиться одна третина земель планети, при цьому тварини у процесі росту з’їдають більшу частину вирощуваного зерна. Тому на думку вчених традиційне тваринництво малоефективне. Натомість пропонується використання “розумних” ферм — їх автоматизовані системи відгодівлі, доїння та моніторингу здоров’я тварин, підвищує надої на 30-40%. Тобто, кормова база використовується більш раціонально.

А ще власники “розумних” ферм завдяки технологічним рішенням можуть підвищувати ефективність ветеринарного обслуговування. Так, створюється єдина база даних тварин, всі вони мають “електронні паспорти” (на основі чіпів). Й таким чином забезпечується постійний та надійний ветеринарний контроль.

“Розумні” сховища

З їх допомогою фермери мають змогу стежити за станом овочів і фруктів під час зберігання, усе — завдяки спеціально заданим алгоритмам у режимі реального часу. Крім того, технології мають здатність контролювати температурний режим сховищ, рівень вологості, вміст вуглекислого газу — це допомагає приймати правильні рішення за необхідності.

До речі, якщо стається збій або змінюються умови збереження продукції, система автоматично виправляє ситуацію, оповіщуючи про це власника.

Такі технологічні рішення дають можливість зменшити витрати на персонал і поліпшити умови зберігання зібраного врожаю.

“Розумне” водопостачання

Близько 70% чистої води використовується для потреб світового сільського господарства, з них 60% витрачаються даремно. “Розумні” системи розв’язують цю проблему, попереджаючи фермерів про витоки та поломки устаткування. При цьому водяними помпами можна управляти віддалено.

Наприклад в Індії фермери використовують мобільну систему віддаленого управління водяними помпами, з допомогою якої економиться час, вода та гроші.

Загалом дослідження щодо ефективного використання води у сільському господарстві проводиться у всьому світі. Наприклад, NASA спільно з геологічною службою США за допомогою супутника отримують актуальні відомості щодо вологості ґрунту на території Штатів.

Джерело: відкриті дані

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram