Соцмережі
8 Червня 2021
431

Богдан Данилишин: Зростання промисловості, виконання бюджету та інше

Особистий експертний прес-дайджест щодо ситуації в економіці та на фінансових ринках.

Економічна ситуація.

Економічна активність у промисловому секторі продовжує зростати. Річні темпи збільшення обороту (обсягів реалізації) продукції добувної та переробної промисловості у квітні становили 59,7% та 53,7% відповідно (зростання оборотів у порівнянні з попереднім місяцем становило 4,9% та 5,3%). Характерно, що прискорення зростання обсягів реалізації промислової продукції відбувається передусім коштом внутрішнього ринку, що свідчить про поступове відновлення внутрішнього попиту.

Про покращення очікувань промислових підприємств свідчать також результати опитувань, проведених Держстатом та Національним банком. Так, за даними Держстату баланс очікувань щодо зміни обсягу виробництва продукції у промисловості в наступні три місяці є позитивним, як і очікувана зміна відпускних цін та обсягу експортного попиту. Водночас очікування промислових підприємств щодо зміни кількості працівників є більш обережними, хоча і демонструють певне покращення у порівнянні з раніше проведеними опитуваннями. Результати щомісячних опитувань Національного банку підтверджують позитивні тенденції — індекс ділових очікувань промислових підприємств у травні відновився до значення понад рівноважний рівень (50,8 у травні у порівнянні з 49,8 у квітні), що свідчить про готовність підприємств до збільшення обсягів виробництва.

Індекс будівельної продукції за видами у квітні 2021 року (з усуненням сезонних коливань) зріс на 11,3% до попереднього місяця та на 10,6% до квітня 2020 року, головним чином, завдячуючи збільшенню обсягів житлового будівництва. За результатами 4 місяців поточного року виробництво будівельної продукції хоча і скоротилося у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 5,3%, проте темпи його скорочення уповільнюються. За опитуванням Національного банку очікування підприємств будівельної галузі все ще залишають досить песимістичними (нижчими рівноважного рівня) через очікування щодо зростання цін на послуги підрядників та, як наслідок, на власну продукцію, проте демонструють оптимізм в частині перспектив збільшення обсягів нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів.

Бюджетна сфера.

За оперативною інформацією Держказначейства виконання місячного плану доходів Державного бюджету України у травні становило 101,8% (+2,1 млрд грн до плану), у тому числі загального фонду — 102,7% (+2,8 млрд грн до плану). Перевиконання планових показників за доходами у травні стало можливим завдяки понадплановим надходженням від податкових органів на загальну суму 3,5 млрд грн (104,8% від плану). За січень-травень 2021 року доходи Державного бюджету становили 476,1 млрд грн, що становить 104,7% у порівнянні з плановими на цей період (+21,3 млрд грн до плану), у тому числі по загальному фонду ДБ – 421,0 млрд грн або 104,5% (+18,3 млрд грн до плану). Основний внесок у перевиконання планових показників за 5 місяців 2021 року було забезпечено Державною податковою службою (+14,1 млрд грн або 106,3%) та Державною митною службою (+5,3 млрд грн або 103,8%).

Видатки за загальним фондом Державного бюджету було виконано в обсязі 454,7 млрд грн, що становить 92,6% від розпису звітного періоду. Перевищення плану з надходжень поряд із нижчим у порівнянні з планом виконанням видаткової частини ДБ обумовило виконання ДБ із дефіцитом у розмірі 32,5 млрд грн, у тому числі загального фонду — 31,3 млрд грн, що майже утричі нижче від розпису звітного періоду (86,5 млрд грн).

Зважаючи на помірний обсяг виплат з погашення та обслуговування внутрішнього державного боргу в останній декаді травня, обсяги розміщень ОВДП Міністерством фінансів були незначними, що дозволяло стримувати від підвищення вартість державних запозичень. Так, упродовж травня на первинних аукціонах було розміщено гривневих ОВДП на суму 11,8 млрд грн із середньозваженою ставкою 11,22%, що на 11 б. п. перевищує середньозважену дохідність первинних розміщень гривневих ОВДП у квітні та на 372 б. п. — облікову ставку Національного банку. На першому аукціоні у червні, що відбувся 02.06.2021, за допомогою гривневих фінансових інструментів до Державного бюджету було залучено 6 млрд грн, з яких 2,5 млрд грн — за однорічними ОВДП, із дохідністю на рівні попередніх розміщень.

