PARTNERSHIP
26 Листопада 2024
5

Тетяна Тасиць: Кризи у бізнесі — як їх перемогти

Мережа шкіл англійської мови FLASH на сьогодні є чи не найбільшою мережею приватних курсів з англійської мови в Україні.

На фото: Тетяна Тасиць

Компанії нещодавно виповнилось 18 років, на їх рахунку вже майже 60 локацій, і вони невпинно зростають та розвиваються, навіть попри кризові часи та оптимальні умови для роботи.

Чи справді можна вийти переможцем із часів турбулентності та нестабільності? Секретами виходу із криз та досвідом поділиться власниця та засновниця школи Тетяна Тасиць.

• Які ключові кризи пережив Ваш бізнес?

Ключових криз в моїй кар’єрі були декілька. Першою була наша внутрішня криза — невдалий продукт, який ми вивели активно на ринок, і на широкій аудиторії він провалився. Ми мали значні іміджеві втрати тоді. Довелось змінити програму для навчання, писати власні підручники, адаптувати методику, зробити академію для викладачів, навіть відмовитись на деякий час від певних цільових аудиторій. Нам треба було рік на відновлення. З того часу у нас є проста істина і принцип, якого дотримуємось — продукт має відповідати потребам ринку.

Наступна криза — управлінська, коли мережа значно розрослась. Ми працювали в чотирьох містах — Вінниця, Хмельницький, Київ, Одеса. На місцях були директори в кожному із міст. Я сама керувала директорами філій, не було керуючої компанії, і мені не вистачало сил і можливостей вправно справлятися зі всією цією мережею. Тут більше часу зайняла побудова управлінської компанії, налагодження бізнес-процесів та пошук спеціалістів, які могли б здійснювати управління мережею.

Ще дві кризи — це, звісно, COVID та широкомасштабне вторгнення.

• Які ключові кроки Ви здійснили під час пандемії COVID-19, щоб забезпечити успішне онлайн-навчання та зберегти якість послуг?

Насправді COVID-19 був для нас викликом, але на подив ми дуже швидко з цим справились.

Хоч ми до 2020 року були абсолютно офлайновою компанією, на онлайн ми перейшли за три дні. Тобто в четвер нас вже не пустили працювати в офлайні, а в понеділок ми вже були всі на зумі та проводили уроки.

Тут спрацювала дуже добре менеджмент і команда. Вони знайшли можливості, швидко розібрались як все швидко організувати, як перевести навчання на онлайн-рейси та все, по суті, полетіло дуже швидко. Тому я навіть не можу сказати, що це була криза, це був такий челендж, через який нам довелось пройти та ми стали значно сильнішими.

В цих обставинах ми переглянули свою бізнес-модель, покращили фінансову складову, знайшли нові способи оптимізації собівартості. Тобто це було для нас досить хорошим уроком і я вважаю, що ми добре його засвоїли. Ковідний період дійсно став для нас повчальним і ми з нього вийшли переможцями.

• Як школа адаптувалася до викликів війни? Які адміністративні рішення дозволили швидко відновити офлайн навчання в Україні?

На початку широкомасштабного вторгнення, звісно, було дуже моторошно. Бізнес зупинився на три тижні. Абсолютно все стало, і надання послуг, і вся компанія, менеджмент, адміністрація, звісно, ніхто не працював. Людям треба було пережити шок. А вже через три тижні ми почали відновлювати свою діяльність.

Знаєте, для нас завжди успішним є наступне — якщо довкола відбувається якась заворушка, труднощі, погані новини і так далі, ми рятуємо себе лише ефективною роботою. Ми просто більш потужно працюємо, ставимо вищі цілі і направляємо увагу працівників на роботу. Інакше кажучи, чим важчі фактори і обставини для роботи, тим більше ми працюємо. Топменеджмент і я, ми не дозволяємо собі сидіти і гортати новини, ми одразу дивимося, яким чином ми будемо справлятися з ситуацією і що нам потрібно зробити в бізнес-процесах для того, щоб стати ще більш ефективними, навіть якщо довкола відбувається бардак. З цією точкою зору ми підходимо й до працівників, колег, до всієї команди і направляємо їх на нові цілі та задачі і робимо все можливе, щоб вони над цим працювали.

Звісно, після початку повномасштабного вторгнення посипались люди — клієнти, а потім трохи працівники. На диво, ми незначну частину працівників втратили на самому початку, були в основному ті, які виїжджали з країни. Але основний кістяк, основна команда збереглась. Філії, які були менші у нас в різних містах, вони десь трошки більше постраждали. У них не було таких потужностей для самозбереження. Відповідно, ми просто об’єднали найсильніші ресурси, які у нас були в різних містах і зробили віртуальну філію. Після того у нас з’явилося дві компанії, одна — це Вінниця офлайн, і друга — це віртуальна філія FLASH. Віртуальна філія працює по всій території України, Вінниця працює локально у своєму місті та передмістях. І насправді це теж дало досить хороший поштовх для розвитку. Ми, скажімо, мобілізувалися, оптимізували свої ресурси, прибрали зайві витрати і, по суті, ми знову ж таки пішли в ріст і вже буквально через три місяці після початку війни ми почали робити вже досить хороші показники. Навіть під час літа, коли у нас зазвичай не сезон.

• Що, на Вашу думку, стало основою для збереження та навіть зростання школи під час таких криз?

На мою думку, з кожної кризи ми виходили з плюсом і з позитивними змінами завдяки двом речам: управлінським рішенням і людям. Управлінські рішення в кризові періоди завжди витікають з наступного — які найцінніші і найстабільніші ресурси маємо, і як можна їх застосувати в тих обставинах, в яких ми опинились.

Щодо людей — в компанії є понад 150 працівників і, звісно, кожен із них робить свій вклад, але основа команди — це той менеджмент, який щодня задає тонус і рухає цю компанію вперед. І коли ми вже пройшли через кілька таких криз, керівники знають вже, що робити, як діяти, які принципи застосовувати для того, щоб успішно виходити зі становища. А інша частина команди має достатній рівень довіри до менеджменту, щоб співпрацювати та сприяти впровадженню змін.

Звісно, для того, щоб сформувати таку команду, потрібно було докласти значних зусиль і цьому посприяла систематизація бізнесу. Ще у 2010 році я пройшла спеціальний курс власників бізнесу, опанувала інструменти управління, впровадила їх в компанії і з того часу я невпинно зрощую менеджмент, керівників. Я персонально роблю великий внесок в їх компетенції, і при тому, маючи ось таку системну роботу, їм значно простіше управляти всіма процесами. Ефективність від такого управління досить висока. Тобто, маючи правильних людей, використовуючи правильні інструменти і системи для управління, ми стресостійкі і проходимо через різні кризи досить добре.

Більше новин та актуальних матеріалів Investory News у нашому каналі в Telegram

Контекст

Ми у соцмережах

Слідкуйте за нами у Facebook або ж читайте усе найцікавіше у нашому каналі в Telegram