Думки
15 Грудня 2022
2 631

Річард Хаас: Десять уроків із повернення до історії

Президент Ради з міжнародних відносин, колишній директор з планування політики у Державному департаменті США (2001–2003 рр.) — про те, що історія не тільки знову повертається, вона має здатність дивувати

Фото: AFP

Одна річ, яку ми дізналися у 2022 році, це те, що війна між країнами, яку багато вчених вважають застарілою, насправді зовсім не така. І це далеко не єдине очікування чи припущення про міжнародні відносини, яке не пережило 2022 рік.

Мало хто пропустить 2022 рік, рік, позначений затяжною пандемією, прогресуючою зміною клімату, галопуючою інфляцією, уповільненням економічного зростання і, перш за все, початком дорогої війни в Європі та побоюваннями, що незабаром в Азії може вибухнути насильницький конфлікт. Дещо з цього було очікувано, але багато й ні — і все це передбачає уроки, які ми ігноруємо на свій страх і ризик.

По-перше, війна між країнами, яку багато вчених вважають застарілою, насправді зовсім не така. Те, що ми спостерігаємо в Європі, — це старомодна імперська війна, в якій президент росії володимир путін прагне знищити Україну як суверенну, незалежну освіту. Його мета — зробити так, щоб демократична, орієнтована на ринок країна, що прагне тісних зв’язків із Заходом, не могла процвітати біля кордонів росії, і подати приклад, який може виявитися привабливим для росіян.

Звичайно, замість того, щоб здобути швидку і легку перемогу, на яку він розраховував, путін виявив, що його власна армія не така сильна, а його супротивники набагато рішучіші, ніж він і багато хто на Заході очікував. Десять місяців війна триває, і кінця їй не видно.

По-друге, ідея про те, що економічна взаємозалежність є оплотом проти війни, оскільки жодна зі сторін не буде зацікавлена ​​в руйнуванні взаємовигідних торгових та інвестиційних зв’язків, більше неспроможна. Політичні міркування на першому місці. Насправді сильна залежність Європейського Союзу від постачання енергоносіїв із росії, ймовірно, вплинула на рішення путіна про вторгнення, привівши його до висновку, що Європа не встоїть.

По-третє, інтеграція, яка десятиліттями пожвавлювала західну політику щодо Китаю, також зазнала невдачі. Ця стратегія також ґрунтувалася на вірі в те, що економічні зв’язки — поряд з культурними, академічними та іншими обмінами — стимулюватимуть політичний розвиток, а не навпаки, що призведе до появи більш відкритого, орієнтованого на ринок Китаю, який також був більш поміркованим у зовнішній політиці.

Нічого цього не сталося, хоча можна і треба сперечатися про те, чи криється недолік у концепції інтеграції або в тому, як вона була реалізована. Однак ясно, що політична система Китаю стає дедалі репресивнішою, його економіка рухається в більш державницькому напрямі, а його зовнішня політика стає дедалі більш наполегливою.

По-четверте, економічні санкції, які у багатьох випадках є кращим інструментом Заходу та його партнерів у відповідь на порушення урядом прав людини або закордонну агресію, рідко призводять до значних змін у поведінці. Навіть така кричуща і жорстока агресія, як російська проти України, не змогла переконати більшість урядів світу ізолювати росію дипломатичним чи економічним шляхом, і хоча санкції під керівництвом Заходу можуть підривати економічну базу росії, вони так і не наблизилися до того, щоб переконати путіна змінити свою політику.

По-п’яте, фразу “міжнародне співтовариство” необхідно усунути. Немає жодного. Право вето росії в Раді Безпеки зробило Організацію Об’єднаних Націй безсилою, а нещодавня зустріч світових лідерів у Єгипті для боротьби зі зміною клімату зазнала повного провалу.

Крім того, існує мало можливостей для глобального реагування на COVID-19 та мало підготовки до боротьби з наступною пандемією. Багатосторонній підхід, як і раніше, важливий, але його ефективність залежатиме від створення вужчих домовленостей між урядами-однодумцями. Мультилатералізм за принципом “все чи нічого” в основному призводить до жодних результатів.

По-шосте, демократії, очевидно, стикаються зі своїми проблемами, але проблеми, з якими стикаються авторитарні системи, можуть бути навіть більшими.  Ідеологія і виживання режиму часто визначають схвалення рішень у таких системах, і авторитарні лідери часто опираються відмові від невдалої політики або визнання помилок, щоб це не було сприйнято як ознака слабкості і не підживлювало громадські заклики до великих змін. Такі режими повинні постійно зважати на загрозу масових протестів, як у росії, або реальну загрозу, як ми нещодавно бачили в Китаї та Ірані.

По-сьоме, потенціал Інтернету у розширенні можливостей окремих осіб кинути виклик уряду набагато більше у демократичних країнах, ніж у закритих системах. Авторитарні режими, такі як у Китаї, росії та Північній Кореї, можуть ізолювати своє суспільство, відстежувати та піддавати цензурі контент або те й інше.

З’явилося щось схоже на “сплінтернет” — кілька окремих інтернетів. Тим часом, соціальні мережі в демократичних країнах схильні до поширення брехні та дезінформації, які посилюють поляризацію і значно ускладнюють управління.

По-восьме, як і раніше, існує Захід (термін, заснований скоріше на загальних цінностях, ніж на географії), і альянси залишаються найважливішим інструментом зміцнення порядку. США та їхні трансатлантичні партнери з НАТО ефективно відреагували на російську агресію проти України. США також налагодили тісніші зв’язки в Індо-Тихоокеанському регіоні для протидії наростальній загрозі, що походить від Китаю, в основному через четвірку, що активізувалася (Австралія, Індія, Японія та США), AUKUS (Австралія, Велика Британія та США) та розширення тристоронньої співпраці з Японією та Південною Кореєю.

По-дев’яте, лідерство США, як і раніше, має важливе значення. США не можуть діяти у світі в односторонньому порядку, якщо вони хочуть бути впливовими, але світ не поєднається для розв’язання спільних проблем безпеки та інших проблем, якщо США будуть пасивні або відсунуті на другий план. Часто потрібна готовність Америки вести вперед, а не бути позаду.

Зрештою, ми маємо бути скромними в тому, що ми можемо знати. Принизливо зазначати, що рік тому деякі з попередніх уроків можна було передбачити. Ми дізналися не тільки про те, що історія повернулася, а й про те, що, на краще чи на гірше, вона зберігає здатність дивувати нас. Маючи це на увазі, вперед у 2023!

Джерело: Project Syndicate 

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram