Соцмережі
21 Липня 2021
444

Богдан Данилишин: Економічне зростання та інвестиції

Передчасне згортання антикризових програм буде нести системні загрози для забезпечення можливості швидкого економічного відновлення.

Згідно оцінок Мінекономіки , ВВП України в 2 кварталі 2021 р. зріс на 6% відносно 2 кварталу 2020 року. В цілому, за результатами І півріччя, Мінекономіки оцінює економічне зростання у 1,9% до попереднього року, а за підсумками року очікує приріст реального ВВП у 4,1%, що відповідає офіційному прогнозу Уряду. Позитивна динаміка економічного відновлення пов’язується з надіями на інтенсифікацію зростання у сільському господарстві і будівництві, а також з продовженням росту споживчих витрат населення.

Ключовим ризиком для відновлення української економіки є наслідки суттєвого скорочення інвестицій в основний та оборотний капітал економіки України, що безперервно відбувається протягом 2018-2021 років. Це значить, що в масштабах економіки зараз суттєво обмежено потенційні можливості для розширення виробництва, створення нових робочих місць, активізації сукупного попиту принаймні в середньостроковій перспективі.

Проблема інвестиційного виснаження економіки України обтяжується зниженням платоспроможності українського бізнесу внаслідок скорочення попиту та пов’язаного з цим підвищення рівня боргового навісу. За оцінками Європейського департаменту МВФ Україна серед країн Європи має найвищі потреби у докапіталізації для відновлення здорових пропорцій ведення бізнесу — понад 10% ВВП. Тоді як в середньому по країнах Європи цей показник оцінюється у 2-3% ВВП. (Під здоровими пропорціями МВФ розуміє параметри, коли збитки не перевищують 50% акціонерного капіталу, а відношення боргу до всього акціонерного капіталу не перевищує 7,5%).

В найбільшій мірі від проблеми браку ліквідності страждає малий та середній бізнес. В Україні в рамках програм Уряду “5-7-9” та “пакетних гарантій” у 2020-2021 рр. малий та мікробізнес отримав близько 60 млрд грн банківських кредитів, що складає трохи більше 1% ВВП, або лише 1/10 від потреби.

Недокапіталізований корпоративний сектор є причиною скорочення інвестицій та неефективного розподілу ресурсів, що гальмує економічне зростання. Надмірна заборгованість і недостатня капіталізація ослаблюють приватні інвестиції із-за зростання вартості запозичень. Постійна надмірна заборгованість призводить до зростання кількості непрацюючих кредитів, підвищує вразливість бізнесу до шоків, збільшує ризики неефективної ліквідації підприємств, якої не відбулося б за інших обставин.

В таких умовах передчасне згортання антикризових програм буде нести системні загрози для забезпечення можливості швидкого економічного відновлення. Загроза розкручування спіралі масових банкрутств є надзвичайно високою і значно небезпечнішою за спіраль інфляції. Саме тому зараз на часі впровадження масштабних державних програм рекапіталізації бізнесу.

Реальний сектор економіки України не демонструє стійкого відновлення і тому зараз вкрай важливо заходами фіскальної та монетарної політики сприяти доступності кредитного ресурсу, здійснювати інші заходи підтримки фінансової спроможності підприємств. Програми антикризової підтримки варто модифікувати для підвищення їх фокусу на нових інвестиційних проектах, на проектах, пов’язаних з локалізацію виробництва та імпортозаміщенням, на проектах, що створюють нові робочі місця в Україні, а не за кордоном, а також “точках зростання”, які в даний час опрацьовуються робочою групою під керівництвом Пешого віце-Премєр міністра України Олексія Любченка. Підтримка попиту, а не обмеження попиту, наразі є ключовим завданням економічної політики на даному етапі розвитку.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram