Економіст і радник трьох генеральних секретарів ООН, викладач і директор Колумбійського центру сталого розвитку та Мережі ООН зі сталого розвитку — про штурм Капітолію прихильниками Дональда Трампа та давню традицію масових заворушень, що розпалювали “білі” еліти заради власних інтересів
Штурм Капітолію США 6 січня можна сприймати помилково. Під враженням, члени Конгресу виступили із заявами, в яких пояснювали, що Америка — це країна законів, а не хаосу. Наслідком є те, що зрив, який спровокував президент Дональд Трамп, став чимось новим.
Але насправді це не так. Сполучені Штати мають давню історію масових заворушень, що розпалювали білі еліти, котрі працювали з багатими білими американцями. Цього разу було незвичним те, що білий натовп накинувся на білих політиків, а не на кольорових людей, які зазвичай є жертвами.
Звичайно, обставина цього заворушення є дуже важливою, мета якого — залякати Конгрес, щоб зупинити мирний перехід влади. Це повстання, і, сприяючи цьому, Трамп скоїв серйозне правопорушення.
Колись подібне заворушення було спрямоване на більш традиційні об’єкти білої ненависті:
• афроамериканці, які намагаються проголосувати або десегрегувати автобуси, житло, кафе та школи;
• корінні американці, які намагаються захистити свої мисливські угіддя та природні ресурси;
• мексиканські працівники фермерських господарств, що вимагають охорони праці;
• китайські робітники-іммігранти, які раніше будували залізниці та працювали на шахтах.
Ці групи були об’єктами заворушень, розпалених американцями у XIX ст., від президента Ендрю Джексона та прикордонника Кіта Карсона до губернатора штату Алабама Джорджа Воллеса у XX ст.
Якщо трактувати в такому історичному контексті, заворушення справедливо обурених “старих добрих хлопців”, які штурмували Капітолій, мали такий знайомий вигляд.
Як заявив Трамп у своїй промові, що спровокувала бунт, вони намагалися “врятувати” Америку. “Нехай слабкі [політики] підуть. Зараз час для сили”, — заявив він. — Вони хочуть нав’язати ідеологію вашим дітям у школі, навчаючи їх не так, як потрібно. Вони хочуть повчати ваших дітей. Це все частина всебічного нападу на нашу демократію”.
Протягом усієї американської історії більшість заворушень відбувались не як спазматичний вибух протесту знизу, а скоріше як структурне насильство зверху, підбурюване білими політиками, які полюють на страхи, ненависть і невизнання білого нижнього класу.
Як зазначає історик Хізер Кокс Річардсон у своїй блискучій новій книзі “Як Південь виграв громадянську війну”, цей різновид заворушень є критичною частиною захисту вищого класу білої Америки ієрархічним суспільством вже понад 150 років.
Культура американського бунту серед білих людей поєднується з культурою зброї. Сотні мільйонів приватної вогнепальної зброї у США непропорційно належить білим.
Історик Роксан Данбар-Ортіс у своїй книзі “Loaded: знезброювальна історія Другої Поправки” пише: “Права білих на зброю вже давно використовуються для придушення чорношкірих та корінних американців”.
Зазвичай багаті білі люди спрямовують скарги бідних білих трохи далі від себе з метою стримування бунту проти кольорових людей. Це далеко не специфічна тактика Трампа. Це найстаріший фокус в американському політичному посібнику. Хочете прийняти регресивне зниження податків для багатих? Просто скажіть білим, які борються в економічному плані, що темношкірі, мусульмани та іммігранти приїжджають нав’язувати соціалізм.
Трамп робив саме це протягом свого президентства, попереджаючи, що без нього на посаді президента американцям “доведеться навчитися говорити по-китайськи”.
На своїх мітингах він регулярно відстоював Другу Поправку і виступав проти не білих, кажучи кольоровим жінкам Конгресу “повертатися” у “повністю розбиті та заражені злочином місця, звідки вони прийшли”. Він закликав своїх послідовників керувати опозиційними демонстрантами та виганяти їх не лише з мітингів, але й із самої країни.
Трамп високо оцінив білих расистів як “дуже прекрасних людей”. Після того, як його прихильники, що розмахували прапором Конфедерації, штурмували Капітолій, він сказав: “Ми любимо вас, ви особливі”.
Республіканська партія повністю підтримувала Трампа та його політику заворушень аж до опівдня 6 січня, коли натовп кинувся у Капітолій. Але вірність республіканських лідерів Трампу зумовлена не лише його утриманням на базі партії. Трамп являє суть американських правих. Його роль завжди була чіткою: знижувати податки для корпорацій та багатих, відмовлятись від вимог щодо соціальних витрат і регулювання навколишнього середовища, при цьому підбурюючи заклятих прихильників до боротьби із “соціалізмом”.
6 січня щось пішло не так, бо білий натовп накинувся на білих політиків. Це було неприпустимо, але передбачувано. Трамп неодноразово говорив своїм прихильникам, що вони втрачають Америку. І втрата республіканцями двох місць у Сенаті від Джорджії на користь афроамериканця та єврея, безсумнівно, додала гніву.
Трамп міг бути незвично грубим у своїх перегонах, але його підхід цілком відповідав ідеології Республіканської партії, принаймні з часів “південної стратегії” на виборах 1968 року, слідом за десятиліттям законодавства про громадянські права.
До 2020 року Трамп виконував роботу для донорів-плутократів своєї партії, босів та бізнес-союзників. На виборах минулого року йому довелося програти — і він програв їх. Але причина полягала не в тому, що він був занадто расистським щодо кольорових людей — це відбулось тому, що він був переважно злим та некомпетентним перед смертоносною пандемією.
Перейнявшись історією, Америка насправді повертається до свого минулого расизму та насильства білих. Барак Обама був обраний президентом двічі, і коли Трамп переміг у 2016 році, він отримав менше голосів, ніж його опонент.
Вибір Камали Гарріс на посаду віце-президентки та вибори до Сенату у Джорджії є новим трендом того, що Америка поступово відходить від білого олігархічного правління. До 2045 року неіспаномовні білі американці становитимуть лише половину населення, у порівнянні з 83% 1970 року. Недарма молоді американці більше усвідомлюють расизм, ніж попередні покоління.
Джерело: Project Syndicate
Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах