Альтернативним шляхом вдалося вивезти 2,7 мільйона тонн
За червень місяць Україні вдалося експортувати 2,7 млн тонн агропродукції альтернативними шляхами через блокування морських портів російськими військами. Це на 30% більше, ніж в травні, повідомляє Український клуб аграрного бізнесу.
Структура експорту виглядала наступним чином:
• Зернові культури: 1,4 млн тонн (кукурудза — 86%, пшениця — 10%, ячмінь — 3%). Приріст до показника минулого місяця: +23%.
• Олійних культур — 642,5 тис. тонн (насіння соняшнику — 84%, сої — 14%, ріпаку — 2%). Приріст: +52%.
• Рослинні олії — 298,5 тис. тонн (соняшникова олія — 94%, соєва — 6%). Приріст: +45%.
• Макухи після вилучення рослинних олій — 139,1 тис. тонн (соняшникова — 81%, соєва — 19%). Приріст: +20%.
Найбільші темпи приросту демонструють олійні культури, а точніше насіння соняшнику. Для українського ринку насіння соняшнику ніколи не було експортно орієнтованою культурою. Практично весь обсяг перероблявся в Україні, а тоді вже експортувалася соняшникова олія. Але зараз ситуація змінилася й експорт насіння почав зростати.
Географія експорту суттєво змінилася з початку війни.
“Якщо до війни основними покупцями української продукції були Китай, Індія, Нідерланди та Єгипет. Зараз основними країнами-покупцями продукції АПК є європейські країни, які поруч знаходяться з Україною: Румунія, Польща, Болгарія, а також Туреччина”, — йдеться в повідомленні.
З кожним місяцем обсяги експорту альтернативними шляхами зростають, однак темпи все ще залишаються низькими та не можуть замінити морські шляхи.
Без налагодження експорту всієї виробленої продукції в аграріїв не буде достатньо коштів як для збору вже посіяних культур, а тим паче для наступної посівної 2023 року.
Торік Україна експортувала 61,52 млн тонн зернових та олійних на $22,2 млрд.
Нагадаємо, що індекс доступності продовольства в Україні з початку війни скоротився майже на 40%. До вторгнення рф громадянин із середньою зарплатою міг купити запасу на 12,4 місяця.
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах