Інвестиційний керуючий, СЕО компанії WOTAN — про те, чи зростатиме надалі цінність NFT і наскільки технологія популярна в Україні
NFT (Non Fungible Token) — невзаємозамінний токен. Це технологія, яка зобразиться у всіх сферах і значно вплине на життя людей: полегшить взаємодію з віртуальними та фізичними товарами. Іншими словами, ідеально підходить під оформлення права власності.
Створення NFT для цифрового зображення, ігрових атрибутів, тексту, відео, музики, вказуватиме на оригінал роботи, а господар такого токена може називати себе власником з правом розпоряджатися ним.
Популярне застосування NFT знайшов у світі “фізичного” мистецтва — створивши цифровий аналог творів мистецтва, що підтверджується обсягами продажів. Віталій Бутерін творець Ethereum, розширив застосування блокчейну — придумав смартконтракти. А вже 2017 року розробили NFT на блокчейн-платформі Ethereum. Вперше NFT реалізували у грі CryptoKitties: гравці купували малюнки — котів.
Наразі індустрія NFT активно розвивається. Технологія відкриває нові шляхи для комерційного використання цифрових активів. Власники токенів отримали блокчейн технологію, в якій підтверджується їх одноосібне право власності, з можливістю розпоряджатися на свій розсуд: продавати, дарувати або передавати у спадок.
У березні 2021 року було продано творів мистецтва у вигляді NFT на $200 млн, що більше обсягу продажів ніж за весь 2020 рік. Nifty Gateway вважається найбільшим ринком продажів NFT, з обсягом у $140 млн. Поточні тенденції говорять, що токен набирає популярності й обсяги ринку стрімко зростатимуть.
Створюючи NFT-токен, ми забезпечуємо собі право володіння оригіналом, наприклад картини, яка існує тільки у цифровому вигляді. Цінність оригіналу зростатиме, у міру поширення й копіювання. Як власник такого активу скажу — “зберігайте, розміщайте у Фейсбук, Інстаграм, друкуйте на толстовках. Що б про нього дізналося якомога більше людей!”.
Можливості NFT дозволяють запрограмувати роялті автоматично. Я, як власник, зможу отримувати відсоток з кожного перепродажу “цифрового мистецтва”, на свій криптогаманець. Дана технологія зарекомендувала себе у колах поціновувачів мистецтва й охочих заробити гроші на перепродажу.
Якщо ви не є експертом у NFT ринку, то варто розпочати з недорогих лотів на біржах OpenSea або Rarible. Орієнтуйтеся на те, що вам сподобається, адже не все, що придбаєте зможете потім перепродати дорожче.
Перш за все купуйте “мистецтво”, яким ви б хотіли володіти або роботи авторів, яких хочете підтримати. Інвестувати варто у те, в чому розбираєтеся або ж потрібно звернутися до експертів.
Що стосується ризиків під час такого інвестування — токени зберігаються у відкритому та розподіленому блокчейні. Уся інформація про товар, його власника буде завжди доступна та правдива. Тобто, ми можемо дізнатися, кому наразі належить “товар”. І нашу інвестицію неможливо буде вкрасти. Інша справа що “інвестиція” може не вирости в ціні для перепродажу.
Українці не відстають від світового тренду й токенізують свої “цифрові активи”. Одним із перших в Україні токенізував навчальні відео з фінансової грамотності, експерт з міжнародних фондових ринків Михайло Рітчер, виставивши на продаж курс з чотирьох відео.
Перспективи NFT — будь-який товар, який не можна буде з’їсти, з великою ймовірністю буде токенізований.
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах