Соцмережі
10 Липня 2019
501

Богдан Данилишин: Перша дефляція цього року

Оптимістичний прогноз та фактори впливу на інфляцію

Держстат України оприлюднив інформацію про споживчі ціни за червень поточного року. На споживчому ринку в червні 2019 року порівняно з попереднім місяцем зафіксовано зниження цін на 0,5% (вперше в цьому році зафіксована дефляція). Базова інфляція в червні 2018 року порівняно з попереднім місяцем знаходилась на нульовому рівні.

З початку року споживча інфляція становила 3,6%, базова інфляція – 2,3%. У річному вимірі в червні інфляція склала 9,0%.

У червні інфляція формувалася переважно традиційними для цього місяця чинниками та діями окремих товаровиробників, адміністративний вплив на споживчу інфляцію був помірний, навіть, скоріше адміністративні фактори сприяли дефляції.

Якщо порівнювати з травнем поточного року, в червні найбільше зросли ціни на «фрукти» та «цукор» – на 9,3% та 6,7% відповідно.

Підвищення цін на транспорт на 0,3% в основному було спричинено подорожчанням проїзду у залізничному пасажирському транспорті на 7,6% – у зв’язку з настанням літнього сезону (протягом року «Укрзалізниця» підвищує або знижує ціну проїзду відповідно до різних календарних періодів).

У червні зафіксовано зниження споживчих цін по групі продуктів, які належать до соціально важливих.
Відбулося падіння тарифів по групі «житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива» – на 1,4%. В першу чергу воно викликано зниженням тарифів на природний газ для населення на 6,4%. Проте послуги водопостачання подорожчали на 1,2%

Споживча інфляція за січень-червень 2019 року порівняно з аналогічним періодом минулого року перейшла до однозначної позначки – 9,0%.

Виходячи із структури індексу споживчих цін, за шість місяців (з грудня 2018 року) найбільший внесок в споживчу інфляцію забезпечили зростання цін на:
– алкогольні продукти та тютюнові вироби – на 17,1%
– послуги зв’язку – на 16,3%
– послуги освіти – на 13,4%
– житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива – на 12,5%.
Зафіксовано зменшення цін на яйця на 23,1%.

Загальна ситуація із динамікою споживчих цін в Україні протягом першого півріччя 2019 року має тенденції до покращення, починаючи з квітня.

Проте, з урахуванням можливого сезонного підвищення споживчої інфляції у жовтні-грудні, не має впевненості в тому, що буде досягнута пріоритетна ціль НБУ щодо зниження споживчої інфляції до 5% ± 1 п. п. у поточному році, як це визначено «Основними засадами грошово-кредитної політики на 2019 рік та середньострокову перспективу».

Серед основних чинників немонетарного характеру, що можуть позитивно вплинути на інфляцію у липні, слід зазначити наступні:
– у липні відбудеться зниження цін на газ для населення на 8%;
– суттєве сезонне підвищення пропозиції плодоовочевих товарів;
– укріплення курсу гривні (спостерігалось протягом травня – першого тижня липня).

Серед основних чинників немонетарного характеру, що можуть негативно вплинути на інфляцію у липні, слід зазначити наступні:
– підвищення з 1 липня ставки акцизу на тютюнові вироби на 9%;
– стабільне перевищення світовими цінами на нафту позначки в 65 доларів за барель.

Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram

 

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram