Новини
17 Жовтня 2023
346

Дослідження: Що заважає плідній роботі бізнесу в Україні

Підприємці назвали основні перешкоди

Для українських підприємств ризики, пов’язані з війною, стають вагомим фактором ділового середовища. Крім того, очікування бізнесу в короткостроковій перспективі залишаються високими, хоча темпи відновлення виробництва дещо уповільнилися. Бізнес покладається на себе і потребує більш сприятливої регуляторної політики, свідчить нове щомісячне опитування підприємств, проведене 19−29 вересня 2023 року Інститутом економічних досліджень (ІЕД), пише Finance.ua.

У вересні спостерігаються суттєві зміни у переліку перешкод, порівняно з серпнем 2023 року.

Попри те, що перешкода “Зростання цін на сировину та матеріали” посідає перше місце, у вересні вона втратила чверть свого значення.

Перешкода “Небезпечно працювати” посіла 2-ге місце, різко піднявшись з 6-го.

У вересні проблема бізнесу “Брак робочої сили” посідала 3-тє місце, піднявшись з 5-го в серпні.

“Проблеми з логістикою” вперше за кілька місяців опустилися з 2-го на 3-тє місце.

“Перебої з електроенергією” залишаються на 6-му місці.

“Корупція та тиск з боку правоохоронних органів”, згідно з опитуванням, все ще не є суттєвими проблемами.

Як зазначив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, 80% опитаних у Харківській, Черкаській, Вінницькій, Полтавській і Дніпропетровській областях вважають перешкодою небезпечні умови.

У вересні Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) залишився відносно високим, але знизився порівняно з серпнем 2023 року. Це сталося через зменшення частки підприємств, що повідомили про покращення (з 52% до 48%).

Водночас:

• частка тих, хто звітує про погіршення, не змінилась (13% проти 12% у серпні);

• зросла частка тих, для кого нічого не змінилося (з 36% до 40%).

Відсоток підприємств, які планують зростання зайнятості в найближчі 3−4 місяці, знизився (з 7% у серпні до 3% у вересні), відсоток підприємств, які мають намір скоротити чисельність працівників, залишився майже без змін (2,3% у серпні та 3% у вересні), відсоток підприємств, де не очікується змін у зайнятості, зріс з 90,7% до 94%.

При цьому відсоток підприємств, які планують збільшувати кількість працівників, які перебувають у вимушеній відпустці, дещо зменшився з 1,3% до 0,7%.

За словами Оксани Кузяків, виконавчої директорки ІЕД, у вересні зберігається тенденція уповільнення відновлення виробництва.

Частка підприємств, що працюють майже на повну (75%-99%) та повну потужність (100% і більше), поступово знижується три місяці поспіль (з 62% серед респондентів у червні до 59% у липні, 57% у серпні та 55% у вересні).

Проте без змін залишаються як частка підприємств, що працюють на повну потужність, так і частка підприємств, які взагалі не працюють (відповідно 7% у серпні та 8% у вересні та по 2% у серпні й вересні).

“Невизначеність у дворічній перспективі є досить високою — 56% опитаних серед 525 підприємств не змогли дати відповідь на питання “Що відбудеться на вашому підприємстві через 2 роки?” Зрозуміло, що навіть на чисто побутовому рівні важко давати відповідь на це питання. Це цілком характеризує середовище невизначеності та небезпеки, у якому ми живемо.

Але для бізнесу і нашого економічного зростання це означає, що важко планувати свою діяльність тим виробництвам, які мають довгий виробничий цикл”, — каже Кузяків.

44% опитаних все ж змогли уявити, що відбудеться з їхнім бізнесом у дворічній перспективі:

• відсоток підприємств, які планують розширити свою діяльність через 2 роки, зріс до 25%;

• відсоток підприємств, які планують звузити активність, зменшився до 5,9%.

Оптимізм щодо виробництва та експорту зменшився:

• частка підприємств, які планують зростання виробництва у найближчі 3−4 місяці, впала з 47,6% до 41,7%;

• частка бізнесу, який повідомляє про зростання експорту, також зменшилася — з 26,1% до 23,9%.

Раніше Investory News писали, що у вересні відкрито рекордну кількість ФОПів.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram