Два аспекти проблеми ФОПів та трудових контрактів
Складна державна задачка… Чи є у Вас варіанти рішень?
У проблемі ФОПів є два аспекти:
1) спрощення ведення обліку / найму і тд.
2) нерівність податків/зборів, які сплачують різні категорії громадян.
По 1) майже ні у кого немає сумнівів щодо необхідності існування такої форми. Вона (спрощена форма) існує в багатьох країнах (contract, consultancy).
Основні дискусії точаться по 2). На те є певні причини. Давайте розглянемо такий простий приклад – участь різних платників податків у певних державних видатках. Наприклад, шкільна освіта для дітей.
Уявіть собі стандратний клас звичайної української школи, в якому вчаться діти, у яких частина батьків є ФОП (але насправді є скоріше працівниками, просто така форма), а інша частина батьків – працюють за звичайними трудовими угодами. Всі вони солідарно утримують приміщення школи, платять зарплати вчителям, медсестрі і тд. Але питання у тому, хто в якій ступені.
Умовний ФОП – із доходу 40000 грн, за місяць заплатить 2000 Грн на 3-й групі (5%).
Умовний працівник за стандратним трудових контрактом – із доходу 40000 грн, за місяць ПДФО 18,5%, тобто 7400 грн.
Вчителька, яка викладає в школі із доходу 7500 грн, за місяць сплатить в державний бюджет 1387,5 грн.
Питання задачі – чи справедливо це чи ні по відношенню до всіх батьків-платників податків у цьому класі?
От і вся дискусія. І вирівняти цю ситуацію можна лише кількома способами:
1) Зробити ставку для ФОП на рівні із ПДФО. Збільшити доходи в бюджет, але є ризик, що деякі ФОПи підуть в тінь. Вчителька теоретично може отримати більше оплату праці.
2) Зробити ставку ПДФО такою ж як для ФОП на 3-й групі. Зменшити доходи в бюджет, але цьому зрадіють працівники в рамках трудового законодавства. Вчительці може не вистачити на зарплату.
3) Зробити ставки середніми, але однаковими. Зміни в бюджеті складно спрогнозувати. Але ФОПи будуть проти, працівники за трудовим законодавством будуть за. Вчителька за, бо її податки теж зменшаться.
і
4) робити вигляд, що проблеми/виходу немає…
Саме по варіанту 4) і розвивалися всі події останні 10 років. Зараз дискусія знову піднялася, який із описаних вище варіантів Ви підтримуєте?
P.S.: У цьому роздумі:
– Я відкинула нарахування і внески до фондів, бо вони не йдуть на освіту прямо. І теоретично, ФОП теж платить внесок, але дуже малий, що впливає як на нього і його майбутню пенсію, але і на солідарну систему утримання нинішніх пенсіонерів.
– Ті, хто отримує дохід на цьому рівні користуються вигодами загальнодержавної освіти. Якщо ж ні, то є подібні приклади щодо медицини, інфраструктури і тд.
Складна державна задачка… Чи є у Вас варіанти рішень?У проблемі ФОПів є два аспекти: 1) спрощення ведення обліку /…
Опубліковано Olga Bielkova Понеділок, 18 лютого 2019 р.
Більше новин та актуальних матеріалів у нашому каналі в Telegram
Ми у соцмережах