Нагадаю, що за січень-квітень 2021 року план державних запозичень було виконано на 88%. Неврегульованість питання щодо отримання позик від міжнародних фінансових організацій, а також недоотримання запланованих коштів від приватизації державного майна, посилили фокус на внутрішньому ринку державних запозичень, обсяг залучених коштів на якому у січні-квітні поточного року навіть перевищив планові показники. Водночас заради уможливлення збільшення обсягів державних запозичень на внутрішньому ринку, Міністерство фінансів було змушене скоротити строковість залучених через ОВДП позик — понадпланові середньострокові розміщення були спрямовані на заміщення недостатнього попиту на довгострокові державні цінні папери.

Зважаючи на збільшення планових виплат доходів та погашення Урядом ОВДП до кінця червня та у липні 2021 року (25 та 27 млрд грн відповідно), розвиток та поглиблення внутрішнього ринку державних запозичень в національній валюті є необхідною умовою злагодженого функціонування ринку та достатності на ньому фінансових ресурсів за прийнятною вартістю для фінансування Державного бюджету України.

Валютний ринок.

Надлишок пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку наприкінці минулого та на початку цього тижня здійснював тиск на обмінний курс гривні в сторону зміцнення. За тиждень курс гривні до долара США зміцнився на 0,9% під впливом переважання пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків над попитом. Збільшенню пропозиції іноземної валюти на ринку сприяють високі ціни на основні товари українського експорту — сільськогосподарську продукцію, залізну руду та сталь. Зокрема, світові ціни на кукурудзу у річному вимірі збільшилися на 42%, на пшеницю — на 8%, на сталь — на 16%, на залізну руду — на 29%.

Сприятливі умови торгівлі, в свою чергу, визначають стійкий вплив фундаментальних складових платіжного балансу на обмінний курс гривні. За результатами січня-квітня 2021 року сальдо поточного рахунку ПБ було позитивним на рівні $1,1 млрд. Водночас від’ємний баланс торгівлі товарами у порівнянні з аналогічним періодом збільшився з -$1,3 млрд до -$2,1 млрд, що стало результатом більш швидкого зростання імпорту товарів над експортом (19,9% та 16,7% відповідно) внаслідок відновлення внутрішнього споживчого попиту після пом’якшення карантинних обмежень. При цьому, додатній баланс торгівлі послугами за 4 місяці поточного року — навпаки — був більшим, у порівнянні з торішніV (+$1,8 млрд проти +$1,2 млрд), головним чином, завдяки скороченню витрат українців на закордонні подорожі.

На готівковому валютному ринку продовжує домінувати пропозиція іноземної валюти. З початку червня банки придбали в населення іноземної валюти у готівковій та безготівковій формі на суму понад $70 млн, а з початку року — понад $1,3 млрд.

Валютні надходження в Україну з оплати праці у січні-квітні 2021 року залишалися на рівні відповідного періоду минулого року — $4,2 млрд. Це дозволило пом’якшити наслідки стрімкого збільшення виплат доходів від інвестицій на користь нерезидентів, які збільшилися у порівнянні з минулим роком понад як удвічі — до $3,8 млрд, головним чином через збільшення виплат дивідендів та скорочення реінвестованих доходів прямими іноземними інвесторами.

Надлишок іноземної валюти на ринку дозволив Національному банку вперше за останні 2 місяці здійснити інтервенції з купівлі іноземної валюти на загальну суму $110 млн, збільшивши відповідно міжнародні резерви НБУ, які наразі становлять $27,5 млрд.

Фінансовий сектор.

Ліквідність банківської системи України (коррахунки банків та депозитні сертифікати НБУ) продовжує перевищувати 200 млрд грн — майже учетверо вище від нормативу обов’язкового резервування. Цьому сприяло зменшення залишку коштів на ЄКР на користь залишків на рахунках в банках та незначне скорочення готівки в обігу. Окрім того, шляхом проведення тендеру з підтримання ліквідності банків Національним банком було надано 3 банкам 800 млн грн кредитів рефінансування на строк 84 дні за ставкою 7,5%. Заборгованість платоспроможних банків за кредитами рефінансування НБУ становить: на строк до 3 місяців — 4,1 млрд грн, на строк від 1 до 5 років — 70,5 млрд грн.

Кредитний портфель банків в рамках державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” за тиждень збільшився на 1,9 млрд грн — майже до 46 млрд грн, з яких 18,4 млрд грн були видані в якості рефінансування попередньо отриманих кредитів, 5,9 млрд грн — на інвестиційні цілі, 21,7 млрд грн — на поповнення оборотних коштів.

Портфель іпотечних кредитів за державною програмою “Доступна іпотека 7%” зріс до 326 млн грн, з яких 24% — кредити на купівлю житла на первинному ринку та 76% — на вторинному ринку.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram