Думки
10 Листопада 2021
2 253

Мирослав Беблаві та Соня Музікарова: Підхід до реформи освіти знизу догори

Експерти — про розробку нової системи навчання у вирі розвитку новітніх технологій

У світовій економіці відбувається цифрова трансформація, але освітні системи відстають у забезпеченні студентів навичками, необхідними для майбутньої кар’єри. Куди звертатись урядам для розробки програм, необхідних для підвищення цифрової грамотності та зміцнення критичного мислення?

COVID-19 прискорив цифровізацію світової економіки. За оцінками ОЕСР, майже третина всіх робочих місць у світі в найближче десятиліття, ймовірно, буде перетворена за допомогою технологій. За оцінками Світового економічного форуму, до кінця наступного року на основних ринках буде створено 133 млн нових робочих місць, щоб задовольнити потреби четвертої промислової революції. Ці робочі місця вимагатимуть від працівників знань та навичок, які системи освіти ще не надають. Підготовка робочої сили майбутнього вимагатиме зміни того, що і як викладають учням.

Реформа освіти традиційно розглядалася як спадний процес, який починається з національних урядів і здійснюється з метою покращення інституційних результатів, що вимірюються успішністю учнів. Ця практика добре зарекомендувала себе: нещодавні приклади Європейської комісії включають рекомендації щодо розширення ролі науки, технологій, інженерії та математики у шкільних програмах у Бельгії та Іспанії; пропозиції щодо підвищення рівня викладання цифрових навичок у школах Болгарії, Португалії та Нідерландів; та плани скоротити соціальну нерівність у доступі до системи освіти в Австрії, Хорватії, Чеській Республіці та Румунії.

Глибші огляди освітньої стратегії, такі як Перспективи освітньої політики ОЕСР, дозволяють відстежувати прогрес запропонованих реформ і надавати докладні рекомендації щодо конкретних аспектів, зокрема якість викладання та навчання, професійний розвиток вчителів, педагогічне лідерство, шкільні програми, бачення, очікування та оцінки учнів.

Однак загалом запропоновані реформи або були реалізовані, або часто викликали розчарування. Їм не вдалося стимулювати системні зміни й досягти бажаних покращень.

Метрики, доступні для моніторингу освітніх результатів, демонструють відсутність прогресу. Результати Програми міжнародної оцінки учнів (PISA) ОЕСР, яка вимірює успішність 15-річних у всьому світі в галузі природничих наук, математики та читання, показують незначні зміни у рівні освіти за останнє десятиліття. І зусилля щодо модернізації навчальної програми шляхом включення цифрових тем також не мали успіху.

Наприклад, звіт PISA про цифрову грамотність показав, що хоча 88% студентів у країнах ОЕСР мають доступ до комп’ютерів, підключених до Інтернету, і активні в мережі, лише трохи більш ніж половина з них вивчають, як розпізнати дезінформацію.

Ця відсутність прогресу демонструє проблему надмірної залежності від урядової реформи освіти як єдиного шляху покращення людського капіталу. Протягом багатьох років національні уряди в регіоні говорили про необхідність побудови економіки знань, але не досягли великих успіхів у цьому.

Але масові ініціативи, реалізовані, наприклад, компаніями чи НУО, які можуть запропонувати альтернативні способи підвищення успішності, тим самим заповнюючи прогалини, залишені державною політикою. Нові підходи та пілотні програми, розроблені такими організаціями, можуть бути прийняті, адаптовані та розширені урядами, що зрештою покращить системи формальної освіти.

Коли ми нещодавно проводили аудит таких програм у країнах Центральної Європи, ми були здивовані кількістю, якістю та впливом ініціатив, які розроблялися знизу догори. Деякі програми пропонують цільову підтримку в конкретних галузях, де традиційні освітні системи відстають, таких як мови, цифрові навички або критичне мислення. Інші пропонують повноцінні альтернативи основній освітній системі.

У Словаччині, наприклад, девелопер-мільярдер започаткував школу-інтернат під назвою LEAF Academy. По сусідству в Чеській Республіці виробник автомобілів Škoda заснував власний університет. І масові ініціативи, такі як Invendor Innovation Academy, дуже впливають на Угорщину.

Значення таких висхідних інновацій освіти не обмежується посткомуністичними країнами. Навіть Фінляндія, яку зазвичай вважають зразком успішної національної реформи освіти, понад два десятиліття покладалася на експерименти на низовому рівні та пілотні програми, перш ніж найуспішніші зусилля були зведені до рівня офіційної політики.

Як і у випадку з більшістю урядових ініціатив, низхідні реформи в секторі освіти, як правило, протікають повільно і важко піддаються адаптації, хоч би якими продуманими та дієвими вони здавалися.

Програми масової освіти та навчання, навпаки, зазвичай більш гнучкі та цілеспрямовані, що дозволяє їм швидше досягати результатів.

Безумовно, найкращий спосіб модернізувати національну систему освіти, як і раніше, — це добре продумана реформа, спрямована зверху донизу. Але там, де брак політичного капіталу, прихильності чи компетентності затримує прогрес, стрибкоподібні зміни знизу можуть творити чудеса.

Мирослав Беблаві, лектор у Science Po, науковий координатор Європейської експертної мережі з економіки освіти (EENEE).

Соня Музікарова, головний економіст Інституту політики GLOBSEC.

Джерело: Project Syndicate

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram